Gündem

9 Eylül Pazartesi Aşure Günü. Bu günde olan önemli olaylar

Muharrem ayının onuncu (10.) günü idrak edilen Aşure Günü 9 Eylül Pazartesi günü. Aşure Günü nedir? Bugün de olan önemli olaylar neler?

Muharrem ayının onuncu (10.) günü idrak edilen Aşure Günü 9 Eylül Pazartesi günü. Aşure Günü nedir? Bugün de olan önemli olaylar neler?

 

2019 AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu (10.) günü idrak edilen Aşure Günü, bu sene 9 Eylül Pazartesi gününe denk geliyor.

Muharrem ayı “Şehrullahi’l-Muharrem” olarak meşhur olan, yani “Allah’ın ayı Muharrem” olarak bilinen, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

Muharrem ayı, bu yıl itibari ile 31 Ağustos Cumartesi günü başlamış oldu. Aşure günü ise Muharrem’in 10. Günü yani 9 Eylül Pazartesi gününe denk geliyor.

10 Muharrem 1441 Pazartesi (Aşure Günü) / 9 Eylül Pazartesi

30 Muharrem 1441 Pazar (son günü) / 29 Eylül 2019 Pazar

Diyanet İşler Başkanlığının hazırladığı Dini günler takvimine göre 2019 yılı için Hicri Yılbaşı olan 1 Muharrem 1441 tarihi 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü başlayacak.

Muharrem ayının son günü ise 29 Eylül 2019 Pazar günü idrak edilecek.

Aşura Günü – 10 Muharrem

Aşura Günü Ne Oldu?

Allahu Teala, birçok duayı aşure gününde kabul etmiştir.

Hz. Adem’in tövbesinin kabul olması,

Hz. Nuh (as)’in gemisi ile birlikte tufandan kurtulması,

Hz. Yunus’un balığın karnından selamete çıkması,

Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması ve kurtulması,

Hz. İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması,

Hz. Yakup’un oğlu Hz. Yusuf’a kavuşması,

Hz. Yusuf’un kuyudan çıkması,

Hz. Eyyub’un hastalıktan kurtulması,

Hz. Musa’nın Kızıldenizi geçmesi ve

Hz. İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup göğe çıkarılması aşure günü olmuştur.

 

AŞURE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

Hz. Peygamber’in bugünde devamlı olarak oruç tuttuğu rivayet edilmiştir.

İbni Abbâs radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre

“Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem aşûre gününde oruç tuttu ve oruç tutmayı tavsiye etti.”  (Buhârî, Savm 69; Müslim, Sıyâm 127, 128)

Fakat sadece o günde oruç tutulması doğru görülmemiş, bunun yanında bir önceki veya bir sonraki günün de oruçlu geçirilmesi tavsiye edilmiştir.

Bir rivayete göre Peygamberimiz Medine’ye geldiğinde Yahudilerin aşure gününde oruç tuttuklarını görünce, bu orucun anlamını yani ne için tutulduğunu sormuştu.

Yahudiler, bugünün büyük bir gün olduğunu; Allah’ın Mûsâ’yı ve İsrâiloğulları’nı düşmanlarından bugünde kurtardığını ve Mûsâ’nın bu sebeple bugünde oruç tuttuğunu, kendilerinin bugünde oruç tutmalarının da bundan kaynaklandığını söylediler.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz onlara; “Ben Mûsâ’ya sizden daha yakınım” demiş ve bugünlerde oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. (İbn Mâce, Sıyâm, 41).

Aşure orucunu Câhiliye döneminde Araplar’ın tuttuğu ve Hz. Peygamber’in de ramazan orucunun farz kılınmasına kadar bu orucu tutmayı emrettiği rivayetleri de vardır (Müslim, “Sıyâm”, 116).

Daha sonra ramazan orucu farz kılınınca aşure orucu bir yükümlülük olmaktan çıkarılmış, fakat aşure günü oruç tutulması tavsiye edilmiş ve bugün oruç tutmak sünnet olarak devam etmiştir.

Hz. Peygamber aşure orucunu da tavsiye etmiştir. Ayrıca Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarında üç gün oruç tutulmasını öğütlemiştir. Bu üç günün Muharrem ayında tutulan orucun aşuredan önceki gün, aşure günü ve aşureden sonraki gün şeklindeydi. Bilindiği gibi aşure günü Muharremin 10. günüdür.

[display-posts]

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
DMCA.com Protection Status