Gündem

Aşure Günü ne zaman, hangi gün?

Muharrem ayı ve Aşure Günü ne zaman? Hangi güne denk geliyor? Muharrem ayının 10. günü Aşure bu sene 20 Eylül Perşembe gününe denk geliyor.

Muharrem ayı ve Aşure Günü ne zaman? Hangi güne denk geliyor? Muharrem ayının 10. günü Aşure bu sene 20 Eylül Perşembe gününe denk geliyor.

Aşure Günü Nedir?

Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Peygamber Efendimiz (S.A.V) “Ramazandan sonra en faziletli oruç, muharrem ayında tutulan oruçtur.” diye kıymetini bildirdiği bu ayın en kıymetli gecesi de aşure gecesidir. (Muslim)

Muharrem Ayı’nın başında, sonunda veya ortasında yani 13, 14, 15’inci günlerinde ya da 9, 10 veya 10 ve 11’inci günlerinde oruç tutulabilir.

Allahu Teala, birçok duayı aşure gününde kabul etmiştir.

  • Hz. Adem’in tövbesinin kabul olması,
  • Hz. Nuh’un tufandan kurtulması,
  • Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması,
  • Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması,
  • Hz. İdris’in canlı göğe çıkarılması,
  • Hz. Yakup’un oğlu Hz. Yusuf’a kavuşması,
  • Hz. Yusuf’un kuyudan çıkması,
  • Hz. Eyyub’un hastalıktan kurtulması,
  • Hz. Musa’nın Kızıldenizi geçmesi ve
  • Hz. İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup göğe çıkarılması aşure günü olmuştur.

Hz. Peygamber şöyle buyurdu: “Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler Allahu Teala’ya şükür için oruçlu idiler. Yine bu aşure gününde Allahu Teala denizi İsrailoğulları için yardı ve bu gün Allahu Teala Adem aleyhisselamın kavminin tövbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğru.” (Tebarani)

2018 AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu (10.) günü idrak edilen Aşure Günü, bu sene 20 Eylül Perşembe gününe denk geliyor. Muharrem ayı “Şehrullahi’l-Muharrem” olarak meşhur olan, yani “Allah’ın ayı Muharrem” olarak bilinen, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Muharrem ayının 10. günü olan Aşure günü hangi güne denk geliyor merak ediliyordu. Muharrem ayı, bu sene 11 Eylül Salı gününe, Aşure günü ise 20 Eylül Perşembe günü denk geliyor.

2018 Hicri Yılbaşı ve Aşure Günü

1 Muharrem

1440Hicri Yılbaşı11 Eylül 2018Salı

1 Muharrem

1440Muharremin Başlangıcı11 Eylül 2018

Salı

10 Muharrem1440Aşure Günü20 Eylül 2018

Perşembe

29 Muharrem1440Muharremin sonu09 Ekim 2018

Salı

AŞURE GÜNÜ NELER YAPILIR?

1- AŞURE günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

Aşure günü oruç tutanın, bir yıl­lık günahları affolur. [Müslim, Tir­mizi, İ. Ahmed, Taberani]

Aşure günü oruç tutan o yıl tuta­madığı nafile oruçlarının sevabına kavuşur. [Deylemi]

Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhale­fet edin. [İ .Ahmed]

Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, me­lekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavu­şur. [Şir’a]

Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!

2-  Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşidi yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

3-  İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Alla­hü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı veya Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye] oku­malıdır. Ayrıca Kur’an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir’a)

4-  Sadaka vermek sünnettir, ibadet­tir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

Bugün aşure ibadet diye aşure pi­şirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bu­gün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Ha­dis-i şerifte, Aşure günü ismidle sür-melenen, göz ağrısı görmez buyurul­du. (Hakim)

5-  Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, Aşura günü, on Müslümana selam ve­ren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur buyuruldu. (Şir’a)

6-  Çoluk çocuğunu sevindirmek! Ha­dis-i şerifte, (Aşura günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafa­kası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki)

7-  Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşura günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir’a)

[Bu sevaplar, itikadı düzgün olan, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir.

8 – O gün, eve ufak-tefek erzak alınmalı, alınırsa bir sene boyunca evde bereket olur.

9- Dua Okunmalı,

10 defa şu dua okunur:

”Sübhanallahi mil’el mizan. Ve müntehel-ılmi ve meblegar-rıza ve zinetelarş”

Anlamı :

“Allah Teala’yı; Mizân’ın dolusunca, ilminin hudutsuzluğunca, rızâsına erinceye dek ve Arş-ı A’lâ’nın ağırlığınca tesbih (noksan sıfatlardan münezzeh, kemâl sıfatlarla mevsuf olduğunu kabul) ederim.

10- Namaz Kılınmalı

Aşure gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktin­de 2 rek’at namaz kılınır.

Sadaka vermek sünnettir, iba­dettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre ka­dar sadaka ve­ren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyu­ruldu. (Şir’a)

 Aşura günü okunacak dualar

 

[display-posts]

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
DMCA.com Protection Status