Dualarİslam

Eve Girerken Okunacak Dualar

Eve Girerken Okunacak Dualar... Eve girerken hangi sure ve dua okunur? Evin huzuru için hangi dualar okunmalıdır? Besmele ile eve girmenin ve yemeğe başlamanın fazileti nedir? Eve girerken nasıl selam verilir?

Eve Girerken Okunacak Dualar… Eve girerken hangi sure ve dua okunur? Evin huzuru için hangi dualar okunmalıdır? Bir Müslüman’ın kendi evine veya başka bir eve girerken ki adabı nasıl olmalıdır? Yeni bir eve taşınınca okunacak dualar nelerdir? Evde bereket ve huzur için hangi sure okunur? Besmele ile eve girmenin ve yemeğe başlamanın fazileti nedir? Eve girerken nasıl ve neden selam verilir?

Eve Girerken Okunacak Dualar

İslam bir yaşam biçimidir, her insana görevini yerine getirmesi için gereken değerleri öğretir. İslam bile bize günlük görgü kurallarını Evimize sağ ayağımızla girmeyi veya çıkmayı da öğretir. Çünkü bu davranışlar sünnet yani Sevgili Peygamber’in (s.a.s.)’in davranış şekli olarak hem önemli ve hem de oldukça faziletlidir.

Eve girerken yapılacak duaları bu yazımızda sizlerle paylaştık. İslam dini insan hayatının geneline hitap etmektedir. Bu nedenle Müslümanların hayatın her alanında nasıl davranması gerektiğini ve gün içerisinde yaptığı fiillerde nasıl dualar yapması gerektiği Kur’an ve hadislerle sabittir.

بِسْمِ اللهِ وَلَجْنَا، وَ بِسْمِ اللهِ خَرَجْنَا، وَعَلَى رَبِّنَا تَوَكَّلْنَا

“Allahümme inni es’elüke hayrel mevleci ve hayre’l mahreci, bismillahi velecna ve ala’llahi rabbena tevekkelna”

Allah’ın adıyla gireriz, Allah’ın adıyla çıkarız ve Rabbimiz’e tevekkül ederiz [o halde orada bulunanlara es-Selâmu Aleyküm deyin. (Ebu Dâvud, 4/325)

Ebu Davud ve Müslim (ra) eve girerken ve yemeğe başlarken Allah’ın adını anması gerektiğini söylüyor ve şeytan bunu işiterek şöyle der: “Bu gece burada bizim için barınak ve yemek yok.” (Hadis no. 2018)

Allâme Abdulaziz b. Baz, (Tuhfetü’l-Ahyar s.28) isnadının hasen olduğunu söyler. Bir diğer sahih hadis de şöyledir; “Kişi evine girerken ve yemek yerken Allah’ı zikrettiğinde şeytan (ashabına) “Size burada ne geceleyecek yer, ne de akşam yemeği var, der.” (Müslim)

Bir otele veya konaklama yerine girerken yapılan dua

Biz gelmeden önce kimin daha önce kaldığını veya otel odasında ne gibi olaylar olduğunu bilmediğimiz için Havle bint Hakîm (ra)’ın rivayet ettiği şu duayı okumakla kendimizi herhangi bir zarardan korumamız gerçekten yararlıdır:

Ben Rasûlullah’ın (s.a.v.) şöyle buyurduğunu işittim: Kim bir yere vardığında şöyle der:

أعُوذُ بِكَلِمَـاتِ اللـهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ

“Euzü bi kelimatillahit-tammati min şerri ma halak”

Anlamı: “Yarattığı şeylerin şerrinden Allah’ın mükemmel kelimelerine sığınırım” geldiği yerden ayrılıncaya kadar ona hiçbir kötülük dokunmayacaktır.” (Müslim)

Bismillah deyin ve şeytanın girmesine engel olun:

Evinize girerken Bismillah demek şeytanı dışarıda tutun. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Bir adam evine girdiğinde ve Allah Teâlâ’yı zikrederse eve girdiğinde ve yemek yediğinde şeytan; ‘burada kalacak yerim ve akşam yemeğim yok’ der. Ama eğer eve girerse ve girdiğinde Allah’ı anmazsa, şeytan ‘Kalacak bir yer buldum’ der. Ve yemek yerken Allah’ı zikretmezse, ‘Kalacak bir yer ve akşam yemeği bulmuşum’ der.” (Müslim)

Bu sadece yeni bir ev için değil, tüm evler veya bir yere girerken her zaman tatbik edilebilecek bir sünnettir. Öyleyse yeni evinizde hayatınıza Allah’ı anarak başlayın.

Maşallah deyin:

Yeni evinize hayran olduğunuzda şöyle söylenir;

مَا شَاءَ اللهُ لَا قُوَّةَ إِلا بِاللهِ

“Maşallah la kuvvete illa Billaah.”

Çünkü Allah, Kehf Suresi’nde iki adamın kıssasında şöyle buyurmuştur:

“Bahçenize girdiğiniz zaman “Maşallah la kuvvete illa Billaah (Kuvvet yalnız Allah’ındır’) deseydin ya!. Eğer benim malımı ve çocuklarımı kendininkilerden daha az görüyorsan, belki Rabbim bana, senin bağından daha iyisini verir. Seninkinin üzerine de gökten bir afet indirir de bağ kupkuru ve yalçın bir toprak hâline geliverir.” (Kehf Sûresi 39. Ayet)

Allah’a Şükür edin:

Her şeyden önce Allah’ın nimetine şükret, çünkü şükretmek amellerin en şereflilerinden biridir. Şüphesiz sana nimet veren sadece Allah’tır ve eğer şükredersen Allah da nimetlerini daha da artırır.

“Ve (hatırlayın) o zaman Rabbiniz şöyle demişti: Şükrederseniz size (nimetlerimden) daha fazlasını veririm; Ama eğer nankör (yani kâfirler) iseniz, doğrusu benim azabım çok şiddetlidir.” (İbrahim Suresi 7. Ayet)

İbn Kayyim el-Cevziyye şöyle demiştir; “İman iki kısımdır, yarısı şükür yarısı sabırdır.”

Bakara Suresini okuyun:

Şeytanı evden uzak tutmanın bir başka yolu da aile bireylerinin düzenli olarak Bakara Suresini okumalarıdır. Bu mübarek Sureyi okumak, şeytanı evinizden uzaklaştırır. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Evlerinizi kabirlere çevirmeyin, çünkü içinde Bakara Suresi okunan evden şeytan kaçar.” (Muslim)

Şeyh İbn Baaz dedi ki:

Tabiki Allah Teala en doğrusunu ve en iyisini bilir. İslam âlimlerinin ortak görüşüne göre ise ister radyo veya müzik aleti ile ya da ev sahipleri tarafından Bakara Suresi’nin tamamının okunması Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in zikrettiği yani şeytanın o evden kaçması ile aynı şeydir. (Mecmu el-Fetava)

Eve Girerken ve Çıkarken Ayetel Kürsi Okumak

Ayetel Kürsi, Kuran’ın en uzun suresi olan Bakara Suresi’nin 255. ayetidir. Eve giderken ya da evden çıkarken Ayetel Kürsi okunursa okuyan kişinin sabahtan akşama kadar işleri hayır ve selametle gider. Evde yalnızken Ayetel Kürsi okunması kişiyi sakinleştirir ve korkusunu yenmesini sağlar. Ayetel Kürsi, çocuklarınızı, evinizi ve hatta evinizin etrafındaki evleri korur.

Yine Hadis-i Şerifde buyrulmuştur ki: ‘Her kim, yatağına yattığında “Âyetel-Kürsi’yi okursa, Cenâb-ı Hak, o kulunu sabaha kadar koruyacak iki melek görevlendirir. (Buhari)

Evinizi Kıskançlıktan ve Nazardan koruyun

Yeni evinizi kem gözlerden ve nazardan, hasetlerden korumanın yollarından biri de Peygamber Efendimizin (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bize öğrettiklerini söylemektir.

أُعِيذُكَ بِكَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّةِ مِن كُلِّ شَيطَانٍ وَهَامَّة ، وَمِن كُلِّ عَينٍ لَامَّةٍ

“Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.”

Her şeytandan ve zehirli sürüngenden ve her kıskanç nazardan Allah’ın mükemmel sözlerine sığınırım.” (Buhari)

Eve Girerken Selam Vermek

Bir Müslüman sadece başka kimsenin evlerine girdiğinde değil, kendi evine girdiğinde de evde bulunanlara selâm verir. Eve girince, evdekilere (babası, annesi, eşi, çocukları veya yakın akrabası) selam vermeli, evde kimse olmasa dahi, Esselamü aleynâ ve alâ ibadillahissalihin (Allah’ın selamı bizim ve salih kulların üzerine olsun) demelidir!

“… Evlere girdiğinizde, Allah katından mübarek ve güzel bir selâmlama ile kendinize birbirinize selâm verin…” (Nur Suresi 61. Ayet)

Boş bir eve girildiğinde selâm vermenin hikmeti, hem kendi üzerine hem de her an hazır bulunan Allah’ın meleklerine ve girilen evde de selâm vermesidir. Elbette en iyisini ve doğrusunu ancak Allah bilir.

Enes radıyallahu anh şöyle demiştir:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bana:

“Yavrucuğum! Kendi ailenin yanına girdiğinde onlara selâm ver ki, sana ve ev halkına bereket olsun” buyurdu. (Tirmizî, İsti’zân 10)

Diğer Hadis-i şeriflerde Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

  • Evine girerken selam veren, Allah’ın himayesinin garantisi altındadır. (Ebu Davud)
  • Evine girince, ev halkına selam ver ki, evin iyiliği ve bereketi artsın! (Harâiti)
  • Gece gündüz şeytandan uzak kalmak isteyen evine girerken selam versin ve yemeği besmele ile yesin. (Taberani)

Bu yazılar da ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün