Gündem

Buhurizade Mustafa Itri Segah tekbiri nedir?

Buhurizade Mustafa Itri Segah tekbiri nedir? Nasıl okunur? Artık Şehit cenazeleri yürüyüşü Itri'nin 'Segah Tekbiri' ile yapılacak

Buhurizade Mustafa Itri Segah tekbiri nedir? Nasıl okunur? Artık Şehit cenazeleri yürüyüşü Itri’nin ‘Segah Tekbiri’ ile yapılacak

Şehit cenazelerinde 1932 yılından bu yana çalınan Chopin’in cenaze marşının yerine Itri’nin “Segah Tekbiri” çalınması için İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine yazı gönderildi.

Şehit cenazelerinde Şopen’in Cenaze Marşı yerine gelen ve cenazeye katılanlar tarafından okunacak olan Buhurizade Itri’nin Segah Tekbiri ilk olarak 29 Ağustos 2017’de Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç’in cenazesinde ihtiram yürüyüşü sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından icra edilmişti.

” Şehit cenazelerinde saygı yürüyüşü Itri’nin Segah Tekbiri ile yapılacaktır”

” İçişleri Bakanlığı mensubu her rütbe ve görevdeki muvazzaf ve yükümlülerden şehitler ile güvenlik korucularından şehitleri, ebedi yolculuklarına uğurlarken törenlerde ‘Tİ’ işaretinin verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlamak suretiyle icra edilmesi esastır.

Segah Tekbiri Nedir?

Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram (saygı) yürüyüşü, Itri’nin ‘Segah Tekbiri’ ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları için de aynı usul ve esaslara uyulacaktır.”

Segah Tekbir aslında Teşrik Tekbiridir. Teşrik tekbiri ise Kurban bayramında farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Arefe günü sabah namazından bayramın 4. günü ikindi namazına kadar farz namazlarını müteâkip birer defa okunur. Ve camilerimizde okunan bu tekbirler, Itri’nin Segah Tekbiri’dir. Aynı zamanda Saltanatlı Segah Tekbiri de denir.

Arapça Okunuşu

Allahu Ekber Allahu Ekber. La İlahe İllallah Hu Allahu Ekber Allahu Ekber Ve Lillahil Hamd.

Anlamı: “Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur.

Türkçe Anlamı

Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”.

Buhurizade Mustafa Itri Kimdir?

Asıl adı Mustafa olan tasavvuf erbabına çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için Itri lakabı verildiği söylenir. Itri’nin ustaları arasında Hâfız Post, Nasrullah Vakıf Halhali, Kasımpaşalı Koca Osman Efendi, Derviş Ömer Efendi gibi, 17. yüzyıl bestecileri vardır.

Itri’nin günümüze kadar gelen ve bunların arasında en beğenilenleri Segah Bayram Tekbiri,

Segah Salat-ı Ümmiye, Cuma Salatı, Dilkeş-haveran Gece Salası, Rast Mevlevi “Na’t-ı Mevlana” olmuştur. Şu zamanda Segah Tekbiri, camilerde Itri’nin bestesi ile okunur.

Unesco, 2012 yılında ünlü bestekarı unutmamış ve Itri Yılı ilan etmiş, adına birçok anma törenleri düzenlenmiştir.

Buhûrîzâde Mustafa Itrî
Buhurizade Mustafa Itri

Sözleri

Allahüekber allahüekber

La ilahe illallahü vallahü ekber

Allahüekber velillahi’lhamd

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün