Biyografi

Trevanian (Rodney Whitaker) Kimdir? Kısaca Hayatı ve Biyografisi

Dünya edebiyatının efsane yazarlarından Trevanian takma adıyla tanınan, kitapları Türkçe'ye çevirilen ve son zamanlarda gündem olan Amerikalı yazar Rodney William Whitaker kimdir? Şibumi nedir? İnci Sokağı kitabı yazarı kimdir?

Dünya edebiyatının efsane yazarlarından Trevanian takma adıyla tanınan, kitapları Türkçe’ye çevirilen ve son zamanlarda gündem olan Amerikalı yazar Rodney William Whitaker kimdir? Şibumi nedir? Shibumi’yi kim yazdı? İnci Sokağı kitabı yazarı kimdir? İnci Sokağı kitabı konusu nedir? İnci Sokağı kitabı neyi anlatıyor?

Son günlerde Sedat Peker’in gündeme getirdiği Trevanian kod isimli yazar Rodney Whitaker’in enteresan romanlarından Shibumi, İnfazcı, Hesaplaşma, Yirminci Mil, Katya’nın Yazı, Kasaba,Kentte Sıcak Gece ve İnci Sokağı eserleri merak konusu oldu. Trevanian’ın kendi hayatından betimlemeler yaptığı İnci Sokağı isimli eseri ise ölmeden önceki son kitabı olarak biliniyor.

İşte romanlarında Trevanian mahlası kullanan gizemli yazar ve film bilgini Rodney Whitaker Kimdir? Eserleri, kısaca hayatı ve biyografisi

Trevanian (Rodney Whitaker) Kimdir?

Takma ad olarak eserlerinde Trevanian adını kullanan yazarın gerçek adı, Rodney William Whitaker’dir. Amerikalı yazar Rodney Whitaker, 12 Haziran 1931 yılında Amerika’nın Washington şehrinde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Whitaker, Washington Üniversitesi’nde drama alanında lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Burada, UW Playhouse’da yüksek lisans tezi olan üç perdelik oyunu Eve of the Bursting’i yazıp yönetti Whitaker daha sonra Northwestern Üniversitesi’nde iletişim ve film alanında doktora yapmaya devam etti.

Kore Savaşı sırasında ABD Donanması’nda görev yaptı. Daha sonra İngiltere’de okumak için Fulbright bursu kazandı. Whitaker, Diane Brandon ile evlendi ve dört çocukları oldu.

14 Aralık 2005’te Birleşik Krallık (İngiltere)’de 74 yaşında hayatını kaybetti. Birleşik Krallık’ın batısında adı açıklanmayan bir kronik akciğer hastalığı tedavisi gören Whitaker, 15 Aralık’ta toprağa verildi. Vasiyetine uygun olarak mezarının yeri açıklanmadı.

Yazdığı eserlerde “Trevanian” adıyla yazdığı casusluk, polisiye, aksiyon ve macera romanlarıyla ünlenen Rod Whitaker, kendi adının dışında, “Nicholas Seare” ve “Benat LeCagot” gibi birçok takma isimle değişik konularda eserler yayımladı.

Katya’nın Yazı, Şibumi, Hesaplaşma, Yirminci Mil Türkçeye çevrilen ve en bilinen kitapları arasındadır.  Kitapları dünyada milyonlarca basılan Whitaker, yaşamı süresince hiç ortaya çıkmayarak kendisini gizlemeyi başardı. Gerçek adı, Austin American-Statesman’ın bir muhabirinin 1998’de yayınladığı zamana kadar yakından korunan bir sır olarak kalmıştı.

Şibumi (Shibumi) adlı macera romanı dünyada satış rekorları kırmıştır.

Yazarın Yayımlanmış 10 kadar romanı 5 milyonun üzerinde satış yapmıştır.

Türkçeye İnfazcı adıyla çevrilen ilk romanı The Eiger Sanction, ünlü oyuncu/ yönetmen Clint Eastwood tarafından sinemaya kazandırılmış ve çok başarılı performans sergilemiştir.

Şibumi Kitabı Hakkında Detaylar

Shibumi, Rodney William Whitaker’ın takma adı olan Trevanian tarafından İngilizce olarak yazılmış, 1979 yılında yayınlanan bir romandır.

Shibumi 1970’lerde geçen ve batı dünyasının çoğunu gizlice kontrol eden enerji şirketlerinin bir komplosu olan “Ana Şirket” ile çok yetenekli bir suikastçı olan Nicholaï Hel arasındaki mücadeleyi anlatmaktadır.

İnci Sokağı nedir?

İnci Sokağı Trevanian’ın (Rodney William Whitaker) ölümünden önce yazdığı son kitaptır. Otobiyografik öğelerde barındıran eser 1930 ve 1940’lı yılların Amerika’sından kesitler sunuyor.

Trevanian bu kitapta yoksulluk içerisinde geçen çocukluğunun önemli bir bölümünü geçirdiği New York’un Albany bölgesindeki sokağını, oradaki ilişkileri, annesi ve kız kardeşlerinin yaşama bakışlarını kendine has üslubu ile anlatıyor. Mahallenin Yahudi bakkalı ve o zamanki toplumun Yahudilere bakışı, seçim için oy kaygısında olan politikacıların halka yaklaşım şekilleri, mahalledeki dış dünya ile ilişkisi az insanlara yaklaşımlar Trevanian tarafından hem çocukluk yılları gözüyle hem de günümüzün bakış açısı değerlendiriliyor.

Hem bir belgesel hem otobiyografi hem de roman içeriğine sahip eser Trevanian’ın ailesine ilişkin son değerlendirmeleri ile son buluyor.

Trevanian takma adıyla yazdığı eserler

  • 1972 The Eiger Sanction (İnfazcı)
  • 1973 The Loo Sanction (Hesaplaşma)
  • 1976 The Main (Kasaba)
  • 1979 Shibumi (Şibumi)
  • 1983 The Summer of Katya (Katya’nın Yazı)
  • 1998 Incident at Twenty-Mile (Yirminci Mil)
  • 2000 Hot Night in The City (Kentte Sıcak Gece)
  • 2005 The Crazyladies of Pearl Street (İnci Sokağı)

Nicholas Seare takma adıyla yazdığı eserler

  • 1975 1339 … or So: An Apology for A Pedlar (1339 ya da Öyle Bir Yıl, Bir Sokak Satıcısı Adına Özür)
  • 1983 Rude Tales and Glorious (Kaba Saba Masallar)

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün