GündemRamazan

2019 Ramazan Ayı ilk teravih namazı ne zaman?

Huzur ve bereket ayı olan ve 11 ayın sultanı 2019 Ramazan Ayı ilk teravih namazı 5 Mayıs Pazar günü kılınacak. Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

Huzur ve bereket ayı olan ve 11 ayın sultanı 2019 Ramazan Ayı ilk teravih namazı 5 Mayıs Pazar günü kılınacak. Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

2019 Ramazan Ayı

Huzur ve bereket ayı olan ve 11 ayın sultanı Ramazan Ayı, ilk teravih namazının kılınacağı tarih, pek çok vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. Mübarek ramazan ayının ilk teravih namazı için tarih araştırması yapan vatandaşlar, konuya dair Diyanet’in açıklamalarını sorguluyor. Peki, ramazan ayının ilk teravih namazı ne zaman?

Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan ramazanın ilk orucu için pazarı pazartesiye bağlayan gece sahura kalkılacak. 2019 Ramazan Ayının ilk teravih namazı 5 Mayıs Pazar günü kılınacak. İşte, 2019 Ramazan ayı hakkında detaylar…

2019 İlk Teravih Namazı

11 ayın sultanı olan Ramazan Ayı ilk Teravih Namazı ile birlikte 5 Mayıs Pazar günü başlayacak.

Teravih namazı, mukabele, fıtır sadakası ve itikaf gibi ibadetlerin ifa edildiği bu ayda, Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir gecesi idrak edilecek.

Teravih Namazı, Ramazan gecelerinde kılınan nafile namazdır.

Teravih namazı, sünnet-i müekkededir. Kadın ve erkek için Ramazan Ayı içerisinde kılınan sünnet namazıdır.

Teheccüt namazı 12 rekatı geçmediği halde, teravih namazı yirmi rekattır. Yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitirden Önce kılı­nır. Teravihin cemaatle kılınması kifâî sünnettir. Teravih on selâm ile kılınır ve beş tervîha (dinlenme) yapılır. Yani her iki rekatta bir selâm verilip, her dört rekatta bir istirahat edilir. Besinci tervîhadan sonra yine cemaatle vitir namazı kılınır.

  • 2019 Ramazan Ayı ilk teravih namazı 5 Mayıs Pazar günü kılınacak.

Teravih Namazı; Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir.

Resûl-i Ekrem (s.a.v.) ashabıyla beraber cemaat hâlinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir. (Buhârî, Salâtü’t-terâvîh, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 177-178).

Yine Hz. Peygamber, “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Salâtü’t-Teravih, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 173) buyurarak teravih namazına teşvik etmiştir. Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.

2019 Kadir Gecesi 31 Mayıs 2019 Cuma günü idrak edilecek.

Ramazan ayının ardından 4 Haziran’da ise Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı’na girilecek.

İL İL TERAVİH NAMAZI SAATLERİ

 

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı