Dualar

Sahabi Ebû Mı’lâk (r.a)’ın Kabul olan Duası

Sahabelerden Ebu Mı'lâk hakkında rivayet edilen Zor durum karşısında okuduğu ve Allah'ın duasını kabul edip yardım ettiği duası

Rivayetlerde Ebû Mi’lak El-ensâri olarak geçen Sahabelerden Ebu Mı’lâk hakkında rivayet edilen zor durum karşısında okuduğu ve Allah’ın duasını kabul edip yardım ettiği duası

Ebû Mi’lak El-ensâri Kimdir?

Kaynaklarda tam olarak hakkında bilgi mevcut olmayan Ebû Mi’lak, hangi tarihte doğduğu ve öldüğü bilinmemektedir. Bize kadar ulaşan rivayetlerde İbn-i Hacer’in el-İsâbe adlı eserinde Enes bin Mâlik’den silsile yoluyla gelen bu duası ve kıssası rivayet edilmiştir.

Ebû Mı’lâk Duası

Gökten gelen yardım duası olarak da bilinen bu dua hakkında Ashâb-ı kirâm’ın hâcet namazı ile Allâh’a yönelip yalvarmalarına misâl Enes bin Mâlik -radıyallâhu anh- şöyle anlatır:

Sahabelerden Ebû Mı’lâk (r.a.) isminde ticaretle uğraşan bir sahabe vardı. Bu zât, başkaları ile ortaklık kurarak ticâret yapardı. Dürüst ve takvâ sâhibi bir kimseydi. Bir defâsında yine yola çıkmıştı. Karşısına çıkan silahlı bir hırsız:

“–Neyin varsa çıkar, seni öldüreceğim.” dedi.

Ebû Mı’lâk:

“–Maksadın mal almaksa al!” dedi.

Hırsız:

“–Ben sâdece senin canını istiyorum.” dedi.

Ebû Mı’lâk:

“–Öyleyse bana müsâade et de biraz namaz kılayım.” dedi.

Hırsız:

“–İstediğin kadar kıl!” dedi. Ebû Mı’lâk namazını kıldıktan sonra şöyle duâ etti:

Arapça:

يَا وَدُودُ، يَا ذَاالْعَرْشِ الْمَجِيدِ، يَا فَعَّالاً لِمَا يُرِيدُ! اَسْاَلُكَ بِعِزَّتِكَ الَّتِى لاَ تُرَامُ وَمُلْكِكَ الَّذِى لاَ يُضَامُ وَبِنُورِكَ الَّذِى مَلَأَ اَرْكَانَ عَرْشِكَ اَنْ تَكْفِيَنِى شَرَّ هذَا (اللِّصِّ). يَا مُغِيثُ اَغِثْنِى

Türkçe Okunuşu

“Ya Vedud! Ya Zü’l-arşilmecid! Ya faalün lima yürid! Es’ eluke bi izzetikelleti la turamu ve mülkikellezi la yud(z)amu, ve bi- nurikellezi mele’erkane arşike, en tekfiyeni, şerre haza’l-lıssa.Ya Muğis! Eğinsi “

Anlamı: 

“Ey gönüllerin sevgilisi! Ey yüce Arş’ın sâhibi! Ey her istediğini yapan Allâh’ım! Ulaşılmayan izzetin, kavuşulmayan saltanatın ve Arş’ını kaplayan nûrun hürmetine beni şu (hırsızın) şerrinden korumanı istiyorum! Ey imdâda koşan Allâh’ım, yetiş imdâdıma!”

Hazreti Ebû Mı’lâk, bu duâyı 3 defâ tekrarladı. Duâsını bitirir bitirmez, elindeki kargıyı kulakları hizâsında tutan bir süvârî peydâ oldu ve hırsızı öldürdü.

Allâh’ın lutfuyla kurtulan sahâbî, o süvârîye:

“–Sen kimsin? Allâh seni vasıta kılarak bana yardım etti!” diye sordu.

Süvârî:

“–Ben dördüncü kat semâ ehlindenim. İlk duânı yapınca semâ kapılarının çatırdadığını işittim. İkinci defa duâ edince, gök ehlinin gürültüsünü işittim. Üçüncü defa duâ edince,

«Zorda kalan biri duâ ediyor!» denildi.

Bunu duyunca Allâh’tan, hırsızı öldürmeye beni memur kılmasını istedim. Allâh Teâlâ da arzumu kabûl etti ve geldim. Şunu bil ki, abdest alıp dört rekât namaz kılan ve bu duâyı yapan kimsenin, zorda olsun veya olmasın duâsı kabûl edilir.” dedi. (İbn-i Hacer, el-İsâbe, IV, 182)

Rivayet edilen bu hadise İbn-i Esir’in Ûsdül Ğabe’sinde Enes bin Mâlik’den silsile yoluyla gelen bir rivâyet ile bizlere nakledilmiştir.

Enfal Suresi 9. Ayet ve Allah’ın Yardımı

Bu olayda Allahu Teala’nın Kuran-ı Kerim’de bize bildirdiği yardımı açık şekilde görülmektedir.

Nitekim Enfal Suresi 9. Ayet-i Kerime’de ;

Rabbinizden yardım dilediğiniz zamanı hatırlayın. Hemen size, “Meleklerden peşi peşine gelen binlik kuvvetlerle ben size yardım edeceğim” diye cevap verdi. (Enfal, 9)

 

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün