Cuma Hutbesi

20 Mart Cuma Hutbesi Yayımlanacak mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 20 Mart 2020 tarihli Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Cuma Hutbesi açıklandı mı? Hutbe konusu belli oldu mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Cuma Hutbesi açıklandı mı? Hutbe konusu belli oldu mu? 20 Mart 2020 Cuma hutbesi nedir? Bu ve buna benzer soruları merak edilirken, arama motorlarında araştırılırken Diyanet tarafından Türkiye genelinde okunacak olan Cuma Hutbesi’nin konusu belli oldu. İşte tüm detaylar…

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu haftanın Cuma hutbesi başta Ankara ve İstanbul müftülüğü olmak üzere Türkiye geneli tüm il müftülüklerince yayımlanması bekleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Türkiye geneli tüm camilerde Cuma günü, Cuma Namazında okunacak olan 20 Mart 2020 tarihli Cuma hutbesi ve konusu henüz açıklanmadı.

Din İşleri Yüksek Kurulu koronavirüs nedeniyle Cuma namazı hususunda açıklama sonrası merak edilen ve araştırma konusu olan bu haftanın Cuma Hutbesi, Çarşamba veya Perşembe günü Diyanet Din İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanacak, Türkiye geneli tüm müftülüklere gönderilecek. Bu hafta Cuma namazı kılınacak mı, kılınmayacak mı? Cuma hutbesi 20 Mart 2020 yayınlanacak mı?

Bu Hafta konusu ve metni açıklanacak olan Cuma Hutbesini sitemiz üzerinden Hutbeler bölümünde bulabilir, pdf ve Word, mp3 formatı olarak indirebilirsiniz.

20.03.2020 tarihli Cuma Hutbesi Türkçe, Arapça, İngilizce, Almanca metni, okunuşu ve PDF Formatında indir

Türkçe Hutbeyi PDF indir
Türkçe Hutbeyi Word indir
Arapça PDF indir
İngilizce PDF indir 
Almanca PDF indir 

Cuma Hutbesini Sesli Mp3 formatı Dinlemek ve indirmek için tıklayınız…

Diyanet Cuma Hutbesi 20 Mart 2020

HAFTANIN HUTBESİ 
Tarih: 20.03.2020

Hazırlanıyor…

 


Cuma Namazı Nasıl Kılınır? (Kısaca Tarifi)

Cuma günü kılınan cuma namazı, öğle namazı saatinde ilk önce 4 rekat Cuma Namazının ilk sünneti kılınır. Sünnet kılındıktan sonra imam veya hatip minber’e çıkarak Hutbe okur ve ardından Cuma Namazının 2 rekat farz olan namazı kılınır. Daha sonra 4 rekat cuma son sünneti, 4 rekat Zuhri ahir (son öğle namazı) ve 2 rekat vaktin son sünneti kılınarak cuma namazı tamamlanmış olur.

Cuma başlangıç saati, öğle namazı vakti ile aynıdır.

İlk Cuma namazı ne zaman kılınmıştır?

İlk Cuma namazı 12 Rebiülevvel 622 yılında kılınmıştır. Peygamber Efendimiz Kuba’ya geldikten sonra Ranuna adı verilen noktada öğle namazı vakti girmişti. Efendimiz de tam bu noktada iki kez hutbe verdikten sonra cemaatine Cuma namazını kıldırdı. Verilen hutbelerde yine toplumsal konular işlendi.

Bu gün, alimlerimiz tarafından Cuma suresinin “Cuma günü namaz için ezan okunduğunda Allah’ı zikretmeye koşun.” ayetinde yer alan zikir ifadesi hutbe olarak tabir edilmektedir. Böylece hutbenin farz olduğuna dair bir fikir birliği sağlanmıştır.

20 Mart 2020 Cuma Namazı Saati Kaçta?

Bu hafta kılınacak olan il il Türkiye geneli Cuma Namazı vakti, namaz saatleri için tıklayın…

İlgili Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün