EğitimGündem

YKS ertelendi. 2020 YKS 25-26 Temmuz’da yapılacak

YKS ertelendi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 25-26 Temmuz'da yapılacağını açıkladı.

YKS ertelendi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 25-26 Temmuz’da yapılacağını açıkladı.

Tüm dünyada tehdit oluşturan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında Türkiye’de eğitime ara verilmesi ile birlikte ‘YKS ne zaman yapılacak, 2020 YKS ertelendi mi?’ sorusu araştırma konusu olmuştu.

26 Mart 2020 tarihli YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı son basın açıklamasında üniversite sınavı olarak bilinen YKS tarihleri ertelendi.

Corona virüsü salgını nedeniyle ülkede eğitime ara verilmesinin ardından beklenen açıklama YÖK başkanından geldi. 25 Mart tarihinde Bilim Kurulu toplantısında alınan kararların ardından okullara verilen ara uzatılmış ve 30 Nisan’a kadar yüz yüze eğitim verilemeyeceği açıklanmıştı.

Bilindiği üzere 12 Mart tarihinde Türkiye geneli Koronavirüs tedbirleri kapsamında devletin kararıyla eğitim öğretime ara verilmişti. Eğitime koronavirüs engelinden sonra uzaktan eğitim olan online eğitim 23 Mart Pazartesi günü başlatılmıştı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bugün düzenlediği basın toplantısında, bir çok ülkede halen bir belirsizlik ve üniversite hayatı ile ilgili bir kaos sürdüğünü, ve bu salgın ile ülkelerin öncelikleri değiştiğini açıkladı.

2020-YKS Tarihi Ertelendi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada 20-21 Haziran 2020 tarihinde yapılması planlanan üniversite sınavı 2020-YKS için ülke genelinde uygulanan koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında 25-26 Temmuz tarihine ertelendiğini duyurdu.

Yapılacak 2020 yılı üniversite sınavı yeni tarihi 

  • 2020-YKS yeni takvime göre 25-26 Temmuz tarihinde yapılacak.

 

ÖSYM Başkanı Aygün,YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) 25 Temmuz’da, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü oturum Yabancı Dil Testi’nin (YDT) 26 Temmuz’da yapılacağını bildirdi.

Ayrıca ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihinin ileri bir tarihe ertelenmesi kararı kapsamında “Adaylarımız rahat olsun. Oluşabilecek her duruma karşı, tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan 2020 YKS tarihlerinin ertelenmesiyle değişen güncel ÖSYM sınav takvimi hakkında yeni açıklamaları kamuoyuna paylaşılacağını ifade etti.

Son değişikliğe göre yeni sınav takvimi bilgileri

  • 2020-YKS 1. Oturum (TYT) 25.07.2020 saat: 10.15
  • 2020-YKS 2. Oturum (AYT) 26.07.2020 saat: 10.15
  • 2020-YKS 3. Oturum (YDT) 26.07.2020 saat: 15.45

Yeni eğitim süreciyle açıklanan genel başlıklar

YÖK Başkanı Yekta Saraç ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından bugün açıklanan yeni eğitim süreci hakkında genel bilgiler…

– Uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sunulamayacak program, ders ve uygulamalı dersler, yaz aylarında tamamlanacak

– Üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacak

– YKS’nin, 25-26 Temmuz’da yapılmasını karara bağladık. Bu kararı almamızdaki neden, tedbirli olmak ve öğrencilerimizin daha salim ve dingin bir zihinle hazırlanarak bu imtihana girmesidir

– (YKS) Sınava girecek öğrencilerimiz rahat olsun, daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacaktır

– (Üniversitelerde uzaktan eğitim) Bu, eğitim öğretimin tüm düzeyleri için geçerli. Lisans, ön lisans ve lisans üstü için geçerli. Bu hususta asla ihmalkarlık olmasın istiyoruz

– Soruların kapsamı ve alanları Milli Eğitim Bakanlığı ile uyum içinde, onlardan gelen tekliflere göre şekillenecek.

MEB, YKS soru konularını güncelledi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) sorulacak soruların müfredat kapsamıyla ilgili güncelleme yaptı.

YKS’de üniversite adayları, 9, 10 ve 11’inci sınıf müfredatlarına ek olarak 12’nci sınıf öğretim programlarının sadece birinci döneminden sorumlu olunacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu