EğitimYaşam

Çocuğunuzu Geleceğin Lideri Olmaya Nasıl Hazırlarsınız?

Geleceğin lideri olmak ne anlama geliyor? Çocuklarımız bir lider olabilmek için ne yapması lazım? Liderlik özelliği nasıl kazanılır?

Çocuğunuzu geleceğin lideri olmaya nasıl hazırlarsınız? Çocuklarımıza liderlik niteliklerini aşılamanın ve onları geleceğin liderleri olmaya teşvik etmenin yolları nelerdir? Çocuklar geleceğin lideri olmaya nasıl teşvik edilir? Çocukta problem çözme ve karar verme becerisi nasıl geliştirilir? Bir çocuğun zeki olduğu nasıl anlaşılır?

Liderlik her zaman zorlu olmuştur, ancak gelecekte de iş dünyasında ve yaşamımızda, geleceğin liderlerine yeni zorluklar beklemektedir. Önümüzdeki on yılda liderler, mevcut veya geçmiş liderlerin karşılaşmadığı engeller ve zorluklarla yüzleşmek zorunda kalacak.

Günümüz için liderlik hakkında çok şey yazıldı, ancak dünya hızla değişiyor. Geçmişte işe yarayan gelecekte işe yaramaz. Önümüzdeki on yıl ve ötesinde başarılı bir şekilde yol gösterebilecek ve bize rehberlik edebilecek liderleri nasıl hazırlayacağımızı bilmemiz gerekiyor. Liderlik nasıl ve neden değişiyor? Peki geleceğin lideri olmak ne anlama geliyor?

Bu oldukça basittir – Geleceğin lideri yaratıcılığa ve yenilikçiliğe fırsat tanıyan, bilinçli olarak kaynak ayrılmasını sağlayan kişidir. Bir liderin sahip olduğu niteliklere sahip olmak için en başından itibaren kariyerinizin sorumluluğunu almak anlamına gelir. Bu, yükseldikçe öne çıkan liderlik vasıflarınızı göstermek için daha fazla sorumluluk ve fırsatlarla daha zorlu rollere ilerlemeye hazırlanmanıza olanak tanımlanır.

“Sadece büyük bir lider geleceği küçük kalplere emanet eder.” Geleceğin lideri, yaratıcılığa ve yenilikçiliğe fırsat tanıyan, bilinçli olarak kaynak ayrılmasını sağlayan kişidir. Peki çocuklarımız bir lider olabilmek için ne yapması lazım? Liderlik özelliği nasıl kazanılır?

Çocuğunuzu Geleceğin Lideri Olmaya Nasıl Hazırlarsınız?

Bugün içinde yaşadığımız dünya, hayatın her kesiminden gerçekten ilham verici liderler tarafından yaratıldı ve şekillendirildi. Gerçek liderlerin doğmadığı, tüm çocukların liderlik becerilerini geliştirme potansiyeline sahip olduğu ve liderlik becerilerinin bu gelişiminin yaşam boyu süren bir süreç olduğu için yapıldığı söylenir.

Ebeveynler çocukların ilk öğretmenleridir ve öğrenme evde başlar. Çocukların ve gençlerin geleceğin liderleri olarak ortaya çıkmaları için bu nitelikleri ve becerileri aşılamak bizim sorumluluğumuzdur.

Okulda öğrencilere fırsatları değerlendirmeleri ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmaları öğretilir. Çeşitli kişilerden ve kaynaklardan bilgi, eğitim ve rehberlik alırlar. Fakat çocuğunuzu geleceğin lideri olmaya nasıl hazırlarsınız?

Bugünün çocukları yarının liderleridir ve bu nedenle gelecek nesil liderlerin yetiştirilmesine yönelik bu muazzam sorumluluğun mutlak durum tespiti ile yapılması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca ebeveynlerden ve bakıcılardan da aynı konuda yardım etmelerini istiyoruz.

Çocuklarımıza doğru değerleri ve becerileri öğretirken, onlara liderlik niteliklerini de aşılayarak, büyüdüklerinde dünya üzerinde olumlu bir etki yaratabiliriz. Küçük yaşlardan itibaren liderlik becerilerini öğrenen çocukların dayanıklılık, güven, olumlu tutum, azim, bağlılık, zorluklar karşısında hatalarını kabul etme ve bu hatalardan öğrenme ve gelişme konusunda isteklilik gibi değerli nitelikler geliştirdikleri bilindiğinden, liderliğin bu niteliğinin küçük yaşlardan itibaren öğretilmesi hayati önem taşımaktadır.

Bu nedenle, bu makalede çocuklarımıza liderlik niteliklerini aşılamanın ve onları geleceğin liderleri olmaya teşvik etmenin yollarına bakacağız.

1. SORUNLARINI KENDİ BAŞLARINA ÇÖZMELERİ İÇİN ONLARI CESARETLENDİRİN

Çoğumuz için, ilk ebeveyn içgüdüsü, çocuklarımız sorunlarla karşılaştığında atlayıp en iyi çözümü sağlamak olabilir, ancak bu gerçekten doğru bir yaklaşım değildir. Kontrolü ele alıp çözümü dikte etmeye başvurmadan, çocuklarımızı tüm problem çözme sürecine daha aktif bir şekilde dahil etmeliyiz.

Çocuklarımız bir problemle karşılaştıklarında yapılacak ilk şey, onlara problem hakkında ne düşündüklerini ve bu konuda ne yapmak istediklerini sormak olacaktır. Çocuklar, ebeveynlerinin veya yaşlıların görüşlerine körü körüne uyduklarında, kendilerini iktidardaki kişiler veya başkaları tarafından dikte edilen yönergeleri takip etmek zorunda hisseden bireyler haline gelirler.

Bu nedenle, çocuklarımız sorunlarla karşılaştığında yapılacak en iyi şey, kendi başlarına çözmelerine izin vermektir. Bu, mutlaka problem çözmeyi tamamen onlara bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Onlara rehberlik edebilir, tavsiyelerde bulunabilir ve gerektiğinde önerilerde bulunabilirsiniz.

Onlara rehberlik ederken ve kendi başlarına problem çözme sürecini öğretirken, hayatlarında daha fazla problemle karşı karşıya kalırken çok daha bağımsız ve kendinden emin olacaklar.

“Lider, yolu bilen, giden ve yolu gösteren kişidir” – John C Maxwell

Çocukların özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olun. Ne kadar küçük olursa olsun bir şeyler yapma duygusu çoğu zaman büyük rahatlık getirebilir. Çocuklara iyi bir iş yapmaları için fırsatlar verin ve uygun olduğunda övgüde bulunun.

2. KENDİ KARARLARINI VERMELERİ İÇİN ONLARI ZORLAYIN

Herhangi bir lider için temel nitelik, karar verme yetenekleridir. Liderliğin zor olsa bile akıllıca kararlar aldığı söylenir. Karar verme kolay bir beceri değildir ve liderlerin en zor kararları vermesi gerektiğinden ve doğru kararları vermek çok fazla pratik gerektirdiğinden bir gecede gelişmez.

Ebeveynler olarak burada yapabileceğiniz şey, çocuklarınızın kendi başlarına küçük kararlar almasına izin vermektir. Örneğin, bir gün boyunca giymek istedikleri kıyafete veya hangi akşam yemeğini yemek istediklerine veya ne zaman pikniğe gitmek istediklerine veya hangi oyunu oynamak istediklerine karar vermek gibi.

Verdikleri her kararın arkasındaki yararları ve sakıncaları görmeleri için onları zorlayın ve karar verirken tavsiye veya önerilere ihtiyaç duyduklarında hazır olduğunuzdan emin olun. Çocuklarımız büyüdükçe, onlara mümkün olan en bilinçli kararları vermelerine yardımcı olmak için her seçeneğin artılarını ve eksilerini tartmayı öğretip daha büyük kararlar almaları için onlara daha fazla özerklik verebilirsiniz.

Önemli olan onlar için seçim yapmak değil, seçenekleri nasıl değerlendireceklerini ve bu kararları kendi başlarına nasıl alacaklarını göstermektir.

3. İLETİŞİM SANATINI GELİŞTİRİN

Etkili iletişimin en önemli yönlerinden biri, başka birini gerçekten dinlemeyi öğrenmektir. Çoğu çocuk, başkalarının ne söylediğini açıkça dinlemeden yanıt verme eğilimindedir. Bu nedenle, çocuklara net bir şekilde dinlemeyi ve yanıt vermeden önce diğer kişinin bakış açısını ve duygusunu anlamayı öğretmek önemlidir.

Etkili iletişim becerilerini öğrenmek, kendinizi ifade etmenize ve hem kişisel hem de profesyonel ilişkilerinizi geliştirmenize olanak tanıyan basit bir süreçtir. İletişim sanatında ustalaşmak, liderlerin ihtiyaç duyduğu en önemli becerilerden biridir. Ünlü felsefeci yazar James Humes’un haklı olarak dediği gibi, “İletişim sanatı liderliğin dilidir”.

Çevrenizde olsun ya da olmasın, çocuklarınızın her zaman düşüncelerini rahatça söyleyebildiğinden emin olun. Çalan bir telefonu cevaplamasına vererek veya onları restoranlara kendi siparişlerini vermeye teşvik ederek veya bir kitap ya da film hakkında düzenli olarak görüş ve incelemelerini paylaşarak bu güveni aşılayın. Yaşına uygun bir dil kullanın, tepkilerini izleyin ve kaygı düzeylerine karşı duyarlı olun. Her sorunun cevabına sahip olmamanın sorun olmadığını unutmayın.

Her gün çocuklarınızla iletişim kurmak için biraz zaman ayırın veya arka plan rahatsızlıkları olmadan onları tamamen dinlediğinizden emin olun. Onları önemsediğinizi ve endişe duyduklarında onları dinlemek ve desteklemek için orada olduğunuzu hatırlatın.

Çocuklarınız, düşüncelerini ve fikirlerini sizinle paylaşma güvenini kazandıktan sonra, onların yokluğunda bile özgürce konuşmaları için onları daha da teşvik edecek. Çünkü onlara fikirlerine ve düşüncelerine değer verildiğini hissettirmiş olacaksınız. Bunu yaparak, yalnızca çocuklarınızın iyi konuşmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda genel iletişim becerilerinin yerinde olması için onları iyi bir dinleyici haline getireceksiniz.

4. ÇOCUKLARA BİR TAKIMDA NASIL ÇALIŞACAKLARINI ÖĞRETİN

Takım çalışması, hayatımızın her alanında imrenilen bir beceridir, empatiyi öğretir ve öğrenme yeteneklerini artırır. Çocuklarınızı bir grupla işbirliğini içeren ders dışı bir etkinliğe yerleştirmek, onlara ekip çalışmasının değerini öğretmenin harika bir yoludur – özellikle çocuklar tek çocuklu bir aileden geliyorsa.

Her anne baba, çocuklarının bir takım olarak çalışmasının ve takım ruhu oluşturmasının bir yolu olarak çocukları birden fazla spor etkinliğine ve grup projelerine katılmaya teşvik edebilir. Bunun gibi grup etkinliklerinin çocuklara işbirliği için gerekli becerileri ve paylaşma gibi değerleri öğrettiğine inanılmaktadır.

Okulda olsun ya da olmasın, çocuklarınızı takım oyununa veya etkinliklere katılmaya teşvik edin. Çocuklar bir ekiple çalışırken ekibin hiyerarşisini anlayacak ve kendi sıralarını beklerken sabrın temel değerini öğreneceklerdir.

İyi bir liderin özelliği, başkalarından öğrenmeye istekli olmalarıdır. Bir ekibin parçası olarak çocuklar başkalarıyla çalışmayı öğrenirken aynı zamanda ekip üyeleriyle iyi bir dostluk geliştirir ve iyi bir ekip ruhu oluşturur.

“Liderlik otoriteyi kullanmak değil, insanları güçlendirmektir” – Becky Brodin

Çocuklar ekip çalışması yoluyla birlikte çalışmanın ve başkalarıyla işbirliği yapmanın temel özelliklerini öğrenecekler ve ekiplerini kendileriyle bir bütün olarak görerek, ekip çalışmasına odaklanacaklar ve bir bireyden çok ekip için kazanmanın çok daha eğlenceli olduğunu anlayacaklardır.

5. ÇOCUKLARI LİDERLİK FIRSATLARI ARAMAYA TEŞVİK EDİN

Ebeveynler olarak çoğumuz çocuklarımızı koruma ihtiyacı hissediyor ve onlara sorumluluklar yüklemek istemiyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey zararsız görünse de, bunun sonucu, çocuklarımızın sorumluluklardan kaçan, sorumluluklarını yerine getirmek için yetersiz donanıma sahip veya bir fırsat ortaya çıktığında sorumluluğu üstlenen yetişkinlere dönüşmeleri olabilir.

İyi liderler sorumluluk alan ve sorumluluk almaya istekli olanlardır. Liderlik fırsatları okulda, evde, mahalle ve çevre ortamında, oyun sırasında veya destek merkezlerinde, aile etkinliklerinde vb. karşımıza çıkabilir.

Onları belirli bir etkinliği yönetmekten ve planlamaktan sorumlu olmaya teşvik ederek başlayabilirsiniz. Ev ödevlerini planlı bir etkinlik olarak bitirmek veya ev işlerinin belirli bölümlerini kardeşlerine devretmek ve bir ekip olarak birlikte bitirmek veya küçük bir doğum günü partisi planlamak ve organize etmek gibi basit bir şey olabilir.

Akılda tutulması gereken önemli bir şey, nihai ürün mükemmel olmasa bile, öğrenme sürecindeyken çabalarını eleştirmemektir.

SONUÇ OLARAK:

Yukarıda belirtilen noktaların yanı sıra, büyük vizyonlar büyük liderler oluşturduğundan, çocuklarınızı büyük hayaller kurmaya teşvik etmeyi hiçbir zaman unutmayın. Bu, çocukların olayları benzersiz bir perspektiften veya başkalarının dikkate almayacağı bir şekilde görmelerine yardımcı olacaktır.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun sahip olacağı en önemli öğretmen olacağınızı unutmayın. Her çocuk ne kadar farklı olursa olsun, tüm çocuklar en çok ebeveynlerine bakar. Bu nedenle, iyi bir örnek oluşturarak pratik liderliğin önemini, ebeveyn, akıl hocası veya profesyonel olarak vb. rolünüzde gösterin.

“Başarı, başarısızlıktan başarısızlığa, şevkini kaybetmeden gitmektir.” – Winston Churchill

Çocuklarınızı cesaretlendirirken, onlara en iyi liderlerin başarıyı kucakladıkları kadar başarısızlıklarla da zarafetle başa çıkmayı öğrendiklerini her zaman hatırlamalarını öğretin. Ve onları azim ve sabır konusunda memnun edin, çünkü bunlar aynı zamanda etkili liderlik için gerekli olan erdemlerdir.

Çocuklarınız için sürekli bir teşvik kaynağı olun, onlara yardım edin, rehberlik edin ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek için gerekli adımları atmalarını tavsiye edin.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün