Esmaül Hüsna

El Muhsî Esmasının Zikri, Faziletleri ve Faydaları

Esmaül Hüsna, Allah’ın en güzel isimlerinden El-Muhsî; her şeyin sayısını tek tek bilen, tüm yarattıklarının bütün yaptıklarından haberdar olan, her şeyi açık net şekilde gören

El Muhsî Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Muhsî ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

El Muhsî

İnsanların bütün yaptıklarını, olup biten her şeyi bilen, sonsuz da olsa tek tek her şeyin sayısını bilen, ilmi her şeyi ihata eden, gören, yarattığı her şeyin çeşidini, sıfatını ve zerrelerini nihayetsiz ilmi dahilinde bilen, açık ve net gören anlamlarına gelir.

Esmaül Hüsna, Allah’ın en güzel isimlerinden El Muhsî; her şeyin sayısını tek tek bilen, tüm yarattıklarının bütün yaptıklarından haberdar olan, her şeyi açık net şekilde gören

El-Muhsî Arapça Yazılışı :  المحسي

El Muhsî (celle celâlühû) Anlamı

Cenab-ı Allah’ın sonsuz ilmiyle yarattığı her şeyin sayısını, teferruatıyla, özellikleriyle bir bir bilen demektir. Her yarattığı varlığın miktarını bilip eksiksiz tüm sıfatlarıyla, adetleriyle sayabilen Cenab-ı Allah’ın Esması’dır.

El-Muhsî Esmasının Ebced değeri ve zikir adedi 148, zikir saati Güneş,  günü Pazar‘dır. Başka bir hesaba göre Zühre ve Cuma’dır.

Ebced değeri, zikir sayısı ve zikir günü:

Ebced değeri ve zikir sayısı; 148
Zikir günü; Pazar (Diğer bir hesaba göre Cuma’dır)

Zikir saati; Güneş (Sabah güneş doğarken ve İkindi namazı sonrası)
Cuma görüşüne göre; Zühre (Sabah güneş doğarken ve ikindi namazı sonrası. Gece okumalarında, akşam namazından sonra ve tam gece yarısı)

El Muhsî Esması Açıklaması

El-Muhsi ism-i şerifi gibi Allahu Teala’nın El-Alîm ism-i şerifi de, ‘her şeyi, her şeyiyle bilen’ mânâsına gelen umumî bir esmasıdır. ‘Sayıları bilmek’ de bu isim içerisine dâhil olmakla birlikte, ayrı bir kemâl olduğundan, müstakil bir isim olmuştur.

Cenab-ı Hakk’ın Âlim ve Muhsî isimleri için sonsuz miktar, sayılamaz olarak düşündüğümüz tüm eşya, varlık, adet ve sonu olsun olmasın Allahu Teala ilminde sayısı ve ilmi tüm teferruatıyla bilinir. Sayılarına adet biçemediğimiz bütün varlıklar tek tek düşünüldüğünde, bunların her biri yaratılmıştır ve Allah bütün bu mahlûkatından haberdardır.

Allahu Teala’nın yarattığı insan olarak biz sınırlı, kifayetsiz ilmimiz ve irademizle Allah’ın Âlim ve Muhsî isimlerini zikrederek yâd etmeliyiz.

El Muhsî isminin Özellikleri, Fazileti ve Faydaları:

5 vakit namazdan sonra 148 kere “Lâ ilâhe illâllâhü’l-Muhsî” okumaya devam eden kimsenin sözü her yerde geçerli olur. “La ilâhe illâllâhü’l-Muhsi” şeklinde okumak daha makbul ve daha tesirlidir.

Cuma geceleri 1000 kere “Yâ Muhsi celle celâlühû” şeklinde okuyan kimsenin kıyamet günü hesap vermesinin kolay olacağı ve kitabın sağ tarafından verileceği Rahmet-i İlahiyye’den ümit edilir.

Ya Muhsi ism-i şerifi, zekayı arttırıp, hafızayı güçlendirmek için her gün 148 defa okunur.

Ya Muhsi ismini kendisine virt edinip her gün okuyan kimsede matematik kabiliyeti gelişir.

Ya Muhsi ism-i şerifini her gün okumayı alışkanlık edinen kimse, kötü ahlaktan kurtulur, unutkanlık kalmaz, vücudundaki hastalıklardan şifa bulur, Allah’ın izni ile zihin açıklığı verir, idrak ve anlayışı artar.

“Göklerde ve yerde olan herkes istisnasız, kul olarak Rahman’a gelecektir.” (Meryem Suresi 93.ayet)

“Biz, her şeyi apaçık bir kitapta (levh-i mahfuz’da) sayıp yazmışızdır.” (Yasin Suresi 12.ayet)

“Biz ise her şeyi bir kitapta sayıp yazmışızdır.” (Nebe Suresi 29.ayet)

“Yemin olsun kî, O hepsini toptan ve teker teker saymıştır.” (Meryem Suresi 94.ayet)

 

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün