Gündem

Bu Gece Regaib Kandili – 7 Mart 2019

Bu Gece Mübarek Regaib Kandili. İslam aleminde önemli ve mübarek kabul edilen, “Üç Aylar”ın habercisi, Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaib Kandili

Bu Gece Mübarek Regaib Kandili. İslam aleminde önemli ve mübarek kabul edilen, “Üç Aylar”ın habercisi, Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaib Kandili

İslam âlemi için fazileti ve önemi yüksek olan, Recep, Şaban, Ramazan aylarını kapsayan “Üç Aylar”ın habercisi ve Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip Kandili, bu gece idrak edilecek.

Bu Gece Mübarek Regaib Kandili

İslam aleminde rahmeti, bereketi ve mağfireti bol Üç Aylar’ın habercisi kabul edilen Regaip Kandili bugün idrak edilecek.

Bu sene Regaip Kandili, Recep ayının ilk Cuma gecesi yani 07 Mart Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece idrak edilecek. Üç Aylar ve Regaip Kandili hakkında Peygamber Efendimiz’den aktarılan hadis-i şerifler şu şekilde anlatılmıştır.

Üç aylar yaklaştığı zaman Peygamber Efendimiz (s.a.v) şu duayı yapmış ve bizlere de böylece dua etmemizi öğretmiştir; “Allah’ım! Bize Recep ve Şaban aylarını mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.”
Keşfu’l Hafa, C.1, s.213 H.No:554.

07 Mart 2019 Perşembe bu gece Regaib Kandili idrak edilecek..

Müslüman âlemi için büyük öneme sahip Üç Aylar’dan, Recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili, “rahmet ve mağfiret gecesi” olarak kabul edilmektedir.

Mübarek üç aylar için “Çok sevaplı ibadet ayları” olarak ifade eden Bedüzzaman şöyle diyor:

“Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise Receb-i Şerif’te yüzden geçer, Şaban-ı Muazzama’da üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarek’te bine çıkar ve cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadir’de otuz bine çıkar.” (Şualar)

2019 Regaib Kandili Programları

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Regaip Kandili dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Ankara’da Beştepe Millet Camii’nde, Diyarbakır’da Kurşunlu Camii’nde, Giresun’da Sarayburnu Camii’nde, Bursa’da Ulu Camide, Konya’da Hacı Veyiszade ve Kapu Camii ile İstanbul’da Fatih ve Eyüp Sultan camilerindeki özel programda, Kur’an-ı Kerim ve mevlit okunarak Regaib Kandili idrak edilecek.

Bu gece, Recep ayının ilk Cuma gecesi, yani Regâib Kandili’dir. Bu gecede Allahü teâlâ, mümin kullarına ragîbetler, yani ihsanlar ve ikramlar yapar.

7 Mart Regaib Kandili

Allahu Teala bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.

Bu geceye hürmet edenler affedilir. Bu gece yapılan duâ reddedilmez ve namaz, oruç, sadaka gibi ibâdetlere kat kat sevap verilir. Çok tevbe ve istiğfar etmeli, kazâya kalmış namazlarını, hemen kazâ etmeye başlamalıdır. Bir an evvel bu borçlardan kurtulmak için çalışmalıdır. Bu mübârek zamanlarda vadedilen sevaplara kavuşabilmek için, her şeyden önce itikadı düzeltmelidir. İlmihâl bilgilerini öğrenmeli ve yaşayışını bunlara uygun hâle getirmelidir.

Bu gece, Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellemin babasının evlendiği gece değildir. Böyle söylemek yanlıştır.

Zünnûn-i Mısrî hazretleri buyurdu ki: “Recep tohum ekme, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır.”

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

Recep, Allahü teâlânın ayıdır. Recep ayına ikram edene, saygı gösterene, Allahü teâlâ, dünyada ve âhirette ikram eder.

Recep ayının ilk Cuma gecesini ihya edene (saygı gösterene) Allahü teâlâ kabir azabı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, 7 kimseyi affetmez ve duâlarını kabul etmez: Fâiz alan veya veren, Müslümanları aşağı gören, anasına, babasına eziyet eden, karşı gelen çocuk, Müslüman olan ve dînin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, şarkı ve çalgıcılığı sanat edinenler, livata ve zina edenler, beş vakit namazı kılmayanlar.

Bunlar, bu günahlardan vazgeçmedikçe, tevbe etmedikçe, duâları kabul olmaz. Ananın, babanın, kocanın, hiç kimsenin, dine uymayan emri dinlenilmez, yapılmaz.

Regaib Gecesi ve Receb Ayı ile İlgili Hadis-i Şerifler:

• Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder. [Gunye]

• Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir. [Miftah-ül-cenne]

• Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır. [Ebu Yala]

• Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İbn-i Asâkir]

• “Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” buyuruyorlar. (Camiu-s sağir)

• İbn-i Abbas -radiyallahu anh- Hazretleri: “Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz O’nu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz O’nu hiç oruç tutmayacak zannederdik.” buyurmuştur. (Müslim)

• Muhakkak zaman, Allah’ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Yıl on iki aydır. Bunlardan dördü haram aylardır. Ve üçü ard arda gelmektedir. Zilkade, Zilhicce, Muharrem bir de Cemaziye’l-âhirle Şaban ayları arasında gelen Mudar kabilesinin ayı Recep ayıdır.” (Buhârî, Tefsir, Sure, 8,9)

• “Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423)

• Yine mübarek üç aylardan ilki olan Receb ayının önemi ve değeri hakkında Enes b. Malik ( r.a. )’dan şöyle rivayet edilir: Receb ayı girdiğinde Hz. Peygamber şöyle derdi: “Allahım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/259)

• Receb’in ilk cuma gecesini ihya edene, Allahü teâlâ, kabir azabı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, 7 kimsenin duasını kabul etmez: Faizci, Müslümanları aşağı gören, ana babasına eziyet eden, Müslüman olan ve dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, çalgıcı, livata ve zina eden, beş vakit namazı kılmayan. [Bu günahlardan vazgeçmedikçe, duaları kabul olmaz. (Saadet-i Ebediyye)

Regaib Gecesi Nasıl İhya Edilir?

Regaib Kandili ve diğer kandiller için mümkün olduğu müddetçe Kandil günlerinde oruçlu olmak, oruç tutmak çok faziletli ve sünnet olan bir ibadettir.

Namaz borcu olan, kaza namazı kılabilir. Hiç olmazsa kandil gecesinde bir günlük kazâ namazı kılması çok iyi olur.

Bol bol Kur’an-ı Kerim okunmalı, tövbe, istiğfar edilip tefekkür hali üzere olmalıdır.

Yatsı ve sabah namazları camide cemaatle kılınmalıdır. Bu, bütün geceyi ihya etmiş gibi sevap kazandırır.

Peygamber Efendimiz (sav)’e çokça salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli, dualarda salavat ile birlikte dua edilmelidir.

“Lâ ilâhe illallah”, “Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed”, “Estağfirullah”, “Sübhânallah”, “Elhamdülillah”, “Allahu Ekber”, “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” gibi sözleri zikretmek, tekrar etmek çok sevaptır.

Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı ve geçmişteki hata ve günahlar için tevbe, istiğfarda bulunulmalıdır. Gelecek zamanlar için ise günahsız, hatasız geçirilmeye özen göstermeye niyet edilmelidir.

Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek bir daha işlememek azmiyle günahlara pişmanlıkta bulunulmalıdır.

Bol bol zikirde bulunulmalıdır.

Mü’minlerle helalleşilmeli; rızaları alınmalıdır.

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu