İslamRamazan

Diyanet 2019 Ramazan ayı teması: “Ramazan ve İnfak”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 yılı için Ramazan ayı temasını belirledi. Bu yılki Ramazan ayı teması “Ramazan ve İnfak” oldu. 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 Ramazan ayı teması belirlendi. Bu yılki Ramazan ayı teması “Ramazan ve İnfak” oldu.

“Ramazan ve İnfak”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam Araştırmaları Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında 2019 yılı Ramazan ayı teması olarak “İnfak Kalpleri Birleştirir” sloganıyla “Ramazan ve İnfak” başlığının belirlendiğini açıkladı.

2019 Ramazan Ayı teması

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı Ramazan ayı teması “Ramazan ve İnfak” olması belirledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul’da İslam Araştırmaları Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında 2019 yılı ramazan ayı teması hakkında kamuoyu ile paylaştı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, burada yaptığı konuşmada, 5 Mayıs Pazar günü ilk teravih namazının kılınacağını ve 6 Mayıs Pazartesi günü de ilk orucun tutulacağını ifade ederek,

“Gelişiyle gönüllerimizi aydınlatan rahmet ve bereket mevsimi Ramazan ayının kalplerimize huzur, hanelerimize bereket, ailemize, ülkemize ve İslâm âlemine hayırlar getirerek insanlığın hidayet ve barışına vesile olmasını Cenâb-ı Hakk’tan niyaz ediyorum” dedi.

“Kardeşlerini Unutma! Beklenen Sensin”

Başkan Erbaş, ayrıca Türkiye Diyanet Vakfı olarak “Kardeşlerini Unutma! Beklenen Sensin” çağrısıyla sınırları aşan bir iyilik daveti yaptıklarını dile getirdi.

Özellikle bu yıl “Kardeşliğimiz Zekâtla Bereketlensin” sloganıyla, bütün dünyanın ihtiyaç duyduğu, özlemini çektiği eşsiz bir yardım sistemi olan zekât ibadetini gündem yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ramazan, kulluk yönündeki istikametimizi tahkim etmek için eşsiz bir fırsattır”

Başkan Erbaş, Ramazan ayının sahuru, iftarı, teravihi, mukabelesi, itikâfı, Kadir Gecesi ve daha birçok feyiz ve bereketiyle Müminler için büyük bir nimet ve Allah’ın yeryüzüne rahmetinin açık bir tecellisi olduğunu söyledi.

Ramazanın müminlerin günah ve hatalarından temizlenmek için önemli bir fırsat olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, “Ramazan, dünyanın baş döndürücü kuşatması altında daralan ruhlarımızı teskin etmek, bunalan gönüllerimize inşirah vermek, kulluk yönündeki istikametimizi tahkim etmek için eşsiz bir fırsattır.

Ramazan bir bağışlanma mevsimidir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde; “Bir kimse, inanarak ve sevabını sadece Allah’tan bekleyerek, Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır” buyurmuştur” diye konuştu.

“Bütün ibadetlerin en temel amaçlarından ve hikmetlerinden biri de, insanları ahlaklı, duyarlı, sorumlu bireyler yapmak ve bu güzellikleri toplumsal hayatın merkezi haline getirmektir” diyen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Oruç ibadetinde de asıl amaç; kalbin, aklın, duyuların oruçla bütünleşmesi ve kulun ibadet bilinci, dua ve güzel ahlak ile Rabbiyle buluşmasıdır. Eğer hakkıyla idrak ve ihya eder, hikmet, nimet ve güzelliklerini iyi değerlendirirsek Ramazan ayı, hayatı bir okula, bütün yeryüzünü bir mabede, dünyayı cennetten bir huzura dönüştürecektir.”

“İftar sofralarımız garip, yoksul, akraba, dost ve komşularımızla buluşma sofralarımız olsun”

Başkan Erbaş, Ramazan atmosferinin neşe ve coşkusunun en fazla yaşandığı yerin, iftar sofraları olduğunu dile getirerek, “Bu huzuru ve güzelliği bütün boyutlarıyla yaşamak için iftar sofralarımız garip, yoksul, muhtaç, akraba, dost ve komşularımızla buluşma sofralarımız olsun. İftar sofraları, işvereni çalışanıyla, amiri memuruyla, evladı anne-babasıyla, zengini fakir ile iman, kulluk ve kardeşlik düzleminde buluştursun” ifadelerini kullandı.

İsraf ve gösterişten uzak durulmasına işaret ederek, “Gereksiz şatafat, gösteriş ve israf ile sofralarımızın bereketine ve güzelliğine gölge düşürmeyelim” uyarısında bulundu.

Başkan Erbaş, özellikle Ramazan ayında insanların daha fazla yardım yaptığını ifade etti.

Türkiye’nin yıllardır muhacir, mülteci kardeşlerine ensar olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Ramazanda ensar olma özelliğimizi arttıralım. Ülkemize sığınan hiçbir kardeşimiz, misafirimiz, muhacirimiz kendini gurbette hissetmesin, garip kalmasın, mahzun olmasın” dedi.

“Oruçlarımızı, Rabbimizin rızasına muvafık olan söz, eylem ve tutumlarla destekleyerek tutalım”

Başkan Erbaş, Ramazan ayının bir tefekkür mevsimi olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Kendimizi, bütün niyet, söz ve davranışlarımızla külli bir muhasebeye tabi tutalım. Hoşnut olmadığımız; İslam’ın izzetine, müminin iffetine, güzel ahlakın asaletine yakışmayan bütün tutum ve davranışlarımızı bu mübarek zamanı vesile kılarak terk edelim. Oruçlarımızı, Rabbimizin rızasına muvafık olan söz, eylem ve tutumlarla destekleyerek tutalım. Bu şehrâyin havasına evlerimizdeki çocuklarımızı da mutlaka dâhil edelim. İbadetlerimizi ahlaka, ilişkilerimizi samimiyet ve muhabbete, hayatımızı ramazan iklimine dönüştürebilirsek, dünyamız da ahiretimizde bayram olacaktır.”

Yardımlar TDV’ye

“Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla yardımlarını TDV’ye emanet edebilirler”

Başkan Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfının Diyanet İşleri Başkanlığının öncülüğünde Türkiye’de ve dünyanın her yerinde açlık, doğal afet, savaş ve şiddetin yaşandığı kriz bölgelerindeki milyonlarca muhtaca insani yardım götürdüğünü hatırlattı.

Vatandaşlarımız, zekât, fitre, sadaka ve bağışlarını gönül rahatlığıyla, gerçek sahiplerine ulaştırmak üzere bize emanet edebilirler.”

2019 Ramazan iklimi

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV’nin “Dünyanın dört bir yanına Ramazan iklimini” taşımak gayesiyle 2019 yılı Ramazan hizmetleri kapsamında yurt içinde 81 il 725 ilçede, yurt dışında ise 98 ülke ve 323 bölgede iyiliğin adresi olacağını, bu sene de faaliyetlerin artırarak devam edeceğini kaydetti.

“Ramazan ayında 22 milyon TL değerinde yardım yapacağız”

Türk Diyanet Vakfı Yardımları

TDV olarak Ramazan ayı çerçevesinde planladıkları yardım programlarını anlatan Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

Dünyanın farklı coğrafyalarında 100 bini aşkın gıda paketi dağıtımı planladık, inşallah dağıtımını gerçekleştirmeye çalışacağız.

200 bin kişiye iftar verecek, Bangladeş, Çad, Filistin, Nijer, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen olmak üzere 8 ülke 19 bölgede 11 bin çocuğa da bayramlık kıyafet yardımı yapacağız.

Yurt içine yönelik yardımlar çerçevesinde ise ihtiyaç sahipleri ve mülteci aileler için 40 bin adet alışveriş yardım kartı dağıtacak.

5 bin yetim kardeşimize kıyafet yardımı yapacağız.

Ülke genelinde il ve ilçe şubelerimiz tarafından kurulacak iftar sofralarında da 1 milyondan fazla kardeşimizle bir araya geleceğiz.

Vakfımız, bu yıl Ramazan ayında inşallah aziz milletimizin destekleriyle yurt içinde ve yurt dışında toplam 22,3 milyon TL değerinde yardımı İnşallah hayırsever vatandaşlarımızın bizlere emanet etmiş oldukları emanetleri ile gerçekleştirmeye çalışacağız.

“Bayramda yetimleri unutmayacağız”

“Bir çocuk için bayramlık, bayramın gelişi demektir. Hele yetim bir çocuksa onu yalnız, garip ve mahzun bırakmamak bizlerin üzerine düşen en büyük vazifedir” diyen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Bu Ramazan ülkemizde, ümmet coğrafyasında ve dünyanın dört bir yanında, Allah’ın bizlere emaneti olan yetim çocukların bayramlık ihtiyacını karşılayarak, bayram sabahına daha mutlu kalkmalarına vesile olacağız. Bu bağlamda hayırseverlerimiz 100 TL bağışta bulunarak bir yetimin bayramlık ihtiyacını karşılayabilirler. “Bir Yetim de Benim olsun” diyerek bu seferberliğe katkı sağlayalım.”

Başkan Erbaş, bütün camilerde, ibadetin huzur ve huşu içinde yapılabilmesi için Ramazana hazır hale getirildiğini ifade etti.

“Camilerimizin kadınlarımıza, engelli vatandaşlarımıza, çocuklarımıza hazır hale getirilmesi için arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yaptılar. Tüm camilerimizde mukabeleler okunacaktır. Kur’an-ı Kerim’in indiği bu ayda, Kur’an’ı sadece tilavet etmekle kalmayalım, okuduğumuz her ayeti anlamanın ve yaşamanın gayreti içinde olalım” diye konuştu.

“Medya’da Ramazanla ilgili program yapanlar, İslam’ın hakikat ilkelerine mutlaka bağlı kalmalıdırlar”

Başkan Erbaş, Medyada Ramazan ve İslam ile ilgili program yapanlara çeşitli uyarılarda bulunarak şunları söyledi; “Televizyon, radyo ve diğer iletişim mecralarında Ramazan, oruç ve İslam ile ilgili program yapanlardan, her türlü hurafe ve yanlışlıktan, gereksiz abartı ve gösterişten uzak kalmalarını, İslam’ın medeniyetler kuran ana yoluna, hakikat ilkelerine, akaid ve ahlak prensiplerine mutlaka bağlı kalmalarını istirham ediyorum. Zaman zaman gündeme getirilen gereksiz ve faydasız tartışmalarla, aykırı görüşleri gelişigüzel ortaya dökerek, bir takım meseleleri uluorta tartışma konusu yaparak Ramazanın manevi iklimine zarar verilmemesini özellikle rica ediyorum.

“Din görevlilerine özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum”

Başkan Erbaş, Ramazan ayında din görevlilerinin daha yoğun bir tempoyla çalışacaklarını belirterek, “Milletimize din hizmeti sunan, müezzinlerimizden müftülerimize, imamlarımızdan vaizlerimize, Kur’an kursu hocalarımızdan eğitim görevlilerimize bütün meslektaşlarımın da Ramazan’ını şimdiden tebrik ediyor, özverili hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyor, bu feyizli ayın hem kişisel hem de mesleki yaşantımızda yeni inkişaf ve bereketlere kapılar açmasını Yüce Mevla’dan temenni ediyorum” niyazında bulundu.

TDV’ye bağış yapılacak adresler

Vatandaşlar, TDV’ye Ramazan ayı boyunca zekat, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlarını www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden, il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapabilecekler. Ayrıca, bağışçılar, tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız hatlardan 5601’e SMS göndererek fitre bağışında bulunabilecek. Bir SMS ücreti, bir Fitre bedeli olan 23 TL’dir.

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu