EğitimGündem

2023 YKS Başvuru ve Sınav Tarihi Belli Oldu

ÖSYM YKS başvuru kılavuzu yayınlandı: YKS ne zaman, başvuru ücreti ne kadar? YKS Başvurusu nasıl yapılır? Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sınavı ne zaman yapılacak?

ÖSYM YKS başvuru kılavuzu yayınlandı: YKS ne zaman, başvuru ücreti ne kadar? YKS Başvurusu nasıl yapılır? Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sınavı ne zaman yapılacak?

ÖSYM tarafından 2023 YKS başvuru kılavuzu yayınlandı. YKS başvurusu 8-23 Mart 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ise 17-18 Haziran 2023’te yapılacak.

YKS sınav başvuru ücreti (TYT/AYT/YDT her biri için) 115 lira olarak belirlendi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya’da YKS yapılmayacak, adaylar istedikleri illeri tercih edip sınava girebilecek.

2023 YKS Başvurusu Ne Zaman Başlıyor?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) oturumu başvurusu 8-23 Mart 2023 arasında yapılacak.

4 Şehirde YKS Yapılmayacak

6 Şubat 2023 tarihinde 11 ili etkileyen depremlerin yaşandığı Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yapılmayacak. Adaylar girmek istedikleri illeri tercih ederek sınava girebilecek.

Ayrıca deprem sebebiyle afet bölgesi ilan edilen 11 il ve bir ilçede ikamet eden, deprem sonrasında başka il ve ilçelere göç eden adaylardan sınav ve başvuru ücreti alınmayacak.

YKS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

2023 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan YKS’ye katılmak isteyen adaylar;

  • Sadece TYT’ye girecek adaylar 115 Lira,
  • TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 115 Lira,
  • TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 345 Lira ücret yatıracaklar.

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’na başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

Adaylar başvurularını, 8 Mart 2023 tarihinde saat 12.00’den itibaren ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması üzerinden yapabilecek.

MSÜ için TYT ve AYT Sınavına Katılma Şartı

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sınavı için ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT sınavına katılmak gerekiyor.

2023 Milli Savunma Üniversitesi Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na (2023-MSÜ) başvuran adayların da Milli Savunma Bakanlığı tarafından Milli Savunma Üniversitesine yerleştirme işlemlerine alınabilmeleri için 2023-YKS’ye başvuru yapmaları zorunludur. Ayrıntılı bilgi 2023-MSÜ Kılavuzu’nda yer almaktadır.

2023 MSÜ’ye başvuran adayların, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları 2’nci Seçim Aşamalarına katılabilmeleri için ayrıca, ÖSYM tarafından uygulanacak olan ve Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2023-YKS) başvurularını yapmaları ve Harp Okulları için, 2023 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 2023-YKS’nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2023-YKS 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekecek.

Milli Savunma Bakanlığı, 2023 MSÜ sınavı için belirlediği tarihi duyurdu. Açıklamada ”2023 Yılı Millî Savunma Üniversitesi Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2023-MSÜ) Sınav Tarihi ÖSYM Başkanlığı tarafından 2 Nisan 2023 olarak değiştirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

MSÜ sınav sonuçları ÖSYM takvimine göre 27 Nisan 2023 tarihinde erişime açılacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün