EğitimGündem

ÖSYM 9 sınav takvimi tarihinde değişiklik yaptı.

ÖSYM, koronavirüs önlemleri kapsamında 2020 sınav takviminde güncelleme yaptı, yapılması planlanan 9 sınav tarihini erteledi. İşte Tam Liste

ÖSYM 9 sınav takvimi tarihinde değişiklik. ÖSYM, koronavirüs önlemleri kapsamında 2020 sınav takviminde güncelleme yaptı, yapılması planlanan 9 sınav tarihini erteledi. İşte Tam Liste

Tüm dünyada hızla yayılan ve panik yaratan corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye geneli alınan tedbirler ve önlemler kapsamında ÖSYM 9 sınav tarihini erteledi.

ÖSYM Sınav Takvimi’nde değişiklik

ÖSYM tarafından her yıl yapılan Öğrenci seçme, yerleştirme ve başarı değerlendirme sınavları hakkında ÖSYM’den sınav tarihleri değişikliği duyurusu geldi.

2020 yılında yapılması planlanan birçok sınav tarihi ileri bir tarihe ertelendi. Böylece ÖSYM takvimi büyük oranda değişmiş oldu.

ÖSYM’den yapılan bu açıklama ve duyurunun ardından öğrenci ve veliler, üniversite sınavı YKS ertelendi mi sorusunun yanıtı da araştırma konusu oldu.

Peki, 19 Mart 2020 tarihi itibariyle açıklanan ÖSYM takvimi ile hangi sınavlar ertelendi? ÖSYM hangi sınavları erteledi? ÖSYM güncel sınav takvimi, ertelenen ÖSYM sınavları hangileri, ÖSYM yeni takvim hakkında en son bilgiler ve haberler…

Türkiye geneli alınan Koronavirüs önlemleri kapsamında ÖSYM 2020 Sınav Takvimi güncellenerek 19 Mart 2020 tarihi itibariyle “http://www.osym.gov.tr” internet adresinden yayımlandı.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada “Koronavirüs pandemisi sürecinde devletimizin konuya ilişkin almış olduğu ve alacağı kararlar çerçevesinde kurumumuz tarafından yapılması planlanan sınavlarla ilgili adaylara ve kamuoyuna bilgilendirme yapılacak.” ifadesi kullanıldı.

Bugün yapılan duyuruda 2020 yılında yapılması planlanan ÖSYM 9 sınav takvimi tarihinde değişiklik yaptı.

ÖSYM 9 sınav takvimi tarihinde değişiklik

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında, 2020 Sınav Takvimi’nde değişiklik yaptı, sınav takvimi güncellendi.

İşte güncellenen 2020 ÖSYM Sınav Takvimi tam listesi…

MSÜ

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı

ÖSYM Yönetim Kurulunca alınan karar doğrultusunda, 29 Mart’ta yapılması planlanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) 3 Mayıs’ta yapılacak.

DİB-MBSTS

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı

4 Nisan’da yapılacağı duyurulan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (DİB-MBSTS) 3 Ekim’de yapılacak.

YDS/1

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı

12 Nisan’da yapılması planlanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS/1) 17 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

e-YDS/4

Elektronik Yabancı Dil Sınavı

18 Nisan’daki Elektronik Yabancı Dil Sınavı (2020 e-YDS/4 Farsça) 2 Mayıs’ta yapılacak.

e-YDS/5

19 Nisan’da yapılması planlanan 2020 Elektronik Yabancı Dil Sınavının (2020 e-YDS/5 İspanyolca/İtalyanca) e-YDS/5 16 Mayıs 2020’de uygulanacak.

EKPSS

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı

26 Nisan’da yapılacağı duyurulan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) da 20 Eylül’de gerçekleştirilecek.

ALES/1

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

3 Mayıs’ta yapılması planlanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/1) 10 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

ALES/2

20 Eylül yapılması planlanan ALES/2 ise öne çekilerek 16 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak.

İSG/1

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı

16 Mayıs’ta yapılaması planlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (İSG/1) 29 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yeni açıklamalar geldikçe ertelenen ÖSYM sınavları hangileri gibi bir çok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Nukteler.com / Eğitim Haberleri

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün