Esmaül Hüsna

El Hakk Esması Anlamı nedir? Zikri ve Fazileti

El Hakk Esması anlamı, El-Hakk ne demek? Allahu Teala'nın El-Hakk ismi Faziletleri ve Faydaları

El Hakk Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Hak ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Hak ne anlama gelir? Hakk ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Ya Hakk kaç defa çekilmeli? Hakk kelimesi Kuran’da geçiyor mu? Faydaları ve sırları nedir? Ya Hakk Esması Türkçe Anlamı ve Ya Hak Zikrinin Fazileti

El-Hakk

Hakk, varlığı hakikî bulunan, Ahirette hakkı batıldan ayıran, hak sahiplerine haklarını veren, Zâtı vacip olan, varlığı gerçek olan, değişmekten münezzeh olan.

El-Hakk isminin ebced değeri ve zikir adedi 108 adettir. Zikir saati Zühre, Zikir günü Cuma’dır.

Arapça Yazılışı

El-Hakk : الحقّ 

El Hakk Esması Anlamı

Hakk: Fiilen var olan, varlığı değişmeyen, mevcudiyet ve uluhiyyeti gerçek olan anlamlarına gelmektedir.

Hakk, varlığı hakikî bulunan Allahu Teala’nın zâtını ifade eder. Hak ve hakikatin kendisi olan ve değişmekten münezzeh olan, her hakkın sahibi olan anlamındadır.

Varlığı ve mevcudiyeti, ilahlığı inkar edilemeyen, gerçekten var olan, varlığı ve mevcudiyeti ortada olan, gözüken, ezeli ve ebedi olarak var olan Allahu Teala’dır. Hakk, yani varlığı daima sabit olan Cenab-ı Hakk hakikatte ve gerçekte ezeli ve ebedi var olan yalnız Allah’tır. Yokluğu düşünülemeyen, herhangi bir değişikliği de kabul etmeyen Allahu Teala’dır.

Ebced değeri

Ebced değeri ve zikir sayısı: 108
Zikir günü: Cuma
Zikir saati: Zühre (Sabah erken güneş doğarken ve ikindi sonrası. Gece okumalarında akşam namazı sonrası ile gece yarısı)

Cenâb-ı Hakk: Hakkın ta kendisi olan, şeref ve azamet sahibi yüce Allah

El-Hakk isminin Özellikleri, Fazileti ve Faydalar

5 vakit namazdan sonra 108 defa “Ya Hakk” ism-i şerifinin zikrine devam eden kimse Allah’ın izniyle her işinde başarılı olur. Başladığı işi başarı ve kolaylıkla bitirir.

El-Hakk esmasının zikrini her gün 108 defa okumayı kendine vird edinen kimse güçlü iman sahibi olur. İbadetleri ihlaslı ve güzel olur. Gizli sırlara vakıf olur.

Ahlakının düzelmesi için “Ya Hakk” ism-i şerifi her gün 108 defa okunur.

Allah’a karşı ibadetlerinde daha istekli ve ihlaslı olmak isteyen, manevi yönden huzur ve zevk isteyen kimse her gün “Ya Hakk” ism-i şerifini zikretmelidir.

Lâ ilahe illallâhül melikül hakkul mübîn” zikrini günde 100 defa okuyan kimsenin rızkı genişler, maddi ve manevi işleri kolaylaşır ve fakirlikten muhafaza olur, kurtulur.

Doğru ve hakkı bulmak isteyen kimse “Ya Hakk” ism-i şerifini her gün 108 defa okumaya devam ederse arzu ve istediği her şeyde Allah’ın izni ile doğruyu ve hakkı bulur. Allah tarafından kendisine ihsan edilir.

Hayatında daima başarılı olmak isteyen, geleceği için parlak ve rızık konusunda bolluk isteyen ve korktuğu şeylerden emin olmak isteyen kimse günlük 1000 kere “Ya Hakk” ism-i şerifini okumaya devam ederse isteklerine ve arzularına kavuşur. Sözü geçen, başarılı, ahlakı güzel kimse haline gelir.

El-Hakk ism-i şerifi geçen Kuran Ayetleri

El-Hakk ile ilgili bazı Ayetler

“Hak geldi;  bâtıl yok oldu.” (İsra Suresi 81. Ayet)

“Allah’in hiç şüphesiz hak olduğunu bileceklerdir.” (Nur Suresi 25. Ayet)

“Muhakkak ki Allah, işte O, Hakk’tır. Ve muhakkak ki O, ölüleri diriltir ve muhakkak ki O, her şeye kâdirdir.” (Hacc Suresi 6. Ayet)

“Allah, hakkın ta kendisidir.” (Hac Suresi 62. Ayet)

“Hak, Rabbinizdendir.” (Kehf Suresi 29. Ayet)

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün