Cuma Hutbesi

Cuma Hutbesi nedir? Kısaca Anlamı

Kelime anlamı olarak hitap etmek anlamına gelen Cuma Hutbesi, Cuma namazında okunan hutbedir. Seçilen konular güncel konu ve olaylar içermektedir

Kelime anlamı olarak hitap etmek anlamına gelen Cuma Hutbesi, Cuma namazında okunan hutbedir. Seçilen konular güncel konu ve olaylar içermektedir

Cuma Hutbesi Anlamı

Kelime anlamı olarak hitap etmek anlamına gelen Cuma Hutbesi, Cuma namazının parçalarından bir tanesidir. Seçilen konular gündelik yaşamı ve insanlar arasındaki ilişkileri kolaylaştırmak amacı ile özenle seçilmektedir. İşveren ile çalışan arası ilişkilerden komşuluk hakkına kadar pek çok konunun işlendiği hutbelerin dili de her kesimden insanın anlayacağı şekilde sade bir anlatım tarzında olmaktadır. Namazın son kısmında okunan Hutbe aslında verilen bir ders niteliğindedir.

İmam tarafından hutbe irad edilirken dinlemek farzdır. Uzakta dahi olunsa ancak imamın sesi duyulsa yine de dinlenmesi gerekmektedir. Hutbe önemli bir konudur. Çünkü yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır. Şayet bu şartlar yerine getirilmez ise hutbe sahih olmaz. Bu şartlardan ilki Cuma hutbesinin vaktin içinde irad edilmesidir. Cuma vakti bittiğinde okunan hutbe sahih olmaz.

Şartlardan bir diğeri de hutbe niyeti ile okunmasıdır. Niyet etmenin yanı sıra namaz öncesinde okunması da önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise cemaate okunmasıdır. Cuma namazı cemaatle kılınan namazlardan bir tanesi olduğu için, şayet namazda bir kişi dahi bulunsa hutbe okunması zorunludur. Hanefi mezhebinin görüşüne göre ise Cuma Hutbesi’nin Arapça olarak okunması mecburi değildir.

İlk Cuma namazı 12 Rebiülevvel 622 yılında kılınmıştır. Peygamber Efendimiz Kuba’ya geldikten sonra Ranuna adı verilen noktada öğle namazı vakti girmişti. Efendimiz de tam bu noktada iki kez hutbe verdikten sonra cemaatine Cuma namazını kıldırdı. Verilen hutbelerde yine toplumsal konular işlendi. Bu gün, alimlerimiz tarafından Cuma suresinin “Cuma günü namaz için ezan okunduğunda Allah’ı zikretmeye koşun.” ayetinde yer alan zikir ifadesi hutbe olarak tabir edilmektedir. Böylece hutbenin farz olduğuna dair bir fikir birliği sağlanmıştır.

Türkiye geneli olarak tüm camilerde Cuma günü okunmak üzere olan ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan haftanın Cuma Hutbesi ve Konusu sitemiz üzerinden Hutbeler bölümünden okuyabilir, PDF ve WORD formatında indirip çıktı alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün