İlmihal

Abdest nedir, nasıl alınır? Abdest Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Abdest nedir ve nasıl alınır? Farz ve nafile ibadetler öncesi, Kuran okumadan önce abdest nasıl almamız gerekir? Abdest alırken nelere dikkat edilir?

Abdest nedir ve nasıl alınır? Abdestin Sünnetleri Nelerdir? Farz ve nafile ibadetler öncesi, Kuran okumadan önce abdest nasıl almamız gerekir? Abdest alırken nelere dikkat edilir? Abdest farz mı? Abdest hakkında ayet var mı?

Farz ve nafile ibadetler öncesi abdest nasıl almamız gerekir. Müslümanlar için farz olan beş vakit namaz öncesi abdest almak gereklidir. Kuran okurken ve diğer nafile ibadetler için de abdestli olmak dinimiz açısından önemli ve gerekli bir durumdur.

Peki Abdest nedir ve nasıl alınır? Nelere dikkat etmek gerekir? İşte madde madde abdest tanımı ve alınışı

ABDEST NEDİR?

Belli uzuvlarını usulüne uygun olarak yıkamak ve mesh etmek suretiyle yapılan bir temizliktir. Her şeyden önce her türlü pislik ve kirlilikten kurtulmak, yani maddî ve manevî bütün kirlerden arınmak için İslam’ın emrettiği önemli bir ibadettir.

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma Abdest denir. Dirsekler ile beraber ellerin, yüzün, topuklarıyla beraber ayakların temiz Su ile yıkanması ve başın mesh edilmesidir.

“Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, topuklarıyla beraber ayaklarınızı yıkayın…” (Maide, 6)

Abdest Nasıl Alınır?

Abdestin alınışı

1- Önce Niyet edilir: “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir,

2 – Sonra “Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim” diyerek Euzü-besmele çekilir.

3- Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, (Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)

4- Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır,

5- Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür,

6- Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır,

7- Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır,

8- Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır,

9- Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)

10- Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir,

11- Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir,

12- Sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır,

13- Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır.

Böylece abdest sona erer. Abdestten sonra nafile namaz kılınabilir.

Abdest Nasıl Alınır – Resim

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün