Kuran-ı Kerim

Elif lâm mîm Okunuşu, Arapça-Türkçe Yazılışı

Elif lâm mîm okunuşu nasıl? Kuran-ı Kerim'de hangi surelerde ve kaç kere geçiyor? Elif Lam Mim Suresi var mı? Bakara Suresi ilk ayeti nedir?

Elif lâm mîm Okunuşu, Arapça-Türkçe Yazılışı. Elif lâm mîm harfleri Kuran-ı Kerim’de hangi surelerde ve kaç kere geçiyor? elif-lâm-mîm suresi olarak bilinen sure hangisidir? Elif Lam Mim Suresi var mı, Türkçe anlamı nedir? Huruf-u mukattaa ne demek? Huruf-u mukattaa harfleri nelerdir? Bakara Suresinin ilk ayeti nedir?

İslam dinine göre kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in 2. suresi olan Bakara Suresi’nin 1-5. ayetleri halk arasında Elif Lam Mim duası olarak kabul edilmektedir. Faziletleri saymakla bitmeyen Elif Lam Mim duasının Arapça ve Türkçe okunuşlar Müslümanlar tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. İşte Kur’an-ı Kerim’e imanın altını çizen Elif Lam Mim duasının anlamı, tefsiri ve faziletleri

Elif lâm mîm ne demek?

Kur’an-ı Kerim’in 29 surenin başlarındaki ilk ayetlerde zikredilen Arap alfabesine göre yazılmış olan harflerden yani Mukattaa harflerdendir. Arapçada alfabede 29 harf bulunur. Bu harflerden 3’ü ا، ل، م (elif-lâm-mîm)’dir.

Kuran’da yirmi dokuz surenin başında geçen Arap alfabesine göre 14 harften oluşan bu harflere kesik harfler, ayrılmış harfler manasına gelen Huruf-u mukattaa denir.

Kuran-ı Kerim’in sadece iki suresi “elif-lâm-mîm” mukattaa harfleri ile başlar. Bu sureler 2. sure olan Bakara Suresi ve 3. sure olan Âl-i İmrân Suresidir.

 1. Bakara Suresi (2. Sûre) – (الم) “Elif-Lâm-Mîm”,
 2. Âl-i İmrân Suresi (3. Sûre) – (الم) “Elif-Lâm-Mîm”,

Şah Veliyyullah Dihlevi hazretleri, Arap dilinde tek başına veya kelimelerin başlarına gelen harflerin özellikleriyle kelimelerin mânaları arasında bir ilişkinin bulunduğu tespit ederek surelerin başlarında bulunan harflerin de muhtevalarına delâlet ve onların özünü ihtiva ettiğini ileri sürmüştür.

Buna göre “elif-lâm-mîm”in anlamı, “Yaratılmışların çeşitli oluşlar ve ilişkilerle belirlenmiş hayatlarının gerekli kıldığı, ihtiyaç duyduğu irşadlar gayb âleminden gelerek onların hayatlarına girmekte ve yollarına ışık tutmaktadır.”

(Kaynak: el-Fevzü’l-kebîr, s. 64; hurûf-ı mukattaa konusunda genişbilgi için bk. M. Zeki Duman-Mustafa Altundağ, “Hurûf-ı Mukattaa”, DİA, XVIII, 401-408; müteşâbihat konusunda bk. Âl-i İmrân 3/7).

Elif lâm mîm Okunuşu

Halk arasında Elif-Lâm-Mîm suresi veya ayetleri olarak bilinen Bakara suresi ilk beş (5) ayeti ilk ayeti (الم) ile başladığından bu şekilde ifade edilmektedir. Hurûf-ı mukattaa, Arapçada alfabede bulunan on dört (14) harften oluşur.

Bu harfler Elif, hâ, râ, sîn, sâd, tâ, ayn, kâf, Kef, Lâm, Mîm, nûn, hê, yâ

ا، ح، ر، س، ص، ط، ع، ق، ك، ل، م، ن، هـ، ى

Örneğin Bakara ve Âli İmran suresini ilk ayeti, Arap dilinde ‘Elif-Lam-Mim’ (Arapça olarak الٓمٓۚ) olarak yazılır. Ancak okurken onu “alim, alm” olarak okunmaz, bunun yerine 3 harf şeklinde “Elif-Lam-Mim” olarak ayrı ayrı okunur.

Benzer şekilde Meryem Suresinin ilk ayeti (كٓهٰيٰعٓصٓۜ) Mukatta harflerden oluşur. Bu ilk ayet de Kâf-Hâ-Yâ-’Ayn-Sâd şeklinde harfler ayrı ayrı telaffuz edecek şekilde okunur.

Şûrâ Sûresinin ilk ayetinde geçen Mukattaa harfler de (حٰمٓ) “hâ-mîm” şeklinde okunur. Şûrâ suresinin ikinci ayeti de mukattaa harfler ile devam eder; (عٓسٓقٓ۠) “Ayn-Sîn-Kâf”

Bakara Suresinin ilk 5 ayeti

Kuran-ı Kerim’in 2. Suresi olan Bakara Suresinin Arapça ve Latin Harf Okunuşu ve Diyanet Anlamı, Meali:

Arapça Yazılışı

 1. الٓمٓۚ
 2. ذٰلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَۚۛ ف۪يهِۚۛ هُدًى لِلْمُتَّق۪ينَۙ
 3. اَلَّذ۪ينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُق۪يمُونَ الصَّلٰوةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَۙ
 4. وَالَّذ۪ينَ يُؤْمِنُونَ بِمَٓا اُنْزِلَ اِلَيْكَ وَمَٓا اُنْزِلَ مِنْ قَبْلِكَۚ وَبِالْاٰخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَۜ
 5. اُو۬لٰٓئِكَ عَلٰى هُدًى مِنْ رَبِّهِمْ وَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

Latin Harf Okunuşu

 1. Elif, Lam Mim.
 2. Zalikel kitabu lareybe fihi hüdenlil müttekin.
 3. Ellezine yü’minune bil gaybi ve yukimunesselate ve mimma rezaknahüm yunfikun.
 4. Vellezine yü’minune bima unzile ileyke ve ma unzile min kablike ve bil ahireti hüm yukinun.
 5. Ulaike ala hüden min rabbihim ve ulaike hüm-ül muflihun.

Türkçe Meali: 

Âl-i İmrân Suresi ilk 5 ayeti

Kuran-ı Kerim’in 3. Suresi olan Âli İmran Suresinin Arapça ve Latin Harf Okunuşu ve Diyanet Anlamı, Meali:

Arapça Yazılışı

 1. الٓمٓۚ
 2. اَللّٰهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۙ الْحَيُّ الْقَيُّومُۜ
 3. نَزَّلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا لِمَا بَيْنَ يَدَيْهِ وَاَنْزَلَ التَّوْرٰيةَ وَالْاِنْج۪يلَۙ
 4. مِنْ قَبْلُ هُدًى لِلنَّاسِ وَاَنْزَلَ الْفُرْقَانَۜ اِنَّ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا بِاٰيَاتِ اللّٰهِ لَهُمْ عَذَابٌ شَد۪يدٌۜ وَاللّٰهُ عَز۪يزٌ ذُو انْتِقَامٍ
 5. اِنَّ اللّٰهَ لَا يَخْفٰى عَلَيْهِ شَيْءٌ فِي الْاَرْضِ وَلَا فِي السَّمَٓاءِۜ

Latin Harf Okunuşu :

 1. Elif lâm mîm.
 2. Allâhu lâ ilâhe illâ huvel hayyul kayyûm(kayyûmu).
 3. Nezzele aleykel kitâbe bil hakkı musaddikan limâ beyne yedeyhi ve enzelet tevrâte vel incîl(incîle).
 4. Min kablu huden lin nâsi ve enzelel furkân(furkâne), innellezîne keferû bi âyâtillâhi lehum azâbun şedîd(şedîdun), vallâhu azîzun zuntikâm(zuntikâmin).
 5. İnnallâhe lâ yahfâ aleyhi şey’un fîl ardı ve lâ fîs semâ’(semâi).

Türkçe Meali: 

 1. Elif lâm mîm.
 2. Allah ki, O’ndan başka ilâh yoktur, O, Hayy’dır (hayattadır), Kayyum’dur (ezelî ve ebedîdir).
 3. Sana, onların ellerindeki (kitapları) tasdik eden Kitab’ı (Kur’ânı) hak ile, kısım kısım (âyet âyet) indirdi. Ve Tevrat ve İncil’i de indirdi.
 4. Daha önce insanlar için, hidayete erdirici olarak (Tevrat’ı ve İncil’i indirdi) ve (sonra da) Furkan’ı (Hak ile bâtılı ayıran Kur’ân’ı) indirdi. Muhakkak ki onlar, Allah’ın âyetlerini inkâr ettiler. Onlar için şiddetli azap vardır. Ve Allah Azîz’dir, intikam sahibidir (intikam alandır).
 5. Muhakkak ki Allah’a yeryüzünde (hiç) bir şey gizli değildir ve gökte de…

Benzer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün