Kültür-Sanat

Ara Güler Merhaba İzmir! Sergisi Açıldı.

Ara Güler Merhaba İzmir! sergisi, AGAVAM) ve Ara Güler Müzesi ile Arkas Sanat Merkezi iş birliğinde düzenlenen Ara Güler Merhaba İzmir! sergisi, Arkas Sanat Merkezi'nde sanatseverlere kapılarını açtı.

Ara Güler Merhaba İzmir! sergisi, AGAVAM ve Ara Güler Müzesi ile Arkas Sanat Merkezi iş birliğiyle Arkas Sanat Merkezi’nde sanatseverlere kapılarını açtı.

Türk fotoğrafçılığı dendiğinde akla gelen ilk isim olan dünyanın da sayılı fotoğraf sanatçılarından biri olarak nitelendirilen ve 17 Ekim 2018 yılında kaybettiğimiz Ara Güler’in eserleri İzmir’de sanatseverlerle buluşuyor.

Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) ile Doğuş Grubu’nun kültür sanat alanındaki önemli sosyal sorumluluk projelerinin başında gelen Ara Güler Müzesi işbirliğinde oluşturulan Ara Güler Merhaba İzmir! sergisi, 22 Şubat 2020 – 26 Temmuz 2020 tarihleri arasında ücretsiz olarak ziyaretçilerini ağırlayacak.

Ara Güler Merhaba İzmir!

Ara Güler’in hayatı boyunca belki de en çok kullandığı kelimelerden biri olan “merhaba” kelimesi ile bu kez İzmir’i selamlıyor.

Ara Güler’in 1950’lerden sonra İzmir’de çektiği fotoğraflar ilk kez sergileniyor.

Sergi süresince Arkas Sanat Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi UNESCO Edebiyat Ofisi ve 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü iş birliğiyle Ara Güler’in fotoğrafçılığı, fotoğraf sanatı ve eserleri üzerine söyleşiler ve çocuk etkinlikleri de gerçekleştirilecek.

Türk fotoğrafçılığı dendiğinde ilk akla gelen ve dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler fotoğrafları, İzmir’de ilk kez bu kadar kapsamlı bir sergi ile sanatseverler ile buluşuyor.

Tüm sanat severler Ara Güler “Merhaba İzmir!” sergisinde ikonlaşmış İstanbul fotoğraflarının yanında Nazım Hikmet, Oğuz Atay, Halide Edip Adıvar gibi Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinin fotoğraflarını, 22 Şubat’tan itibaren İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde görülebilecek.

Merhaba İzmir sergisinde Ara Güler’in gençlik yıllarında yaptığı edebi çalışmalar, İstanbul’un Gözü ve İstanbul fotoğrafçısı lakabıyla doğup büyüdüğü ve yaşamı boyunca belgelediği ve İstanbul’a ait çektiği fotoğrafları ile ulusal ve uluslararası kültür-sanat dünyasından önemli isimlerin portreleri olmak üzere 711 eser yer alıyor.

Sergide bu fotoğrafların yanı sıra Ara Güler’in dünya kamuoyuna tanıttığı Afrodisyas Antik kenti, Nemrut ve Nuh’un Gemisi ile ilgili fotoğrafları da sergileniyor.

Lakabı İstanbul Fotoğrafçısı, İstanbul’un gözü Master of Leica (Leica Ustası) olan Ara Güler muhabir olarak defalarca ziyaret ettiği İzmir’in daha önce hiç sergilenmemiş fotoğrafları yine bu sergide sanatseverler ile buluşuyor.

Ayrıca İzmir çevresinde yer alan Agora, Efes, Bergama, Allianoi gibi antik kentlerin görünümleri, bu bölgelerin zaman içindeki değişimini Ara Güler’in gözünden fotoğraflarla sergileniyor.

Arkas Sanat Merkezi’nde Merhaba İzmir sergisi kapsamında, Ara Güler’in fotoğrafçılık ve muhabirlik kariyeri boyunca kullandığı kameralar, basın kartları, kaşe ve ıstampaları, kontakt baskıları, kendi hazırladığı kitap maketleri ve çalışma metotlarını sergi içerisinde çeşitli dönemlerini takip etme şansı sunuyor.

Ara Güler “Merhaba İzmir! 221; Sergisi Tarihleri

Sergi 22 Şubat 2020 – 26 Temmuz 2020 tarihleri arasında İzmir Alsancak ilçesinde bulunan Arkas sanat ve kültür merkezinde yapılacak. Sergi ücretsizdir.

Serginin açılış töreninde Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas;

“Arkas Sanat Merkezi’nde 9. yılda 21. sergimizi açıyoruz. Benim çok sevdiğim, şahsen tanıma fırsatım olan ve sanatına hayran olduğum rahmetli Ara Güler’in eserlerini İzmir’le buluşturuyoruz. Fotoğraflar kent hafızalarıdır, bir şehrin gelişimini, değişimini gerçek manada gözler önüne sermek, net bir şekilde görmek ve geleceğe taşımak için önemli belgelerdir. Ara Güler’in de söylediği gibi bellektir, yarınlara belgedir. Bu sergi ile özellikle İzmir’in değişimini de göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Arkas Sanat Merkez Nerede?

Adres;

1380 Sokak No:1 Alsancak, İzmir

+90 (232) 464 66 00

Ziyaret Saatleri

Arkas Sanat Merkezi; Pazartesi günü hariç Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Pazar günü: 10:00 – 18:00, Perşembe günleri ise 10.00 – 20.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün