Gündemİslam

Diyanet 2023 Yılı Hac Kuraları Açıklandı

2,5 milyona yakın hacı adayının merakla beklediği 2023 Hac kuraları bugün Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ileri bir tarihe ertelendi.

2023 Hac Kuraları ne zaman çekilecek? Hac kuraları ertelendi mi, ne zamana ertelendi? Hac kura sonuçları ne zaman açıklanacak? Diyanet’ten 2023 Hac kuraları açıklaması

2,5 milyona yakın hacı adayının merakla beklediği 2023 Hac kuraları bugün Diyanet İşleri Başkanlığınca kaydı yenilenen ve ön kayıt yaptıran 2 milyon 391 bin 671 kişinin katıldığı hac kuraları çekildi.

Diyanet 2023 Yılı Hac Kuraları Çekildi

Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Temmuz Milli İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu’nda “2023 Yılı Hac Kura Çekimi Programı” gerçekleştirildi. 2023 yılı itibariyle kaydı yenilenen ve yeni ön kayıt yaptıran 2 milyon 391 bin 671 kişinin katıldığı hac kuraları belli oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda bilgisayar ortamında ve noter huzurunda yapılan kura çekimine, deprem nedeniyle hacı adayları davet edilemedi.

Önceki yıllarda kesin kayıt hakkı kazanan ancak Kovid-19 tedbirleri nedeniyle kutsal topraklara gidemeyen 34 bin 443 hacı adayı ise kuraya tabi olmadan hac yapabilecek.

Kuraya girecek olan hacı adaylarının yaş ortalaması 57 oldu. Ön kayıt yaptıran kadın hacı adaylarının oranı %53.53, erkek hacı adaylarının oranı ise %46.47 olarak tespit edildi.

Hac kura sonuçları ne zaman açıklanacak?

Hac kura sonuçları, saat 22.00’den itibaren (kişisel verileri koruma kanunu gereği) Türkiye dijital platformu (e-devlet portali) üzerinden açıklanacak.

Türkiye dijital platformu (e-devlet portaline) sunucularına yüklenme işlemleri yapıldıktan sonra, hacı adaylarının ön kayıt sistemine tanımlı cep telefonlarına SMS gönderilecek.

2023 Hac kontenjanı 83 bin 430

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hac başvurularına dair sayısal verileri de paylaştı.

  • Bu sene Türkiye genelinde tahsis edilen Hac kontenjanı ise, 83 bin 430’dur.
  • 2023 yılında ilk defa kayıt yaptıran kişi sayısı, 221.916.
  • Önceki kayıtlarla birlikte şu anda ülkemizde 2.426.114 kardeşimiz hac ibadeti yapmak için müracaat etmiş bulunmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Diğer İslam ülkelerinde uygulanan tüm yöntemleri gözden geçiriyoruz. Hiçbir kardeşimizin mağdur olmaması için en uygun ve adil yolu bulmaya çalışıyor ve tüm olasılıkları etraflıca değerlendiriyoruz.” İfadelerini kullandı.

Yaklaşan hac mevsiminin hazırlıklarını büyük titizlikle sürdürdüklerini ve Türkiye’den hacca gitmek isteyenlerin sayısının her geçen yıl daha da arttığını söyleyen Başkan Erbaş, “Başkanlığımız, bütün personeliyle birlikte bir taraftan depremzede kardeşlerimizin yardımına koşarken diğer yandan da uhdesindeki vazifeleri en güzel şekilde icra etmenin çabası içerisindedir. Üç ayların manevi atmosferini teneffüs ettiğimiz şu günlerde yaklaşan hac mevsiminin hazırlıklarını büyük bir titizlikle sürdürüyoruz.” dedi.

Kesin kayıtlar 13-24 Mart’ta yapılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan da Kovid-19 salgını nedeniyle 2020-2021’de sadece Suudi Arabistan vatandaşlarının hac yapabildiğini ve kuralarda adı çıkan hacı adaylarının haklarının 2022’ye ertelendiğini hatırlattı.

Kovid-19 tedbirleri nedeniyle geçen yıl Türkiye’den 37 bin 770 kişinin hacca gidebildiğini ve ülkenin hac kotasının, 8 Ocak’ta 83 bin 430 olarak açıklandığını hatırlatan Bircan, şöyle şunları söyledi:

“2023’te, 2022’de 65 yaşından büyük olması ve aşı sebebiyle gidemeyen 34 bin 443 hacı adayımız kurasız bir şekilde hac ibadetini bu sene yapacaklardır. Ülkemize tanınan hac kotasının geriye kalan kısmı için ise ön kayıt yaptıran vatandaşlarımızın arasından, hac konaklama tercihleri ve ön kayıt yaptırdıkları yıllar ve kayıt sayısı oranları da esas alınarak kat sayılı bir şekilde kura çekilecektir.”

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, 15 Şubat 2023’te yapılması planlanan hac kurasının 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle bugüne ertelendiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Kurada adı çıkanlar, 13-24 Mart 2023’te kesin kayıtlarını yaptırabilecekler. Boş olan kontenjanlara ise 30 Mart-7 Nisan 2023’te kayıt yapma imkanı tanınacak. Kesin kayıtlar, e-Devlet üzerinden yapılabileceği gibi Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunu seçenler il müftülüklerine, acenteyi seçenler ise Başkanlığımızla sözleşme imzalayan acentelerle gerçekleştirebilecekler. Kesin kayıt yaptıran vatandaşlarımızın, il müftülüklerimizin düzenlemiş olduğu hac hazırlık kurslarına katılmalarını istirham ediyoruz.”

Hac kimlere farzdır?

Hac ibadeti, İslam’ın beş temel şartından biri olup hem bedenî ve hem malî yönü olan bir ibadettir. Yani hem bedenen ve hem mal ile yapılan bir ibadet olan hac farizası şu şartları taşıyan kimselere farzdır;

  • Müslüman olmak.
  • Akıl baliğ olmak (Akıl yönünden eksik veya noksan olmamak)
  • Ergenlik çağına gelmiş bulunmak.
  • Hür ve özgür olmak.
  • Asli ihtiyaçlardan başka, hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu âile fertlerinin geçimlerini sağlayacak servete sahip olmak.
  • Hac yolculuğu için gereken vasıta ve yol masraflarını karşılayacak parası olmak.
  • Hac zamanı yani Kurban Bayramı olan haccı yapabilecek zamana yetişmiş olmak.

Hac ibadeti İslam’ın beş temel şartından biri olmasına rağmen tüm Müslümanlar üzerine farz olmayan bir ibadettir. Sadece belli şartlara sahip olan Müslümanlara farzdır. Bunları şu şekilde özetler ve İslâm alimlerinin rivayetleriyle şöyle sıralayabiliriz;

Sağlık, servet ve yol emniyeti yönünden haccetme imkânına sahip olmak, hür, akıl sağlığı yerinde ve büluğ çağına erişmiş olan Müslümanlara farzdır. (Tirmizî, Kâsânî, İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, Merğînânî, el-Hidâye)

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından edindiğimiz bilgilere göre hac ibadeti ile ilgili ayrıntıları sizlerle paylaştık.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün