Dualarİslam

Miraç Kandili Namazı kaç rekattır, nasıl kılınır?

Miraç Kandili Namazı kaç rekât, nasıl kılınır? 12 rekâtlık Miraç namazı kılınışı. 6 Şubat 2024 Salı Miraç Kandilinde nasıl ibadet edilir?

Miraç Gecesi Namazı nedir, kaç rekâttır, kılınışı nasıldır? Miraç Kandili gecesi hangi namaz kılınır? 6 Şubat 2024 Salı gecesi mübarek Miraç Kandilinde hangi dualar okunur ve nasıl ibadet edilir? 12 rekâtlık Miraç Kandili namazı ne zaman kılınır, hangi sureler, dualar okunur? Miraç gecesi namazı kaç rekat ve hangi vakit kılınır, camide kılınabilir mi?

Miraç Kandili Namazı

İbadetler, dualar ve Kur’an-ı Kerim tilaveti bu gecenin gerçek özüdür. Hz. Peygamber’in göğe çıktığı günden beri bu gece Müslümanlar için büyük bir anlam kazanmıştır.

Miraç Kandili, Leyletül Miraç olarak da bilinir. Arapça’da Miraç, yükselmek veya uzanmak, yardım etmek, merdiven anlamına gelir. Burada tırmanmak için kullanılan merdivene atıfta bulunulmaktadır.

Miraç hadisesi Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (sav) göğe yükseldiği gecedir. Bu gece İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in (sallâllâhu aleyhi ve sellem) Allah’ın huzurundan 5 vakit namaz müjdesiyle döndüğü gecedir. Dolayısıyla bu geceyi namaz kılarak ibadetlerle geçirmek faziletli ve müstahsendir. Bu özel gecede kılınacak namazlar da haliyle çok önemli ve kıymetlidir. Bu gecede dualarda istenilen her şeyin kabul olduğuna inanılır.

Miraç Kandilinde Kılınacak Namazın Faziletleri

Alimler ve Müslüman ulemalar bu gecelerde ibadete büyük önem verirler. Bu gecenin ibâdetiyle ilgili bir takım rivayetler vardır. Bir rivayete göre, Miraç Gecesi namazla geçiren her Müslümanın kalbi mutluluk ve huzurla dolacaktır. Bir başka haber de, Miraç Kandilini ibadetle geçirenlerin Kıyamet Günü’nde hürmet göreceklerini bildirmektedir.

Miraç kandilinde 2 gün oruç tutmanın çok fazileti ve üstünlüğü vardır. Bu günde oruç tutan kişi, kabir azabından ve cehennem ateşinden uzak olacaktır. Hz. Peygamber Efendimiz  Sallallahu Aleyhi Vesellem, Receb’in 26, 27 veya 27, 28’inde Yahudilerin uygulamasına karşı 2 gün oruç tutmayı emretmiştir. (Kenzü’l-ʿummâl, Kısım: 12; Hadis Numarası: 35170)

Bu mübarek gecelerde çoğu Müslüman ibadetlerini, namazlarda camilerde eda ederler. Ancak nafile namaz ve ibadetleri evde de yapabilirsiniz. Bununla birlikte İslam âlimleri, yatsı ve sabah namazlarının diğer Müslümanlarla birlikte camilerde kılınması tavsiye edilmiştir.

“Şüphesiz bu gecede (ibâdetleri) işleyen kimse, Cenâb-ı Hakk’a altmış sene ibâdet etmiş olanın sevabına kavuşur.”

‘Yatsı namazını kılıp uyuduktan sonra, gece yarısından önce kalkıp namaz kılabilirsiniz’

12 Rekatlık Miraç Gecesi Namazı Kılınışı

Nafile Namazlar ve özel olarak Miraç gecesi namazı, İslami kaynaklarda net olarak geçmese de bu gecenin önemi ve hürmeti adına kılınabilecek, âlimler tarafından da tavsiye edilen özel bir duadır. Zorunlu değildir, ancak Müslümanların vakit buldukça nafile namaz kılarak, dua ederek geceyi geçirmeleri tavsiye edilir.

Miraç gecesini Kur’an okuyarak ve salavat getirerek, dua ederek geçirmek faziletlidir. Miraç gecesinde kılınacak olan 12 rekat Hacet veya tesbih namazı vardır. Mi’rac gecesi gusül (banyo) alınması, namazı kılınması müstahsen (güzel, faziletli ve sevaplı) görülmüştür.

Miraç Gecesi Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Miraç Kandili gecesi namazına başlamadan önce her namazda olduğu gibi niyet etmek gerekir. Miraç gecesi namazına şöyle niyet edilir:

“Ya Rabbi, rıza-i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Resul-i Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahine, feyz-i ilahine, rıza-i ilahine mazhar eyle”

Veya

“Niyet ettim Allah rızası için Nafile Namaz kılmaya” diye niyet edilir.

Miraç gecesi namazı 12 rek’at olan nafile bir namazdır. Her rek’atında Fatiha sûresiyle beraber Kuran-ı Kerim’den herhangi bir sûre veya birkaç ayet okunarak iki rek’atte bir selâm verilir.

Namazdan Sonra

 • 100 kere “Sübhânellâhi velhamdü lillahi vela ilahe illallâhü vellâhü ekber.” okunur.
 • 100 defa “Estağfirullah” (tövbe ve istiğfar)
 • 100 defa salavat-ı şerif (Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâm getirilmelidir.)
 • Namazdan ve zikirlerden sonra da dini ve dünyevi işler için dua edilir.

Miraç gecesi namazını yatsı namazından imsak vaktine kadar herhangi bir saatte ve zaman aralığında kılınabilir.

Gündüzünde de oruç tutulmalı; zira oruçlu halde iken günaha dair olmaksızın yapılacak her duanın kabul edileceği inayet–i İlâhîden umulur. Ayrıca bütün mü’minlere dua etmeyi de unutmamalıdır.

Miraç Kandili Gecesi Kılınan Hacet Namazı

Miraç gecesinde kılınan bir diğer nafile namaz ise 12 rekatlık Hacet namazıdır.

Hacet namazı kılınışı (kısaca)

1. rekatta: Subhaneke + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî okunur

2. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas suresi okunur. 2. Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü +salli +barik duaları okunur

3. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + Ihlâs Suresi + Felâk ve Nas Suresi.

4. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas suresi. 4. Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü + Allahümme salli + Allahümme bârik +Rabbenâ duaları okunur.

Hacet namazını bu şekilde 4 rekat şeklinde kılınarak 12 rekat tamamlanır.

Namazdan sonra

 • 4 Fatiha-i Şerife (Fatiha Suresi)
 • 100 defa ”SubhanAllahi ve’l-hamdü lillahi vela ilahe illahlahü vallahü ekber. Vela havle vela kuvvete illa billahi’l-aliyyil-aziym”
 • 100 istiğfar-ı şerife
 • 100 salavat-ı şerife okunup dua edilir.

Kadir Suresi ile Hacet Namazı Nasıl Kılınır?

Hacet Namazında Kadir suresi okunarak namazın kılınışı şöyledir;

1. rekatta:  1 Fatiha, 3 kadir suresi ve İhlas suresi okunur

2. rekatta: 1 Fatiha ve 3 İhlas suresi

3. rekatta: 1 Fatiha ve 3 Kadir suresi

4. rekatta: 1 Fatiha ve 3 ihlas-ı şerif okunur.

Miraç Kandili Tesbih Namazı

Günahların affına vesile olan Miraç Kandili tesbih namazı, akşam namazı ile yatsı namazı arasında kılınabileceği gibi gecenin ilerleyen saatlerinde de kılınabilir ve okunması gereken bir tesbih vardır.

Tesbih namazı uzun olduğu için genellikle cemaatle birlikte kılınır. İmam yüksek sesle tesbihleri okuyarak tesbih namazını cemaate kıldırabilir. Tek başına da kılınabilir. Nafile namazların münferiden kılınması daha faziletlidir.

Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75’dir. Dört rek’atte 300 tesbih okunmuş olur. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezbere bilmek gerekir.

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

“Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym”.

4 rekat olan Tesbih namazına başlarken şöyle niyet edilebilir;

Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerîfin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili habîbin, başimızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem’in hürmetine ve bu geceki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle.

Tesbih namazı dört rekât olup: “Niyet ettim Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilir.

“Allâhü Ekber“ diyerek Tesbih namazına başlanır.

Tesbih namazının kılınışı

1. REKAT

 • Sübhâneke’den sonra 15 kere Tesbih + Fatiha ve Zamm-ı sure’den sonra 10 kere Tesbih okunur.
 • Rüku tesbihinden sonra 10 kere Tesbih, Rükûdan doğrulunca 10 kere Tesbih,
 • Secde tesbihinden sonra 10 kere Tesbih, Secdeden doğrulunca 10 kere Tesbih 2.secde tesbihinden sonra 10 kere Tesbih okunur. İkinci rekata kalkılır.

2. REKAT

 • 15 kere Tesbih + Fatiha ve Zamm-ı sure’den sonra 10 kere Tesbih okunur
 • Rüku tesbihinden sonra 10 kere Tesbih, Rükûdan doğrulunca 10 kere Tesbih
 • Secde tesbihinden sonra 10 kere Tesbih, Secdeden doğrulunca 10 kere Tesbih, 2.secde tesbihinden sonra 10 kere Tesbih okunur.
 • İkinci rek’atte oturulduğunda, Ettehiyyâtü, Allâhümme salli ve Allâhümme bârik duaları okunur. Üçüncü rekata kalkılır.

3. REKAT

 • Sübhâneke’den sonra 15 kere Tesbih + Fatiha ve Zamm-ı sure’den sonra 10 kere Tesbih
 • Rüku tesbihinden sonra 10 kere Tesbih, Rükûdan doğrulunca 10 kere Tesbih
 • Secde tesbihinden sonra 10 kere Tesbih, Secdeden doğrulunca 10 kere Tesbih, 2.secde tesbihinden sonra 10 kere Tesbih okunur. Dördüncü rekata kalkılır.

4. REKAT

 • 15 kere Tesbih + Fatiha ve Zamm-ı sure’den sonra 10 kere Tesbih okunur.
 • Rüku tesbihinden sonra 10 kere Tesbih, Rükûdan doğrulunca 10 kere Tesbih
 • Secde tesbihinden sonra 10 kere Tesbih, Secdeden doğrulunca 10 kere Tesbih, 2.secde tesbihinden sonra 10 kere Tesbih okunur.
 • Dördüncü rekatta oturulduğunda, Ettehiyyâtü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik, Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.

Sağa ve sonra sola selam verilerek; Es-selamü aleyküm ve rahmetüllah denir. Böylece Tesbih Namazı tamamlanır. Namaz sonrası Dua edilir.

Namazda Okunan Sureler ve Dualar Okunuşu

Fatiha Suresi: Elhamdulillâhi rabbil’alemin, Errahmânir’rahim, Mâliki yevmiddin, İyyâke na’budu Ve iyyâke neste’în, İhdinessirâtal mustakîm, Sirâtallezine en’amte aleyhim Ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn. (Amin)

İhlas Suresi: Kul hüvellâhü ehad, Allâhüssamed, Lem yelid ve lem yûled, Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

Ettehiyyatü Duası: Et-tahıyyâtü lillâhi vessalevâtü vettayyibât. Esselâmü aleyke eyyühen-Nebiyyü ve rahmetullâhi ve berakâtüh, Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis-sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illAllâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasûlühü.

Allahümme Salli: Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

Allahümme Barik: Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

Kunut Duaları Türkçe Okunuşu

Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdîke. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyke. Ve netevekkelü aleyke ve nüsnî aleykel-hayra küllehû neşkürüke ve lâ nekfürük ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

Allâhümme iyyâke na’büdü ve leke nüsallî ve nescüdü ve ileyke nes’â ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilküffâri mülhıg.

Miraç kandili duası  

Miraç kandili gecesinde hem kendiniz hem de sevdikleriniz için şu şekilde dua edebilirsiniz!

Hamd, çocuk edinmeyen ve mülkte ortağı olmayan Allah’a mahsustur.

Allah’ım, Arş’ının sütunları üzerindeki kudretinin ve kitabının sonsuz rahmetinin hakkıyla Senden istiyorum. Ve büyük, azametli, şanlı Senin zikrin hakkı için (istiyorum) ve tam ve mükemmel sözlerinle, Hz. Muhammed’e ve ailesine salat-u selam eyle ve benim hakkımda hayırlı şeyleri nasip eyle…

ALLAHIM! Senden Senin güzel isimlerin (Esmaül Hüsna) hürmetine istiyor ve yalvarıyorum. Rahman isminle dünyadaki sıkıntılarımızı gider. Rahim isminle ahirette yardımcımız ol. Gaffar isminle günahlarımızı bağışla. Tevvab isminle tevbelerimizi kabul eyle. Rezzak isminle maddi manevi işlerimize ve rızkımıza bereket ihsan eyle. Fettah isminle hakkımızda hayırlı kapılar aç. Şâfi isminle maddi manevi her türlü hastalıklarımıza şifa ver.

Ey biz bilmezken bilen Allah’ım: (lütfen) bu geceyi bize mübarek kıl. İlahi görevin şerefiyle yücelttiğin ve hürmetinle kıymet verdiğin bu şerefli gece adına sana yalvarıyoruz.

Hazreti Muhammed’e ve âline salât-u selam eyle ve bu gece bizim amellerimize hükmeden sensin. Duaların kabul edildiği diğer tüm geceler gibi günahlarımızı bağışla. Allah’ım, şüphesiz biz, rahmetinden dolayı senden cenneti diliyoruz.

Ve şüphesiz son dönüş ve varış Sanadır. Şüphesiz Sen öldürürsün ve diriltirsin. Allah’ım, rezil ve acınacak bir duruma düşmekten ve cehennem ateşinden sana sığınırız. AMİN AMİN AMİN

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün