Gündem

Günde ne kadar su içmeliyim?

Her gün ne kadar su içmelisiniz? Kolay cevabı olmayan basit bir soru. Yıllar geçtikçe yapılan araştırmalarda farklı öneriler ortaya çıktı.

Her gün ne kadar su içmelisiniz? Kilonuza göre ne kadar su içmelisiniz? Günde 4 litre su çok mu fazla? Her gün 3 Litre su içmek gerekli mi?

Kolay cevabı olmayan basit bir soru. Yıllar geçtikçe yapılan araştırmalarda farklı öneriler ortaya çıktı. Ancak bireysel su ihtiyaçlarınız sağlığınız, ne kadar aktif olduğunuz ve nerede yaşadığınız gibi birçok faktöre bağlıdır.

Herkese uyan tek bir formül yok. Ancak vücudunuzun sıvı ihtiyacı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, her gün ne kadar su içmeniz gerektiğini tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Günde ne kadar su içmeliyim?

Vücut, gün boyunca, çoğunlukla idrar ve ter yoluyla ve ayrıca nefes alma gibi düzenli vücut işlevlerinden dolayı sürekli olarak su kaybeder. Dehidrasyonu önlemek için her gün içecek ve yiyeceklerden bol su almanız gerekir.

Her gün ne kadar su içmeniz gerektiğine dair birçok farklı görüş olsa da sağlık uzmanları genellikle günde yaklaşık 2 litreye eşit olan 8 su bardağı (240 ml’lik bardak) su tüketimi önermektedir.

Ancak bazı uzmanlar, susamadığınız zamanlarda bile gün boyunca sürekli su içmemiz gerektiğine inanıyor. Çünkü, vücutta oluşan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olmak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için 8-10 bardak (2.5 litre) su tüketilmesi gereklidir. Çoğu durumda olduğu gibi, kişiden kişiye değişir. Pek çok faktör (hem iç hem de dış) ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu etkiler.

Yetişkinler için, ABD Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademileri’nin genel önerisi şu şekildedir:

  • Kadınlar için günde 11,5 bardak (2,7 litre)
  • Erkekler için günde 15,5 bardak (3,7 litre)

İnsanlar su gereksinimlerini genelde; içecekler, besinler ve metabolizma olmak üzere üç kaynaktan sağlarlar. Besin içerisinde bulunan besin öğelerinin yakılması sonucunda su oluşur. Diyette proteine göre karbonhidrat ve yağın yüksek olması metabolik suyu arttırır.

Yediğimiz besinler ve içecekler yoluyla da vücudumuza su sağlarız. Örneğin sebze ve meyvelerin yaklaşık % 85-90’ı ve 1 su bardağı sütün %90’ı sudur. Gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve, soda vb. içeceklerle ile de sıvı almaktayız. Ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler sıvı ihtiyacını karşılasa da uygun su kaynakları olarak sayılmazlar. Örneğin kafein içeren kahve içildiğinde su alırsınız ancak diüretik etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yaparak daha fazla sıvı kaybedersiniz.

Toplam sıvı alımınızı birkaç faktöre göre değiştirmeniz gerekebilir:

  • Egzersiz yaptığınızda veya sizi terleten herhangi bir aktivitede, sıvı kaybını kapatmak için fazladan su içmeniz gerekir. Antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında su içmek önemlidir.
  • Çevre şartlarına göre sıcak veya nemli hava sizi terletebilir ve ek sıvı gerektirir. Dehidrasyon, yüksek rakımlarda da meydana gelebilir.
  • Genel sağlık durumunun bozulmasında, ateş, kusma veya ishal olduğunuzda vücudunuz sıvı kaybeder. Dolayısıyla daha fazla su içmeniz gerekebilir.
  • Artan sıvı alımını gerektirebilecek diğer durumlar arasında mesane enfeksiyonları ve idrar yolu taşları bulunur.
  • ve ayrıca hamileyseniz veya emziriyorsanız, susuz kalmamak için ek sıvılara da ihtiyacınız olabilir.

Su, sağlık için çok önemlidir. Peki sen yeterince su içiyor musun?

Benzer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün