Namaz

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır? Şartları nedir?

Cenaze namazı rükû, secdesi olmayan 4 tekbir ve kıyamla kılınan bir namazdır. Cenaze namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur, şartları nelerdir?

Cenaze namazı rükû, secdesi olmayan 4 tekbir ve kıyamla kılınan bir namazdır. Cenaze namazı nasıl kılınır, Kaç rekattır? Hangi dualar okunur, şartları nelerdir? Cenaze Namazı Farz mıdır?

Cenaze Namazı

Cenaze namazı Müslümanların vefat eden din kardeşleri için kıldıkları bir farz-ı kifayedir.  Vefat eden için bir nevi duadır.

Kişinin cenaze namazının kılınması için aranan şartlar vardır.

Cenaze Namazı Kılınmasının Şartları

Vefat edenin Müslüman olması. Bilinmeyen yada bu konuda durumu gizli olanın cenaze namazı kılınmaz. Müslüman olduğuna dair şahit ve delil gerekir. Hayattayken dinimize tabi olduğu ve gereklerini yerine getirdiği insanlar tarafından görülen ve bilinen bir kimse olmalıdır.

Yıkanarak temiz kefene sarılmış olması

Ölünün imam ve cemaatin önünde olması

Ölünün tamamının yada bedeninin çoğunun mevcut olması. Eğer bedenin çoğu yoksa yada başsız ise namaz kılınmaz ve beze sarılıp gömülür.

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Cenaze Namazının Kılınışı

Cenaze namazı kılmak için niyet edilir. 4 tekbir ve kıyamla kılınır. Secde ve rüku yoktur. İmam ölünün hizasında durur ve cemaat arkasında saf tutar.

  • Cemaate ölünün erkek veya kadın olduğu duyurulur ve niyet edilir. Yani “Allah için namaza meyyit için duaya, er kişi (veya hatun kişi) niyetine uydum hazır olan imama”diye kalben niyet edilip tekbir alınır.
  • İlk tekbirde eller kulak hizasına kaldırılır ve bağlanır.  Sübhaneke, “ve celle senâüke” ile okunur.
  • Sonra eller kaldırılmadan ikinci tekbir alınır.  İmam açıktan tekbir getirir, cemaat gizli alır. “Allahümme salli ve Allahümme barik….” okunur.
  • Sonra üçüncü tekbir alınır ve cenaze duası okunur. Cenaze duasını bilmeyenler burada kunut duasını veya dua niyeti ile Fatiha-i şerifeyi okurlar.
  • Daha sonra dördüncü tekbir alınır ve  selam verilir.

Cenaze Namazı Hakkında Bir Hadis: 

Hazreti Câbir İbnu Abdillah Radıyallahu Anhüma anlatıyor

“Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: “Ölüleriniz üzerine gece ve gündüz (cenaze) namazı kılınız (kılabilirsiniz)” buyurmuştur.” (İbnu Mace Sünen -522)

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün