Gündem

2020 Hac ön kayıtları 11 Kasım’da başlıyor

2020 yılı itibariyle hac ön kayıtları 11 Kasım'da başlayacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, ilk defa hacca gitmek isteyenler için kayıt tarihlerini belirledi.

2020 yılı hac ön kayıtları 11 Kasım’da başlayacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, ilk defa hacca gitmek isteyenler için kayıt tarihlerini belirledi.

Önümüzdeki yıl yani 2020 yılı itibariyle ilk defa hac farizasını yerine getirmek isteyen hacı adayları için Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde Hac ön kayıtları ile ilgili bilgi verildi.

2020 yılı için hac ön kayıt ve kura tarihleri açıklandı. Peki, Hac ön kayıtları ne zaman başlayacak? Hac kuraları ne zaman çekilecek?

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde açıklanan bilgilere göre ilk defa hacca gitmek isteyenlerin müracaatlarını 11 Kasım-13 Aralık’ta yapabilecek. Böylece vatandaşlar tarafından merakla araştırılan Hac ön kayıtları ne zaman başlayacak sorusu yanıt bulmuş oldu.

2020 Hac Kayıt Takvimi

İlk defa hac ibadetini yerine getirmek isteyen hacı adayları için müracaat etmek isteyen vatandaşlara ön kayıt (hac yeni kayıt) imkanı tanınıyor.

Buna göre; Diyanet İşleri Başkanlığı, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesinde yer alan bilgilere göre;

Ön kayıtlar, 11 Kasım-13 Aralık tarihleri arasında www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak ön kayıt linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla alınacak.

Hac kuraları ne zaman çekilecek?

Hac ibadeti için ön kayıt yaptıran hacı adaylarının müracaatlarına göre 2020 yılı hac kurası ise 9 Ocak 2020’de çekilecek.

Hac kimlere farzdır?

Hac ibadeti, İslam’ın beş temel şartından biri olup hem bedenî ve hem malî yönü olan bir ibadettir. Yani hem bedenen ve hem mal ile yapılan bir ibadet olan hac farizası şu şartları taşıyan kimselere farzdır;

  • Müslüman olmak.
  • Akıl baliğ olmak (Akıl yönünden eksik veya noksan olmamak)
  • Ergenlik çağına gelmiş bulunmak.
  • Hür ve özgür olmak.
  • Asli ihtiyaçlardan başka, hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu âile fertlerinin geçimlerini sağlayacak servete sahip olmak.
  • Hac yolculuğu için gereken vasıta ve yol masraflarını karşılayacak parası olmak.
  • Hac zamanı yani Kurban Bayramı olan haccı yapabilecek zamana yetişmiş olmak.

Hac ibadeti İslam’ın beş temel şartından biri olmasına rağmen tüm Müslümanlar üzerine farz olmayan bir ibadettir. Sadece belli şartlara sahip olan Müslümanlara farzdır. Bunları şu şekilde özetler ve İslâm alimlerinin rivayetleriyle şöyle sıralayabiliriz;

Sağlık, servet ve yol emniyeti yönünden haccetme imkânına sahip olmak, hür, akıl sağlığı yerinde ve büluğ çağına erişmiş olan Müslümanlara farzdır. (Tirmizî, Kâsânî, İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, Merğînânî, el-Hidâye)

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından edindiğimiz bilgilere göre hac ibadeti ile ilgili ayrıntıları sizlerle paylaştık.

[display-posts]

Nukteler.com’u Facebook’ta takip edin…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu