Hadis

Altın ve Gümüş Kullanımıyla ilgili Hadisler

Altın ve Gümüş Kullanımıyla ilgili Hadisler Altın ve gümüş kullanımıyla ilgili yaygın olarak bilinen hadislerden başlıca sıralananlar

Altın ve Gümüş Kullanımıyla ilgili Hadisler Altın ve gümüş kullanımıyla ilgili yaygın olarak bilinen hadislerden başlıca sıralananlar

Altın ve Gümüş Kullanımıyla ilgili Hadisler

1- İslâm âlimleri tarafından birçok fıkhî hükme mesnet olarak kullanılan bir hadiste Hz. Peygamber, “Altın ve ipek ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir” buyurmuştur (Ebû Dâvûd, Hâtem, 3; Tirmizî, Libâs,1)

2- “Altın ve gümüş kaplardan bir şey içmeyiniz ve bu ikisinden yapılan tabaklarda bir şey yemeyiniz. Çünkü bu tabaklar (sıhâf) dünyada müşrikler için, âhirette ise sizin içindir.” (Müslim, Libâs, 2)

Başka bir hadislerinde ise Hz. Peygamber, “Gümüş kaptan içen, karnına cehennem ateşini akıtmaktadır” (Müslim, “Libâs”,1) buyurmuştur.

3- “Hz. Peygamber, altın ve gümüş kaplardan yiyip içmemizi, ipek ve dîbâc giymemezi ve ipek üzerine oturmamızı yasakladı” (Buhârî, “Libâs”, 27).

“Hz. Peygamber altın yüzük kullanmayı yasakladı” (Buhârî, “Libâs”, 45).

4- Buhârî’nin rivayetine göre, Resûlullah altından bir yüzük takıyordu. İnsanların da altın yüzük edindiklerini görünce altın yüzüğü atmış ve bunu artık hiç takmayacağını söylemişti. İnsanlar da bunun üzerine yüzüklerini çıkarıp atmışlardır (Buhârî, Libâs, 46)

5- Yine Buhârî’de yer alan bir hadise göre, Hz. Peygamber altından bir yüzük edinmiş ve kaşını da avuç içine getirmişti. İnsanların bu şekilde yüzük edindiklerini görünce, bu yüzüğü atmış ve gümüş bir yüzük edinmiştir (Buhârî, Libâs, 45).

6- Enes b. Mâlik diyor ki: “Hz. Peygamber bir gün gümüş bir yüzük takmıştı. İnsanlar da gümüş yüzük yapıp taktılar. Resûlullah yüzüğü çıkarıp atınca insanlar da çıkarıp attılar” (Buhârî, Libâs, 47).

7- Abdullah bin Abbas’ın rivayetine göre Hz. Peygamber Efendimiz (Sallâllâhü Aleyhi ve Sellem) bir zatın elinde altından bir yüzük gördü ve onu parmağından çıkardı, attı. Daha sonra şöyle buyurdu:

“Sizden biriniz ateşten bir kor alıyor da, onu eline koyuyor.”

Resulullah (Sallâllâhü Aleyhi ve Sellem) gittikten sonra orada bulunanlar yüzük sahibine,

“Yüzüğünü yerden al da onunla faydalanırsın.” dediler. Fakat o zat, “Hayır, vallahi onu ebediyyen almam. Çünkü onu Resulullah (aleyhisselatü vesselam) attı.” dedi. (Müslim, Libas ve’z-zînet, 53)

“Altın halka takınmayı yasakladı”

8- Eş’as İbn Suleym’den rivayetine göre,

“Resulullah bizleri altın yüzük, yahut altın halka takınmaktan nehyetti.” (Müslim, Libas ve’z-zînet, 2)

9- Gümüşten yapılan yüzüğü takmak mubah, aynı zamanda sünnettir. Bu konu hakkında Enes bin Mâlik’ten gelen rivayet şöyledir:

“Resulullahın (aleyhisselatü vesselam) mühür yüzüğü gümüşten idi. Bu yüzüğün taşı da Habeşî (akik taşı) idi.” (Müslim, Libas ve’z-zînet, 15)

10- Altın dışında demir, bakır, tunç gibi madenlerden yapılan yüzüğün veya takının erkek ve kadının takınması caiz değildir. Bu konu hakkında bazı hadislerde zikredilmektedir.

Tunç Yüzük ve Gümüş Yüzük

Abdullah İbni Berid’den rivayet edildiğine göre,

“Sahabîlerden bir zat Resulullaha geldi. Elinde tunçtan bir yüzük vardı.

Resulullah (aleyhisselatü vesselam) ona hitaben,

‘Ne oluyor, sende putların kokusunu seziyorum.’ buyurdu. Bunun üzerine o zat elindeki yüzüğü attı. Sonra parmağında demirden bir yüzük olduğu halde geldi.

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhü Aleyhi ve Sellem);

‘Ne oluyor, senin üzerinde cehennem ehlinin zinetini görüyorum.’ buyurunca, o zat parmağındaki yüzüğü fırlatıp attı. Bunun üzerine o zat,

‘Ya Resulallah, nasıl bir yüzük takayım?’ diye sordu.

Peygamberimiz (Sallâllâhü Aleyhi ve Sellem) de;

‘Gümüşten bir yüzük tak, bu da miskali (yaklaşık 3,5 gramı) geçmesin.’ buyurdu. (Ebû Davud, Hâtem: 4.)

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı, İlmihal-2, Mehmed Paksu (Helal – Haram)

 

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün