Gündem

Son Dakika! Sosyal Medya çöktü mü? Neden girilemiyor?

Son dakika haberi olarak Sosyal Medya Facebook, Twitter, Instagram çöktü mü? Neden girilemiyor? Erişim problemi mi var?

Son dakika haberi olarak Sosyal Medya Facebook, Twitter, Instagram, Whatsapp çöktü mü? Neden girilemiyor? Erişim problemi mi var? Facebook, Instagram ve WhatsApp neden girilmiyor, ne zaman düzelir? 13 Kasım 2022 Facebook, Instagram, Twitter 5xx server error, yavaş açılıyor! Facebook neden açılmıyor? WhatsApp’da sorun mu var? Snapchat ve İphone App Store çöktü mü? İnternette sorun mu var? İnternet neden açılmıyor? 13 Kasım Pazar sosyal medya kesintisi ne zaman sona erecek?

Sosyal Medya Neden Kapatıldı? Sosyal Medya Kısıtlaması Neden Var, Ne Zaman Düzelecek? 13 Kasım 2022 saat 17.00 itibariyle başlayan erişim problemi nedeniyle binlerce kullanıcı hesaplarına giriş yapamazken ‘Instagram ve Twitter çöktü mü? Neden girilmiyor?’ araştırmaları yoğunluk kazandı…

Facebook, Whatsapp, Messenger ve Instagram’da küresel bir kesinti devam ediyor mu? Instagram, WhatsApp ve Facebook’un ne zaman düzeltileceği ve yedekleneceği konusunda henüz bir bilgi yok. 2022 En son güncellemeleri buradan takip edin.

BTK Açıklama yaptı

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlama sonrasında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) internette ‘Bant daraltma uygulaması’ yaptı.

İstanbul’un en kalabalık lokasyonlarından biri olan Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde patlama meydana geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “6 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi yaralandı” açıklaması yaptı.

Türkiye’de Sosyal Medya Kesintisi

Küresel internet erişimini takip eden DownDetector ve Netblocks verilerine göre patlamanın ve yayın yasağının ardından Türkiye’de Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter’a erişimin yavaşlatıldığını ya da bazı internet sağlayıcılar tarafından tamamen durdurulduğunu aktardı.

Kesinti yasağı kaldırıldı

Türkye genelinde yaşanan Sosyal medyaya/internete erişim sorumı 14 Kasım gece 02.00 sularında düzeldi. Pek çok sosyal medya kullanıcısı VPN’siz hesaplarına giriş yapabiliyor… İnternet genelindeki yavaşlama da normale dönerek tüm internet ağı, web siteler normal şekilde açmaya başladı.

RTÜK, Taksim’deki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildiğini duyurdu. RTÜK tarafından yapılan açıklamada, “İstanbul’daki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirilmiştir. Tüm medya kuruluşlarımızın dikkatine önemle sunulur.” denildi.

RTÜK’ün yayın yasağı ardından 13 Kasım Pazar saat 17:00 sıralarında BTK tarafından sosyal medya sitelerine “Bant daraltma uygulaması” yapıldı.

Tüm Türkiye’de sosyal medya kısıtlaması 7. saatine giriyor. Kullanıcılar VPN olmadan uygulamalara erişim sağlayamıyor.

NetBlocks Açıklaması

Ağ verileri, İstanbul Taksim’deki İstiklal Caddesi’nde meydana gelen ölümcül patlamanın ardından 13 Kasım 2022 Pazar günü Türkiye’de sosyal medya platformlarının birden fazla internet sağlayıcısında kısıtlandığını doğruluyor.

Gerçek zamanlı NetBlocks ölçümleri, sosyal medya ve iletişim platformlarının Twitter, Instagram, Facebook, YouTube ve bazı Telegram sunucularının şu anda kısıtlandığını gösteriyor. Önlem, başlangıçta lider şebeke operatörü Türk Telekom’a uygulandı ve daha sonra çoğu büyük internet sağlayıcısını kapsayacak şekilde genişletildi.

Türkiye, patlamalar, siyasi olaylar ve terör saldırıları sonrasında sosyal medya platformlarına erişimi kısıtlama konusunda uzun süredir devam eden bir politikaya sahip. Bununla birlikte, destek ve yardıma erişimi sınırlamak ve acil durumlarda basın özgürlüğünü kısıtlamakla ilgili eleştiriler getiriliyor.

Türkiye Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK), bu raporun yayınlanmasının ardından sosyal medya kısıtlamaları getirildiğini doğruladı ve olay mahallinden görüntülerin yayınlanmasını ve dolaşımını engellemek için yürürlükte olduklarını belirtti.

BTK tarafından uygulanan erişim kısıtlamasının tüm operatörler tarafından uygulanması zaman alırken, özellikle de mobil operatörleri etkilemesi dikkatlerden kaçmadı. Downdetector’deki şikayetlere göre ise şu anda şu sitelere/sağlayıcılara erişilemiyor ya da siteler çok yavaş açıyor;

  • YouTube
  • Türk Telekom (sağlayıcı)
  • Instagram (sınırlama)
  • Twitter (tam sınırlama)
  • TikTok
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Facebook (yavaşlama)
  • Ttnet (sağlayıcı)
  • Google (yavaşlama)

Bu kesinti sınıfı, devlet internet sansür önlemlerini atlatabilen VPN hizmetleri kullanılarak çözülebilir.

Bant daraltma uygulaması nedir?

Bant aralığı, bir iletişim ortamının ya da haberleşme kanalının (web site, uygulama) erişim kapasitesini belirtmek için kullanılan terimdir. Diğer bir ifadeyle kanal üzerinde taşınabilecek en fazla frekansa sahip sinyal, kanalın bant genişliğini ifade eder. Bant genişliğinin yüksekliği ne kadar büyükse, belli bir süre içinde aktarım yapılacak verinin hacmi de büyük olur.

Bant daraltma uygulaması internet sitesine, uygulamalara erişimin ağırlaştırılması veya yavaşlatılması anlamını taşır. Siteye erişim engeli bulunmaz fakat veri akışı daraltılır. Bu sebepten dolayı verilere erişim gecikmeli ve yavaş olur.

Hükümetler, şirketler, okullar ve İnternet sağlayıcıları bazen, kullanıcılarının normalde açık web’de bulunan belirli web sitelerine ve hizmetlere erişmesini engellemek için yazılım kullanır. Buna İnternet filtreleme veya engelleme denir ve bu bir sansür biçimidir.

Sosyal medya platformlarının son kesintisi

Sosyal medya platformlarını etkileyen son kesinti Mart 2019’da Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktü ve yaklaşık 14 saat sonra tekrar çevrimiçi oldu.

2021 Haziran ayında ise tüm Facebook platformlarında büyük bir kesinti yaşandı ve daha geçen ay Instagram 16 saatliğine çökmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün