Kuran-ı Kerim

Kur’an terapisi Huruf-u Mukatta harflerle tedavi

Kuran'da bulunan Huruf-u Mukatta Kur'an terapisi, Mukattaa harfler elif-lâm-mîm, tâ-sîn-mîm, hâ-mîm kesik Harfler Okunuşu ve Faziletleri

Kuran’da bulunan Huruf-u Mukatta Kur’an terapisi, Mukattaa harfler elif-lâm-mîm, tâ-sîn-mîm, hâ-mîm kesik Harfler Okunuşu ve Faziletleri

Huruf-u mukatta Hakkında

Huruf-u Mukatta Nedir ; Kur’ân-ı Kerim’de “elifbadaki harf sayısınca, yirmi dokuz sûrede huruf-u mukattaa vardır.

Kur’an terapisi Huruf-u Mukatta

Hasan Akar Abi’nin sesinden Huruf-u Mukattaa Dinle

Huruf-u mukattaa, sûre başlarında kesik kesik, ikisi üçü birleşik veya tek başına yazılı bulunan harflerdir. Zaten bu harfler okunurken de teker teker okunur, bir kelime gibi okunmaz.

Bediüzzaman Hazretleri Risale-i Nur -Latif Nükteler 32. SayfasındaDemek o harflerin okumasıyla ve yazmasıyla, maddî ilâç gibi şifâ ve başka maksatlar hâsıl olabilir.” demektedir.

Huruf-u mukattaa’nın Kur’ân-ı Kerim’deki yerleri de şöyledir:

Altı sûrede “elif-lâm-mîm” vardır. Bunlar; Bakara, Âl-i İmrân, Ankebût, Rûm, Lokman ve Secde sûreleridir. Â’râf Sûresi’nde de “Elif-lâm-mîm-sâd” bulunmaktadır.

Beş sûrede “elif-lâm-râ” vardır. Bunlar; Yunus, Hûd, Yusuf, İbrahim ve Hicr sûreleridir. Ra’d Sûresi’nde de “elif-lâm-mîm-râ” vardır.

Altı sûrede “hâ-mîm” vardır. Bunlar; Mü’min, Fussilet, Zuhruf, Duhân, Câsiye ve Ahkaf sûreleridir. Şûrâ Sûresi’nde de “hâ-mîm-ayin-sîn-kaf” bulunmaktadır.

Ayrıca, Şuarâ ve Kasas sûrelerinde “tâ-sîn-mîm“, Neml Sûresi’nde “tâ-sîn“, Meryem Sûresi’nde “kâf-hâ-yâ-ayîn-sîn-kaf“, Tâhâ Sûresi’nde “tâ-hâ“, Yâsin Sûresi’nde “yâ-sîn“, Sâd Sûresi’nde “sâd“, Kaf Sûresi’nde “kaaf“, Kalem Sûresi’nde de “nûn” harfi bulunmaktadır.

Âlimlerin münferit harflerle ilgili söyledikleri farklı görüşlerin hepsinin doğru olabileceğini; bu değişik anlamlarının yanında, bunların, ebced değerleri itibariyle de bir takım gerçeklere işaret ettikleri şüphesizdir.

 

Kur’an’da bazı sureler bazı harfler ile başlar, islam âlimleri bunlar için muhtelif yorumlarda bulunmuşlar fakat müşterek görüşleri bu harflerin hakiki manalarının Allah katında olduğudur ki Hz. Ebu Bekr efendimiz bu harfler için (huruf-u mukatta) sırdır demiştir.

İmam Rabbani hazretleri de “âşık ile ma’şuk arasındaki gizli esrârın denizleri” olarak ifade etmiştir huruf-u mukattayı.

Huruf-u Mukatta kelime manası olarak kesik harfler demektir. Toplamda 29 surenin başında bulunurlar toplamda Arapçada da 29 harf vardır. Bu harfler ise 29 harfin 14 tanesi şeklinde zikredilmiştir. Çeşitli kombinasyonlarla ve dizilimlerle sûre başlarında bulunurlar. 

elif-lâm-mîm: Bakara, Âl-i İmrân, Ankebût, Rûm, Lokman ve Secde Sûreleri. 

elif-lâm-mîm-sâd: Ârâf Sûresi.

elif-lâm-râ: Yunus, Hûd, Yusuf, İbrahim ve Hicr Sûreleri.

elif-lâm-mîm-râ: Ra’d Sûresi.

hâ-mîm: Mü’min, Fussilet, Zuhruf, Duhân, Câsiye ve Ahkaf Sûreleri. Şûra

tâ-sîn: Neml Sûresi.

tâ-sîn-mîm: Şuarâ ve Kasas Sûreleri.

kef-he-yâ-ayn-sâd: Meryem Sûresi.

tâ-he: Tâhâ Sûresi.

yâ-sîn: Yâsin Sûresi.

sâd: Sâd Sûresi.

qaf: Kaf Sûresi.

nûn: Kalem Sûresi.

 

hurufu mukatta nedir, hurufu mukatta sırları, hurufu mukatta harfleri arapça yazılışı, hurufu mukatta nasıl okunur, hurufu mukatta dinle, hurufu mukatta okunuşu, hurufu mukattalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün