Cuma Hutbesiİslam

Kurban Bayramı Hutbesi 16 Haziran 2024

Diyanet 16 Haziran 2024 Kurban Bayramı Hutbesi yayımlandı. İşte Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, bayram namazında okunacak 16 Haziran tarihli "Kurban Bayramı Hutbesi" hutbesinin tam metni...

Diyanet 16 Haziran 2024 Kurban Bayramı Hutbesi yayımlandı. İşte Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, bayram namazında okunacak 16 Haziran tarihli “Kurban Bayramı Hutbesi” hutbesinin tam metni…

Diyanet 2024 Kurban Bayramı Hutbesi yayınlandı mı? 16 Haziran 2024 Cumartesi Bayram hutbesinin tam metni nedir? Peki bu yıl ki Kurban Bayramı hutbesinin konusu ne oldu? Bayram hutbesi nasıl yapılır, nasıl okunur? Diyanet Hutbe!

2024 Kurban Bayramı 16 Haziran Pazar başlıyor ve 19 Haziran Çarşamba günü son buluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Bayram hutbesi bu hafta Cuma günü yayımlandı. Bayram Hutbeleri Müslümanlar tarafından günün en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki ve yaklaşık 90 bin camide imamlar tarafından Bayram namazında Bayram Hutbesi okunacak.

Kurban Bayramı, İslami ay takviminin 12. ayı olan Zilhicce’nin 10. gününde kutlanır. Bayram günü, Müslümanların erken kalkması, yıkanması ve bayram namazını kılmak için en güzel kıyafetlerini giymesi ile başlar, ardından camide diğer Müslümanlar ve komşuları ile bayram namazını eda ederek bayramlaşırlar.

İşte bu Kurban Bayramında Türkiye geneli tüm camilerde okunacak Kurban Bayramı hutbesi konusu ve tam metni…

Kurban Bayramı Hutbesi 16 Haziran 2024

Müslümanlar için büyük bir öneme ve fazilete sahip Kurban bayramının gelmesiyle 16 Haziran 2024 Cumartesi sabahı kılınacak Bayram Namazında okunacak Kurban Bayramı Hutbesi belli oldu ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı.

Kurban Bayramı önemi ve faziletlerinin anlatıldığı hutbede, Bayram coşkusu ve heyecanı, Bayram günlerini ibadet bilinciyle geçirmenin gayreti konusu ele alınarak “Kurban ibadeti, ihlas ve samimiyetle Rahmân’a yönelişin sembolüdür.” ifadeleri kullanıldı. Hutbede teşrik tekbirlerinin öneminin de altı çizildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan, Bayram namazında okunacak 16 Haziran 2024 tarihli Kurban Bayramı Hutbesi ve tam metni

Tarih: 16.06.2024

KURBAN BAYRAMI HUTBESİ

بِسْـــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Muhterem Müslümanlar!

Bizleri yoktan var eden, imanla şereflendiren ve bizlere bir kez daha bayram sevincini yaşatan Yüce Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun.

Hz. İbrâhim’in sadakatini, Hz. Hâcer’in samimiyetini, Hz. İsmâil’in teslimiyetini bize bayram olarak miras bırakan Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya salât ve selam olsun.

Allah’ın selamı, rahmeti, ikram ve inayeti üzerimize olsun. Bayramımız mübarek olsun.

Aziz Müminler!

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir kurban bayramı sabahında müminlere şöyle seslenmiştir: “Bugün ilk işimiz, bayram namazı kılmak, sonra dönüp kurban kesmektir. Kim böyle yaparsa sünnetimize uymuş olur.”[1]

Bugün, bizler de Allah Resûlü (s.a.s)’in sünnetini ihya etmek üzere bir araya geldik. Dünyalık bütün makamlardan sıyrılarak omuz omuza verdik, Rabbimizin divanına durduk. Bayram namazımızı hep birlikte huşu içinde eda ettik elhamdülillah. Birazdan da bizleri Rabbimize yaklaştıracak, O’nun rızasına ulaştıracak olan kurbanlarımızı besmeleler, tekbirler ve dualarla eda edeceğiz inşallah. Cenâb-ı Hak, bütün ibadetlerimizi dergâh-ı izzetinde kabul buyursun.

Değerli Müslümanlar!

Kurban, Allah’ın rızasını kazanmaya, rahmet ve mağfiretine mazhar olmaya, iyiliğin ve hayrın yayılmasına vesile olan müstesna bir ibadettir. Kurban, sadakat ve fedakârlığın sembolü, takva ve teslimiyetin nişanesidir. Öyleyse kurbanlarımıza şefkat ve merhametle muamele edelim. Kurban kesimini ehil ve liyakatli insanlara bırakalım. Çevre temizliğine özen gösterelim.

“…Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlıkları belirlenen günlerde üzerlerine Allah’ın adını anarak eda etsinler. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.”[2] ayeti mucibince ihtiyaç sahibi kardeşlerimize kurban etinden ikram edelim. Gönüllerimiz arasındaki iyilik ve muhabbeti daha da güçlendirelim.

Kıymetli Müminler!

Bayramları, birbirimizden uzaklaştığımız tatil günleri olarak görmeyelim. Çünkü bayramlar; ailemiz, akraba, komşu ve dostlarımızla birlikte yaşandığında bereketlenir, gerçek anlamını bulur. O halde bayram günlerini vesile kılarak; büyüklerimizi, akraba ve komşularımızı ziyaret edip gönüllerini kazanalım, onların dualarında yer alalım. Geçmişlerimizi hayırla yâd edelim. Çocuklarımızı hediyelerle sevindirelim; onların zihinlerinde bayramı unutulmaz bir hatıraya dönüştürelim. Yetimlere ve öksüzlere bayram neşesini tattıralım. Yaşlılara ve hastalara bayram sevincini yaşatalım. Küskünlüklere son verelim; affı kuşanalım, kırılan kalpleri onaralım. Hâsılı hanelerimize, sokaklarımıza ve şehirlerimize bayramların huzur ve muhabbet iklimini yansıtmanın gayretinde olalım.

Aziz Müminler!

Maalesef bu bayramda da Gazzeli kardeşlerimiz mahzun kalmaya devam ediyor. Tarihin şahit olduğu en büyük vahşetlerden birini uygulayan zalimler, bütün dünyanın gözü önünde kadın, çocuk, yaşlı demeden kardeşlerimizi katlediyor. Zalimlerin yenileceği, mazlumların zafere ulaşacağına olan inancımız tamdır. Bize düşen, bu katliamı durdurmak için insani ve vicdani sorumluluklarımızı yerine getirmek, doğru yerde durmaktır.

Yüce Rabbimden kurban bayramını; ruhlarımıza dirlik, kalplerimize huzur, bedenlerimize afiyet, hanelerimize bereket, mazlum ve masum coğrafyaların kurtuluş vesilesi kılmasını niyaz ediyorum.

[1] Buhârî, Îdeyn, 3.

[2] Hac, 22/28.

Kaynak: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü


Hutbeyi indir

16.06.2024 tarihli Kurban Bayramı Hutbesini Türkçe, Arapça, İngilizce, Almanca metni, okunuşu ve PDF Formatında indir

Diyanet Hutbe, dibbys, diyanet fetva, Bayram hutbesi duası, Bayram hutbesi arşivi, Bayram hutbeleri pdf, Cuma hutbesi bugün

Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün