Kültür-Sanat

Türkiye’nin en karanlık noktasında gökyüzünü izleyecekler

Türkiye'nin en karanlık bölgesi olarak ölçülen Isparta'nın Yenişarbademli ilçesi Melikler Yaylası'nda 25-28 Temmuz Gökyüzü Gözlem Şenliği yapılacak.

Türkiye’nin en karanlık bölgesi olarak ölçülen Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi Melikler Yaylası’nda 25-28 Temmuz Gökyüzü Gözlem Şenliği yapılacak.

Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi Dedegöl Dağı eteklerinde bulunan Melikler Yaylası’nda 25-28 Temmuz tarihleri arasında Gökyüzü Gözlem Şenliği yapılacak.

2018 yılında yapılan araştırmada Türkiye’nin birçok bölgesinde yapılan ölçümler yapıldı. Türkiye’de gökyüzü gözlemlerinin yapılabileceği en karanlık noktanın, Isparta’nın Yenişarbademli ilçesindeki 1700 rakımlı Melikler Yaylası olduğu belirlendi.

Isparta Belediyesi tarafından desteklenen ve Melikler yaylasında gerçekleştirilecek olan Gökyüzü Gözlem Şenliği öncesi Yenişarbademli Belediye Başkanı Mehmet Akif Özata ve Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen hazırlıklar ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen toplantıda Yenişarbademli Belediye Başkanı Mehmet Akif Özata, Gökyüzü Gözlem Şenliğinin 25-28 Temmuz tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ethem Derman önderliğinde gerçekleşeceğini ifade etti.

Türkiye’nin en karanlık bölgesi

Yenişarbademli Belediye Başkanı Mehmet Akif Özata, dünyada 68, Asya Kıtasında 3 ve Türkiye’de ilk defa kurulacak olan karanlık Gökyüzü Gözlem Parkı etkinliği için Türkiye’de en karanlık bölge olarak Yenişarbademli Melikler Yaylasının belirlendiğini aktardı.

Önceki yıllarda Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ethem Derman tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’nin en karanlık bölgesinin Melikler Yaylası olarak ölçüldüğünü ifade etmişti.

Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi Dedegöl Dağı eteklerinde bulunan Melikler Yaylası’nda ölçülen karanlık değeri 22,04 kadir olarak belirlendi. Astronomide parlaklık değerinin kadir cinsinden ölçülmektedir.

Melikler Yaylasında ölçülen karanlık değeri 22,04 olarak tespit edildi.

25-28 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan Gökyüzü Gözlem Şenlik etkinliğinin öncesinde yapılan toplantıda konuşan Yenişarbademli Belediye Başkanı Mehmet Akif Özata; dünyada 68, Asya Kıtasında 3 ve Türkiye’de ilk defa kurulacak olan karanlık Gökyüzü Gözlem Parkı etkinliği için Türkiye’de en karanlık bölge olarak Yenişarbademli Melikler Yaylasının belirlendiğini aktardı.

Özata konuşmasında; Melikler Yaylasında yapılan ölçümlerin 22.04 çıktığını ve Türkiye’nin en karanlık noktası olduğunu ve “Amacımız uluslararası standartların arasına girebilmek bunun da altyapı çalışmalarını Melikler Yaylasında sürdürmek istiyoruz. Bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan çok mutluyuz. Bu vesile ile desteklerini esirgemeyen Valimiz Ömer Seymenoğlu’na, Belediye Başkanımız Şükrü Başdeğirmen’e, Yenişarbademli Kaymakamımıza, BAKA’ya, SDÜ’ye, İl Özel İdaresine ve tüm kurumlara teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Etkinlik öncesi yapılan toplantıda Gökyüzü Gözlem Şenliğine Belediye olarak destek vereceklerini dile getiren Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen Isparta’nın 25-28 Temmuz tarihleri arasında çok güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapacağını söyledi.

“3 Bin kişi gökyüzünü izleyecek”

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Bu etkinlik Türkiye’de ilk ve en karanlık bölgesi olan Melikler Yaylasında gerçekleştirilecek. Bu çok önemli bir etkinlik, yüzlerce bilim insanıyla, binlerce vatandaşımızla birlikte en karanlık gece olan 27 Temmuz gecesinde Melikler Yaylasında olacağız.

Yenişarbademli Belediyemiz, Kaymakamlığımızın etkinliğini bizler Isparta Belediye olarak destekleyerek en üst seviyeye taşımak istiyoruz. Burası bizim en önemli değerlerimizden birisidir. Turizm, sosyallik ve şehrimizin bilinirliliği açısından Türkiye’ye ve Dünyaya en iyi anlatabileceğimiz bir ortam olduğu inancındayız.

Bu yılki etkinliği önümüzdeki yıllarda daha farklı yerlere taşıyarak dünyanın önemli merkezlerinden birisi haline getirmek amacındayız. Altyapı çalışmalarımız önemli bir şekilde devam etmektedir. Sayın Valimiz bu konuya çok önem vererek bu işin üzerine eğilmiştir.

Birçok konuda ilerleme kaydettik. Bizlere çok önemli destekler veren Sayın Valimiz, Yenişarbademli Kaymakamlığımız, Yenişarbademli Belediye Başkanımız, BAKA’mız, Üniversitemiz, İl Özel İdaremiz ve bölgedeki vatandaşlarımız Isparta Belediyesi ile beraber çok güzel bir çalışma içerisindeler. Tüm vatandaşlarımızı oraya gelerek o ortama katılmalarını bekliyoruz. O gece 3 bin kişi uyumadan gökyüzünü izleyecek” diye konuştu.

Melikler Yaylası nerede?

Melikler Yaylası, Isparta ili Yenişarbademli ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Harika bir kamp alanı olan Melikler Yaylası ve Dedegöl Dağı etekleri kamp yapmak ve mükemmel doğa manzarasını izlemek isteyenler için eşsiz bir mekan.

Isparta ve Konya sınırında bulunan ve Dedegöl Dağı eteğinde yer alan bu Melikler Yaylası, kamp, trekking veya dağ tırmanma spor ve etkinlikleri için çok ideal bir bölgedir.

Melikler Yaylasına nasıl gidilir?

Melikler Yaylası, Isparta ilinin Yenişarbademli ilçesinde bulunuyor. Isparta’nın Eğirdir ilçesinden oradan da Aksu yoluna devam ederek Yenişarbademli ilçesine gitmek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu