Namaz

Sabah namazı ne zaman, kaçta kılınır? Ezan vakitleri

Sabah namazı ezanı saat kaçta? Sabah namazının vakti ne zaman başlıyor, vakit ne zaman girer? Tüm illerin Diyanetin belirlediği namaz vakitleri ve namaz saatleri

Sabah namazı ne zaman kaçta kılınır? Diyanete göre sabah namazı vakti saat kaçta giriyor? Sabah namazının vakti ne zaman başlar ne zaman sona erer? Sabah ezanı neden imsaktan sonra okunuyor? sabah namazı erken kılınır mı? Sabah Namazı İmsak Girince Kılınır mı?

Sabah namazı ne zaman kılınır?

Sabah namazının vakti imsak ile girer ve güneşin doğması ile sona ermektedir. Fecr-i sâdık da denilen ikinci fecrin doğmasından itibaren sabah namazı vakti girer. Güneşin doğmasına, daha doğrusu güneşin doğmasından az önceye kadar olan süre sabah namazının vaktidir. Dolayısıyla imsak vakti girdikten sonra sabah namazı kılınabilir.

Fecr-i sâdık; sabaha karşı doğu ufkunda tan yeri boyunca genişleyerek yayılan bir aydınlıktır. Bu andan itibaren yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur.

  • Sabah Namazının vakti İmsak Saatinden itibaren başlar Güneş doğuşuna kadar kılınabilir.
  • Sabah namazı imsak girer girmez de kılınabilir; ezanı beklemek şart değildir.

Sabah Namazının Farzını Hanefilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafiilere göre ise erken, karanlık iken kılmak faziletli görülmüştür.

Zamanında sabah namazını kılamayan bir Müslüman, güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden (kerahet vaktinden önce) kılarsa, hem sünnetini hem de farzını beraber kaza eder.

Kerahat Vakti: Sabah güneş doğduktan sonra 30-45 dk sonrası ve Öğle Ezanından 30-45 dk öncesidir.

Namazları bilerek kazaya bırakmak büyük günahtır. Bu durmda hem tövbe etmek hem de ilk fırsatta kaza etmek gerekir.

Her vaktin namazı, kendisi için belirlenmiş olan vaktin hangi parçasında kılınırsa kılınsın vaktinde kılınmış olur. Farz namazları vaktin ilk girdiği zamanda kılmak daha efdaldir.

Hz. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) “Vaktin evveli, Allah’ın hoşnutluğudur, vaktin sonu ise affıdır” (Tirmizî, “Mevâkýt”, 13) buyurmuştur.

Fakat namazın ilk vaktinden sonraya bırakılmasında bir fazilet varsa bu takdirde vaktin sonuna bırakılabilir. Hz. Peygamber, sabah namazının ortalık biraz aydınlıkça iken kılınmasının daha faziletli olduğunu belirttiği için, sabah namazının vaktin ilk kısmında değil son kısmında kılınması (isfâr) Hanefîler’ce daha faziletli kabul edilmiştir.

Hz. Cibril’in Peygamber Efendimize imamlık yaptığını anlatan rivayette Cibril, sabah namazını bir gün tan yeri ağardığında, ertesi gün ise ortalık tamamen ağarıp güneş doğmak üzereyken kıldırmış ve sonra:

“Bu iki vaktin arası, senin ve senin ümmetin için sabah namazının vaktidir” demiştir (Tirmizi, Salat, 154).

Sabah Namazı Sünneti Ne Zaman kılınır?

Nâfile namazların en kuvvetlisi sabah namazının sünnetidir. Bu yüzden bütün nâfile namazlar oturarak kılınabildiği halde, sabah namazının sünnetini mazeret olmaksızın oturarak kılmak câiz görülmemiştir.

Aynı şekilde, cemaat imamla birlikte namaza başladıktan sonra mescide gelen kişinin nâfile namaz kılması câiz değilken, sabah namazı bundan istisna edilmiştir.

Buna göre, sabah namazının farzı kılınırken, imamın selâm vermesinden önce farza yetişebileceğini kestiren kişi önce sabah namazının sünnetini, gerekirse en kısa şekilde kılar, sonra imama uyar. Sabah namazının sünnetinin ilk rekatında Fâtiha’dan sonra Kâfirûn, ikincisinde İhlâs sûresini okumak sünnettir.

Cuma namazı dışında en kuvvetli cemaat, sabah namazının cemaati, sonra yatsı namazının cemaati, sonra ikindi namazının cemaatidir.

Ebû Hüreyre’den rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

“İnsanlar ilk safın sevabını bilselerdi, ön safta durabilmek için kura çekmekten başka yol bulamazlardı. Namazı ilk vaktinde kılmanın sevabını bilselerdi bunun için yarışırlardı. Yatsı namazı ile sabah namazının faziletini bilselerdi, emekleyerek de olsa bu namazları cemaatle kılmaya gelirlerdi” (Buhârî, “Ezân”, 9, 32; Müslim, “Salât”, 129, 131).

Bir başka hadiste de “Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa, gece yarısına kadar namaz kılmış sevabını alır. Sabah namazını da cemaatle kılarsa bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibi sevap alır” (Buhârî, “Ezân”, 34; Müslim, “Mesâcid”, 260) buyurmuşlardır.

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün