Gündem

Son Dakika! Sosyal Medya çöktü mü? Neden girilemiyor?

Son dakika haberi olarak Sosyal Medya Facebook, Twitter, Instagram çöktü mü? Neden girilemiyor? Erişim problemi mi var?

Son dakika haberi olarak Sosyal Medya Facebook, Twitter, Instagram, Whatsapp çöktü mü? Neden girilemiyor? Erişim problemi mi var? Facebook, Instagram ve WhatsApp neden girilmiyor, ne zaman düzelir? 2021 Facebook, Instagram 5xx server error! Facebook neden açılmıyor? WhatsApp’da sorun mu var? Snapchat ve İphone App Store çöktü mü? İnternette sorun mu var? İnternet neden açılmıyor?

Facebook, Whatsapp, Messenger ve Instagram’da küresel bir kesinti devam ediyor. Instagram, WhatsApp ve Facebook’un ne zaman düzeltileceği ve yedekleneceği konusunda henüz bir bilgi yok. 2021 En son güncellemeleri buradan takip edin.

WhatsApp, Instagram ve Facebook çöktü mü?

Tüm dünyada WhatsApp, Instagram ve Facebook’a yaklaşık 5 saattir erişim sorunu yaşanıyor.

Facebook, Instagram ve WhatsApp dahil olmak üzere büyük sosyal medya hizmetleri 4 Ekim 2021 Pazartesi günü büyük bir kesintiye uğradı, izleme siteleri gösterdi ve potansiyel olarak on milyonlarca kullanıcıyı etkiledi. Siteler çöktüğü için sosyal medya kullanıcıları Facebook, WhatsApp, Facebook Messenger ve Instagram uygulamalarına giremiyor. Sorun, masaüstü, cep telefonu ve uygulama kullanıcılarını etkiliyor.

Dünyanın dört bir yanından kullanıcılar, sosyal medya uygulamaları Facebook, WhatsApp ve Instagram’a erişmekte zorluk yaşadığını aktardı.

Instagram, Facebook ve WhatsApp’tan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

“Dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan erişim sorunu hakkında açıklama yaptı.

Sayan “Whatsapp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir” dedi.

Küresel Sosyal Medya Kesintisi

DownDetector’a göre, sorunlar Türkiye saatiyle 18:44 civarında başladı ve tüm dünyada kullanıcıları etkiliyor. İlk raporun gelmesinden kısa bir süre sonra, #facebookdown hashtag’i Twitter’da trend oldu ve dünya çapındaki kullanıcılar bağlantı sorunları bildirdi.

Etkilenen bölgelerde Facebook’a erişmeye çalışan kullanıcılar şu mesajla karşılandı: “Bir şeyler ters gitti. Üzerinde çalışıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede düzelteceğiz.”

Sosyal medya devleri, Twitter’a gönderilen mesajlarla kesintiyi doğruladı. Facebook sözcüsü Andy Stone Twitter’da yaptığı açıklamada, “Bazı kişilerin uygulamalarımıza ve ürünlerimize erişmekte sorun yaşadığının farkındayız” dedi.

Facebook, bu yıl Mart ve Temmuz aylarında uygulama paketiyle birlikte benzer yaygın kesintiler yaşamıştı.

Pokemon Go ve Match Masters gibi üçüncü taraf uygulamalara giriş yapmak için Facebook kimlik bilgilerini kullanan birkaç kullanıcı da sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Twitter uygulamasının resmi hesabından ise, söz konusu üç platformun çökmesine ve kullanıcıların Twitter’a akın etmesine espirili bir yorum getirilerek, “Tam anlamıyla herkese selamlar” mesajı paylaşıldı.

Twitter’ın mesajına WhatsApp’ın resmi Twitter hesabından cevap gecikmedi ve “Merhaba” yanıtı geldi. Instagram ise, “Selam ve mutlu pazartesiler” yanıtını verdi.

Kesintiden Türkiye’de etkilendi ve Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ikinci açıklamasında ise

“Bu mecralarda sıkça yaşanan kesintiler, tüketici hakları yönünden yeni bir düzenleme ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Bu tür sorunlar, yerli ve milli mesajlaşma uygulamalarımızın önemini bir kez daha ortaya çıkarıyor. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve milli uygulamalarımızı kullanmaya davet ediyorum.” dedi

Sorun ve Kesinti, Facebook’a suçlamalarının ortasında geliyor

WhatsApp, Instagram ve Facebook bağlantılarındaki kesinti, bir muhbirin, sosyal medya devinin ürünlerinin nefreti körüklediğini ve çocukların ruh sağlığına zarar verdiğini bildiğini iddia eden bir dizi belgeyi yetkililere sızdırdıktan sonra kimliğini açıklamak için ABD televizyonuna gitmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Reuters’e göre, Facebook’ta sivil yanlış bilgilendirme ekibinde ürün müdürü olarak çalışan Frances Haugen, Pazar günü (dün) CBS televizyon programında televizyona çıktı. Haugen, Instagram’ın genç kızlara verdiği zararla ilgili bir Wall Street Journal soruşturmasını ve bir Senato duruşmasını destekleyen belgeleri sağlayan muhbir olarak kimliğini ifşa etti.

Haugen, Instagram’ın genç kullanıcılar üzerindeki etkisine ilişkin şirketin araştırması hakkında Salı günü “Çevrimiçi Çocukları Korumak” başlıklı bir duruşmada Senato alt komitesi önünde ifade verecek.

Facebook için Ekim ayında böyle bir çöküşle karşı karşıya kalması yurt dışı kaynaklara göre ise pek tesadüfi değil. Sosyal medya devi, nefret söyleminin yalnızca yüzde beşini ve şiddet ve kışkırtmanın yüzde birinden daha azını engelliyor. Ayrıca şirket, ürünlerinin nefreti körüklediğinin ve genç kullanıcıların ruh sağlığına zarar verdiğini biliyordu.

Facebook, Instagram ve Whatsapp’ı satın aldığından beri, birçok kişi sosyal medya devinin dağılacağını iddia ediyordu ve son kesintiler ve sızıntılar ise bu iddiaları körüklüyor.

Güncelleme 

Theverge.com internet sitesinin bildirdiğine göre, kesinti sırasında Facebook Küresel Güvenlik Başkanı Antigone Davis CNBC’de canlı yayındaydı ve şirketi son ihbarcı suçlamalarına karşı savundu.

Reuters’e göre, Facebook hisseleri Pazartesi günü öğleden sonra %5.5 değer kaybetti.

Kesintinin nedeni belirsizliğini koruyor. Facebook güvenlik ekibinin üyeleri New York Times’a “Bir siber saldırının gerçekleşmesi pek olası değil çünkü bir saldırının aynı anda bu kadar çok uygulamayı etkilemesi pek olası değil” diyerek açıklama yaptı.

New York Times: Şirketin sunucularının manuel olarak sıfırlanmasını denemek için küçük bir çalışan ekibi Facebook’un Santa Clara, Kaliforniya veri merkezine gönderildi.

“Down Detector” isimli internet sitesine göre kullanıcılar farklı sitelerde de erişim sorunu yaşıyor.

Facebook’un alan adı satılığa çıktı

Küresel Sosyal Medya devi Facebook, İnstagram ve Whatsapp’ın çöküşün ardından bir Twitter kullanıcısı, Facebook’la ilgili hayrete düşürücü bir bulgu paylaştı. Chad Loder adlı kullanıcı, Facebook’un alan adının satılık olduğunu gösterdi.

Loder; Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın DNS A ve DNS AAAA kayıtlarının hedef alındığını ifade etti. Kısa süreli şaşkınlığın ardından söz konusu alan adları, tekrar Facebook Inc.’ye geri döndü. (İlginç bir gün yaşıyoruz:)

Facebook Saldırı Altında Mı?

WhatsApp, Facebook, Instagram çöktü: Facebook’a saldırı mı yoksa bir mühendis hata mı yaptı?

WhatsApp, Facebook ve Instagram, sosyal medya kullanıcılarının siber saldırı olabileceğine inandıkları 4 saatten fazla bir süredir çalışmıyor. Ancak siber uzmanlar bu tür spekülasyonları kabul etmiyor ve DNS ile ilgili olası bir soruna işaret ediyor. Özellikle, tekrar tekrar ortaya çıkan iki terim var: DNS ve BGP.

Bilmeyenler için BGP, Border Gateway Protocol’ün kısaltmasıdır ve İnternet’in posta servisi olarak kabul edilir. Cloudflare, BGP’yi “Sınır Ağ Geçidi Protokolü (BGP), İnternet için yönlendirme protokolüdür. BGP İnternet trafiğini iletmek için en verimli yolları seçer.

Sosyal medya devleri için Kara Pazartesi

WhatsApp, Facebook ve Instagram Sosyal Medya sitelerinden sonra Linkedin ve Gmail’de de sorunlar yaşandığı belirtiliyor. Bazı kullanıcılar AppStore’a da erişim sorunu yaşadıklarını bildirdi.

Erişim Sorunu Çözüldü

Facebook ve Instagram ve WhatsApp da dahil olmak üzere yaşanan erişim sorunu 6 saat sonra çözüldü. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketinden bu kadar çok uygulamanın aynı anda kararması oldukça sıra dışıydı. 3.5 milyardan fazla insan Facebook ve uygulamalarını birbirleriyle iletişim kurmak ve iş yapmak için kullanıyor.

Sosyal medya platformlarının son kesintisi

Sosyal medya platformlarını etkileyen son kesinti Mart 2019’da Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktü ve yaklaşık 14 saat sonra tekrar çevrimiçi oldu.

2021 Haziran ayında ise tüm Facebook platformlarında büyük bir kesinti yaşandı ve daha geçen ay Instagram 16 saatliğine çökmüştü.

Son güncelleme 05 Ekim 2021   01:10

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu