TeknolojiYaşam

Yeni iPhone 15’in yapabildiği, eski iPhone’un yapamadığı 4 şey

Yeni iPhone 15’in yapabildiği, eski iPhone'un yapamadığı 4 şey nedir? iPhone 15'in öncekilerden farkı ne? iPhone 15 fiyatları Türkiye'de belli oldu mu? Türkiye'de iphone 15 fiyatı ne kadar?

Yeni iPhone 15’in yapabildiği, eski iPhone’un yapamadığı 4 şey nedir? iPhone 15’in öncekilerden farkı ne? iPhone 15 ‘pro’ kamera neler yapabiliyor? iPhone 15 fiyatları Türkiye’de belli oldu mu? Türkiye’de ve Dünyada iphone 15 fiyatı ne kadar?

Bilindiği üzere dünyaca ünlü ve popüper Apple, Eylül ayında yeni akıllı telefon modelleri iPhone 15 ile yeni akıllı saati Apple Watch Series 9’u tanıttı.

Yeni iPhone 15’in yapabildiği, eski iPhone’un yapamadığı 4 şey

iPhone 15 önümüzdeki hafta Türkiye’de dahil bir ülkede mağaza raflarında yerini alacak. Ancak Apple severlerin tamamı henüz eski telefonlarını değiştirmek için hazır değil. Birçoğu, en yeni nesil iPhone’ların savurganlığa değer olup olmadığını bilmek istiyor. 

İlk bakışta iPhone 15, daha ucuz olan öncülleriyle aynı özelliklerin çoğunu paylaşıyor gibi görünüyor. Ancak cihazın en yeni nesli, kullanıcıların hayatında büyük fark yaratabilecek birkaç yeni fonksiyon içeriyor. 

İşte iPhone 15’in yapabileceği, eski iPhone’unuzun yapamadığı dört şey.

1. USB-C konektörüyle daha hızlı şarj edin

iPhone 15, Samsung Galaxy ve diğer Android telefonlarda yerleşik olarak bulunan şarj bağlantı noktasının aynısı olan Type-C şarj bağlantı noktasıyla gelecek. Değişiklik, Avrupa Birliği’nin, Avrupa’da satılan tüm cep telefonlarının ve diğer cihazların 2024 yılı sonuna kadar USB Type-C şarj bağlantı noktasıyla donatılmasını zorunlu kılan bir yasayı kabul etmesinden sonra geldi.

Akıllı cihazların kablolu bağlantısına yönelik yeni standart olarak daha yaygın olarak bulunabilmesinin yanı sıra, USB-C şarj cihazları başka bir avantaj da sunuyor: HIZ.

USB-C konektörleri, aynı miktarda voltajı kullanarak telefonunuzu   Apple’ın Lightning kablosundan önemli ölçüde daha hızlı şarj edebilir. Ayrıca Apple’ın tescilli Lightening kablosunun aksine, USB-C konektörü Apple dışı cihazlarda da kullanılabilir.

2. Cep telefonu veya WiFi hizmeti olmadan AAA’yı arayın 

iPhone 15, kullanıcıların hücresel hizmete veya Wifi’ye erişmeden AAA ile iletişim kurmasına olanak tanıyan, uydu destekli bir özellik olan Yol Yardımı özelliğine sahiptir. 

Yeni Yol Yardımı özelliğini kullanan iPhone 15 kullanıcıları, yol kenarında acil bir durumda, şebekenin dışında olsalar ve hücresel ağa veya Wi-Fi erişimine sahip olmasalar bile AAA ile iletişime geçebilirler. 

Apple’ın ürün duyurusuna göre, uydu destekli hizmet, AAA’nın kullanıcılara doğrudan mesaj göndermesine ve hizmet gönderimleri için tam konumlarını takip etmesine olanak tanıyor. Kullanıcıların ekranlarında, AAA’nın potansiyel hizmet taleplerine yanıt vermesine yardımcı olan kısa bir anket görüntülenir.

Apple’ın web sitesinde, yeni iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro veya iPhone 15 Pro Max satın alındığında Yol Yardımına erişimin iki yıl boyunca ücretsiz olarak sunulabileceği belirtiliyor. Şirkete göre hizmet “AAA üyeliği kapsamındadır ancak üye olmayanlar için de ayrı olarak mevcuttur”. 

3. Nesneleri daha da yakınlaştırın

Apple’a göre  iPhone 15, herhangi bir Apple akıllı telefon arasında şimdiye kadarki en güçlü yakınlaştırma özelliklerini sunuyor .

Apple’a göre iPhone 15, herhangi bir Apple akıllı telefon arasında şimdiye kadarki en güçlü yakınlaştırma özelliklerini sunuyor. 

iPhone 15 Pro Max, tüm iPhone kameraları arasında en uzun optik yakınlaştırma olan 5 kata kadar yakınlaştırma özelliğine sahip bir telefoto kameraya sahiptir. Normal Pro sürümü, iPhone 14 Pro ile aynı olan 3x optik yakınlaştırma sunar.

iPhone 15’te dijital yakınlaştırma, Pro Max’te 25 kata, Pro’da ise 15 kata kadar çıkar. Optik yakınlaştırma, bir görüntüyü büyütmek için kamera merceğinin kullanılmasını ifade ederken, dijital yakınlaştırma, bir görüntüyü çekildikten sonra büyütmek için kırpmanın kullanılmasını ifade eder. 

4. Daha iyi portre tarzı fotoğraflar çekin

Portre tarzı bir fotoğraf çekmek istediyseniz, nesnenizin fotoğrafını çektiyseniz ve daha sonra kameranızın yanlış ayara getirildiğini fark ettiyseniz, şanslısınız. 

iPhone 15, bir kişinin (veya evcil hayvanın) kameranızın görüş alanına girdiğini algılar ve otomatik olarak fotoğraf derinliği bilgisini yakalayarak, konunuz çerçeveden çıktıktan çok sonra bile fotoğraflarınızı portre tarzı resimlere dönüştürmenize olanak tanır. iPhone 15’teki normal fotoğraflar, Fotoğraf uygulaması kullanılarak portre tarzı fotoğraflara dönüştürülebilir. 

Apple’a göre yükseltilmiş portre modu aynı zamanda “daha keskin ayrıntılar, daha canlı renkler ve gelişmiş düşük ışık performansı” da sunuyor. 

iPhone 15

İPhone 15 ne zaman çıkacak?

Apple, ön siparişlerin 22 Eylül tarihinde başlayacağını ve yeni modellerin 29 Eylül tarihinde raflardaki yerini alacağını söylüyor.

İşte iPhone 15 fiyatları

Apple, kullanıcılar tarafından merakla beklenen iPhone 15 modellerini tanıtmasının ardından iPhone 15 fiyat listesi pek çok yurttaş tarafından merak ediliyor. iPhone 15 fiyat listesi ABD’de 799 dolar ile 1.199 dolar arasında değişirken Türkiye fiyatları da belli oldu. Apple eski iPhone ürünlerinin fiyatlarını internet sitesinde indirirken iPhone 15 fiyat listesini de yayınlamış oldu.

ABD’li teknoloji devi Apple büyük bir lansman ile iPhone 15’i duyurmasının ardından iPhone 15 fiyat listesi de belli olmuş oldu. ABD’de piyasaya 799 dolar ile 1.199 dolar arasında girecek olan iPhone 15’in Türkiye fiyat listesi de açıklandı. iPhone 15’in piyasaya çıkmasıyla birlikte Apple eski iPhone modellerinde indirime giderken iPhone 15 fiyat listesini de yayınladı. İşte iPhone 15 güncel fiyatları

iPhone 15 fiyat listesi

iPhone ModeliFiyat
iPhone 15 128 GB49.999 TL
iPhone 15 256 GB53.999 TL
iPhone 15 512 GB61.999 TL
iPhone 15 Plus 128 GB56.999 TL
iPhone 15 Plus 256 GB60.999 TL
iPhone 15 Plus 512 GB68.999 TL
iPhone 15 Pro 128 GB64.999 TL
iPhone 15 Pro 256 GB68.999 TL
iPhone 15 Pro 512 GB76.999 TL
iPhone 15 Pro 1 TB84.999 TL
iPhone 15 Pro Max 256 GB76.999 TL
iPhone 15 Pro Max 512 GB84.999 TL
iPhone 15 Pro Max 1 TB92.999 TL

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün