Cuma Hutbesi

Cuma Hutbesi 5 Şubat 2021 “Gençlerimiz En Büyük Zenginliğimiz”

Haftanın son Cuma Hutbesi yayımlandı. 5 Şubat 2021 tarihli Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma Hutbesi konusu 'Gençlerimiz En Büyük İmkan ve Zenginliğimiz' oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 5 Şubat 2021 tarihli Cuma Hutbesi yayımlandı. Her hafta farklı konu ve içerikler Cuma hutbelerinde imamlar tarafından vatandaşlara okunuyor. Müslümanların merakla beklediği bugünkü Diyanet’in son Cuma Hutbesi konusu yayınlandı mı? Bu haftaki Cuma hutbe konusu nedir?

Diyanet’in bugünkü Cuma Hutbesinin konusuGençlerimiz En Büyük İmkan ve Zenginliğimiz oldu.

Cuma Hutbesi 5 Şubat 2021

Cuma namazı öncesinde Türkiye geneli tüm camilerde okunan cuma hutbesinin konusu merak edilip araştırılıyor. İşte Diyanet tarafından yayımlanan 5 Şubat tarihli cuma hutbesinin tam metni

Cuma Namazı ve Cuma Hutbesi / Friday Khutbas / خطب الجمعة​​​​​​​​​​ / Freitag Predigt
Tarih: 05.02.2021

GENÇLERİMİZ: EN BÜYÜK İMKÂN VE ZENGİNLİĞİMİZ

بِسْـــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

إِنَّهُمْ فِتْيَةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَزِدْنَاهُمْ هُدًى

قالَ رسولُ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم

سَبْعَةٌ يُظِلُّهُمُ اللهُ فِى ظِلِّهِ يَوْمَ لاَ ظِلَّ إِلاَّ ظِلَّهُ:

…وشَابُّ نَشَأ فِى عِبَادَةِرَبِّهِ…

Muhterem Müslümanlar!

Gençlik, insan ömrünün baharıdır. Hayallerin ve fikirlerin yeşerip geliştiği, güç ve heyecanın zirvede olduğu dönemdir. Gençlik iyi değerlendirildiğinde kişiye dünya ve ahiret saadetini kazandıracak, aksi halde ise pişmanlıkla anılan yıllara dönüşecektir. Nitekim Peygamberimiz (s.a.s) “İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin kıymetini bilin![1] uyarısında bulunur. Sevgili Peygamberimizin müjdesine göre, Allah’a kulluk bilinciyle yetişen genç, dehşetli kıyamet gününde arşın gölgesi altında korunacaktır.[2]

Sevgili Genç Kardeşim!

Sen, şimdi hayatının en kıymetli anındasın. Aziz milletimizin ve insanlığın umudusun. Zira sen, Hz. İbrahim’in tevhid mücadelesini, Hz. İsmail’in teslimiyetini, Hz. Yusuf’un onurunu, Ashâb-ı Kehf’in samimiyetini ve Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.s) hak davasını kuşandığı çağdasın. Hz. Asiye’nin imanını, Hz. Meryem’in ahlâkını, Hz. Hatice’nin cesaretini, Hz. Âişe’nin ilim aşkını gönlüne nakşedecek yaştasın.

Genç Kardeşim!

Sen, bu topraklarda imanından aldığın güç ve vatanına olan sevdan ile yürüdüğünde, Malazgirt’te Anadolu’nun kapılarını İslam’a açtın. İstanbul’u fethedip Resûl-i Ekrem’in muştusuna nail oldun. Çanakkale’yi geçilmez kılıp İstiklal mücadelesinde yedi düvele karşı koydun. 15 Temmuz’da devletimizin bekası ve milletimizin selameti için canından cananından geçtin ama vatanını hainlere teslim etmedin.

Aziz Müminler!

Gençlerimiz, geleceğimizdir, umudumuzdur. Bizi güçlü kılan en büyük imkân ve zenginliğimizdir.  Her bir gencimiz bizim için ayrı bir değerdir; ilgiyi, iyiliği, desteği ve sevgiyi hak etmektedir. Onların insanlığa faydalı, millî ve manevî değerlerine bağlı, bilinçli ve ideal sahibi fertler olarak yetişmeleri için hep birlikte gayret gösterelim.

Hutbemi imanları ve erdemli duruşlarıyla Kur’an-ı Kerim’de örnek gösterilen Ashâb-ı Kehf hakkındaki şu ayet-i kerimeyle bitiriyorum: “Şüphesiz onlar, Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık!”[3]

[1] Hâkim, Müstedrek, IV, 341.

[2] Buhârî, Ezân, 36.

[3] Kehf, 18/13.

Kaynak: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü


Hutbeyi indir

05.02.2021 tarihli Cuma Hutbesi Türkçe, Arapça, İngilizce, Almanca metni, okunuşu ve PDF Formatında indir

Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün