Eğitim

Ufka Yolculuk Yarışma Takvimi, Başvuru ve Sınav Tarihi

2020 yılı 8.si düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi Yarışması 1. Aşama Online Sınav tarihi 2 Mart 2020 tarihine kadar yapılabilecek. 

2020 yılı 8.si düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi Yarışması Konusu ve yarışma takvimi açıklandı. İşte yarışma hakkında merak edilen detaylar

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması sınavı için başvurular devam ediyor. Sınav tarihi ve konusu ile ilgili detaylar belli oldu. 2020 yılı 8. Ufka Yolculuk sınav kayıt tarihi, Online ve yazılı sınav tarihi, sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınavda hangi kitaplardan sorumlu olunacak? Yarışma ödülleri gibi tüm yarışma takvimi bilgilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

8. Ufka Yolculuk Bilgi Yarışması

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması‘nın bu yıl 8’ncisi düzenleniyor. Yarışma ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinden oluşurken Ufka Yolculuk Bilgi Yarışması iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

Server Yaşam Vakfı tarafından illerde proje ortağı STK’ların iş birliği ile organize edilen ve uluslararası çapta düzenlenen 8. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması Yarışması, bu sene online olarak da gerçekleştirecek.

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları her sene farklı bir konuda yarışma düzenleyerek toplumda farkındalık oluşturmaktadır. 2020 yılı itibariyle yapılan yarışmanın teması “ADAP” olarak belirlenmiştir.

Yarışmaya başvuru için kayıtlar 25 Kasım 2020 tarihinde başlarken, 2 Mart 2020 tarihine kadar devam edecek. 29 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında saat 08:00 ila 20:00 arasında ise online (dijital ortam) sınav yapılacak.

Yazılı sınav ise 29 Mart 2020 tarihinde saat 10.00 ila 12:00 arasında gerçekleştirilecek.

Sınav Sonuçları 14 Nisan 2020 tarihinde saat 20:00’de internet üzerinden açıklanacak.

Sınav sonuçlarına göre kazanan adaylara düzenlenecek ödül töreni ise 18 Nisan 2020’de saat 20:00’da Kocaeli’de yapılacak

Server Yaşam Vakfı tarafından açıklanan bilgilere göre Milli Eğitim Bakanlığı Kadrolu/Sözleşmeli öğretmeni, öğrenci ebeveynleri ve Ufka Yolculuk gönüllüleri danışman olabilirler.

Ufka Yolculuk Yarışma Takvimi

Sınavda 2 aşamalı olarak, çoktan seçmeli soru (test) ile yarışmacıların sıralaması belirlenecektir. 1. Aşama Online Sınav’da 50 Puan Barajını geçen yarışmacılar 2. Aşama Yazılı Sınava girmeye hak kazanacaklardır.

1. Aşama Sınavı

Online olarak yapılacak olan 1. Aşama sınavı www.ufkayolculuk.com web sitesi üzerinden, 29 Şubat – 02 Mart 2020 Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri 08.00 – 20.00 saatleri arasında yapılacaktır.

2. Aşama Sınavı

Online sınavı geçen adaylar için yazılı olarak yapılacak olan 2. Aşama Sınavı www.ufkayolculuk.com web sitesi üzerinden yayınlanacak Türkiye sınırları içerisindeki sınav merkezlerinde, 29 Mart 2020 Pazar Saat: 10.00 – 12.00 saatleri arasında tüm merkezlerde aynı anda yapılacaktır.

Kullanıcı Bilgilerinin Güncellenmesi

ufkayolculuk.com internet sitesi üzerinden giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan isminize tıklayınız. Açılan menüde “Kullanıcı Bilgilerim” kısmına tıklayarak kullanıcı ve yarışmacı bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Yarışmaya Nasıl Kayıt olunur?

www.ufkayolculuk.com adresine girip “KAYIT OL” butonuna tıklayıp, Hesap Oluştur bölümünde istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde (nüfus cüzdanınızdaki bilgilerle uyuşmalıdır) doldurmak ve “HESAP OLUŞTUR” butonuna tıklayarak kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Hangi Kitaplardan Sorumlu Olacak?

İlkokul Kategorisi için yarışma adayı öğrenciler Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışmasında kendileri için özel olarak hazırlanan Edep Diyarına Yolculuk eserinden sorumlu olacaklardır.

Ortaokul Kategorisi için yarışma adayı öğrenciler Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışmasında kendileri için özel olarak hazırlanan Edep Mektebi eserinden sorumlu olacaklardır.

Lise Kategorisi için yarışma adayı öğrenciler Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışmasında kendileri için özel olarak hazırlanan İletişim Nezaket ve Adap eserinden sorumlu olacaklardır.

Yarışma Teması

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları her sene farklı bir konuda yarışma düzenleyerek toplumda farkındalık oluşturmaktadır. 2020 yılı itibariyle yapılan yarışmanın teması “ADAP” olarak belirlenmiştir.

Adap Nedir?

Edep kelimesinin çoğulu olan âdâb, dinin gerekli gördüğü ve aklın bütün davranış ve sözler, uyulması gereken kurallar, izlenilmesi gereken esaslar bütünüdür.

Adap, insana, cemiyet içerisinde saygın bir birey olarak yaşayabilmek için lâzım olan nezâket kurallarını öğreten, insanî ilişkilerde uyulacak ölçülü ve nazik davranışların şeklini ortaya koyan, şahsı toplum içerisinde erdemli ve hürmete lâyık kılan söz, iş ve davranış biçimlerini kapsayan önemli bir kurallar bütünüdür.

Âdâb; Geçmişten günümüze hem toplumu hem de insanı yücelten vazgeçilemez bir değerdir. Ancak, toplumda yaşanan değişimler ve bireyselleşmeden dolayı adap gibi değerlerimiz göz ardı edilebilmekte ve zamanla yerini istenmeyen davranış şekillerine bırakabilmektedir.

İlkokul Kategorisi Katılım Şartları

31 Aralık 2019 tarihi esas alınarak 20 yaşından küçük örgün veya açık öğretimde okuyan ilkokul öğrencileri. (01.01.2000 tarihi ve bu tarihten sonra doğanlar)

Sorumlu Olunan Eser: Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışması İlkokul Kategorisi yarışmacıları için hazırlanan “Edep Diyarına Yolculuk” eserinden sorumlu olunacaktır.

Ortaokul Kategorisi Katılım Şartları

31 Aralık 2019

tarihi esas alınarak 20 yaşından küçük örgün veya açık öğretimde okuyan ortaokul öğrencileri. (01.01.2000 tarihi ve bu tarihten sonra doğanlar)

Sorumlu Olunan Eser: Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışması Ortaokul Kategorisi yarışmacıları için hazırlanan “Edep Mektebi” eserinden sorumlu olunacaktır.

Lise Kategorisi Katılım Şartları

31 Aralık 2019 tarihi esas alınarak 20 yaşından küçük örgün veya açık öğretimde okuyan lise öğrencileri. (01.01.2000 tarihi ve bu tarihten sonra doğanlar)

Sorumlu Olunan Eser: Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışması Lise Kategorisi yarışmacıları için hazırlanan “İletişim Nezaket ve Adab” eserinden sorumlu olunacaktır.

Yarışma Kitapları

  • Edep Diyarına Yolculuk (İlkokul Kategorisi için)
  • Edep Mektebi (Ortaokul Kategorisi için)
  • İletişim, Nezaket ve Adap (Lise Kategorisi için )

2020 yılında yapılacak olan 8. Ufka Yolculuk yarışması başvuru ve sınav tarihleri belli oldu

Yarışma Takvimi

Kayıt Başlangıç Tarihi

25 Kasım 2019 Pazartesi Saat: 20:00

Son Başvuru Tarihi

02 Mart 2020 Pazartesi Saat: 20:00

Online Sınav Saati

29 Şubat – 02 Mart 2020 Cumartesi, Pazar ve Pazartesi Saat: 08:00-20:00

Online Sınav Puan Açıklanması

09 Mart 2020 Pazartesi Saat: 20:00

Yazılı Sınav Saati

29 Mart 2020 Pazar Saat: 10:00-12:00

Yazılı Sınav Puan Açıklanması

7 Nisan 2020 Salı Saat: 20:00

Sınav Sonuçlarının Açıklanması

Açıklanma Tarihi

14 Nisan 2020 Salı Saat: 20:00

Merkezi Ödül Töreni

18 Nisan 2020 Cumartesi Günü Saat 20:00’da Kocaeli’de yapılacaktır.

Yarışma Ödülleri

Yarışmada 1. olan kişiye 14 Adet Çeyrek Altın ve Bir Adet Elektrikli Kaykay

Yarışmada 2. olan kişiye 12 Çeyrek Altın ve Bir Adet Elektrikli Kaykay

Yarışmada 3. olan kişiye 10 Çeyrek Altın ve Bir Adet Elektrikli Kaykay

Yarışmada 4. olan kişiye 8 Çeyrek Altın

Yarışmada 5. olan kişiye 6 Çeyrek Altın

Yarışmada 6-10. olan kişilere 4 Çeyrek Altın

Yarışmada 10-20. olan kişilere 2 Çeyrek Altın

[display-posts]

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu