Gündem

Türkiye geneli 29 Nisan – 17 Mayıs arası tam kapanma!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 29 Nisan Perşembe akşamı itibarıyla tam kapanma dönemine geçeceğini açıkladı.

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 29 Nisan Perşembe akşamı itibarıyla tam kapanma dönemine geçeceğini açıkladı. Peki Tam kapanma ne zaman başlıyor? Yasaklar ne zaman bitiyor? Tam kapanma uzatılacak mı? Tam kapanma ne zaman bitecek?

Türkiye’de tam kapanma dönemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgınla mücadele kapsamında ülke genelinde 29 Nisan-17 Mayıs arası tam kapanmaya gidileceğini ve kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını duyurdu. Yaklaşık 3 hafta tam kapanma uygulamasının detaylarına ilişkin, önümüzdeki saatlerde İçişleri Bakanlığı’nca valiliklere gönderilmek üzere genelge yayımlaması bekleniyor.

Erdoğan, 26 Nisan Pazartesi günü Kabine Toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında ülke genelinde alınan yeni koronovirüs tedbirlerini açıkladı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ve 2021 Ramazan Bayramı da dahil olmak üzere corona virüs salgınında alınan yeni kısıtlama kararları kapsamında 3 hafta süreyle (17 günlük) tam kapanma uygulanacak.

Buna göre;

Türkiye çapında 29 Nisan Perşembe günü akşam 19.00’dan 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’e kadar kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

  • Üretim, gıda, temizlik ve sağlık gibi alanlarda istisna tutulan tüm işletmeler faaliyetlerine ara verecek
  • Yeme içme sektöründe paket servis ile hizmet verilecek.
  • Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecek
  • Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak, şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasite ile çalışacak
  • Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.
  • Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecektir. Uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma yasağına tabi olacak
  • Ana okulu, kreş 8’inci ve 12’inci sınıflar dahil tüm eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilecek
  • Tüm sınavlar ertelenecek

Cumhurbaşkanı, “Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz” diye konuştu.

“Aksi takdirde, turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır.” diyen Erdoğan, 29 Nisan 17 Mayıs arası uygulanacak tedbirleri sıraladı.

Cumhurbaşkanı ayrıca, “Salgın başladığından beri filyasyon ekipleriyle yoğun mesai sarf eden muhtarlarımızın aşılarına başlanacağının müjdesini vermek istiyorum.” dedi.

İçişleri Bakanlığı’ndan genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Tam kapanma Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.

Kısıtlamada, konaklama tesislerinde rezervasyonunun olması vatandaşlara sokağa çıkma veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak. Konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebilecek.

Sağlık ve güvenlik gibi kritik alanlar hariç kamudaki hizmetler, toplam personelin yüzde 50’sini aşmayacak ölçüde asgari personelle sürdürülecek.

Kısıtlama döneminde seyahat izin belgesi olmayanlara uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım araçlarında bilet kesilmeyecek.

Bankalar 17 günlük tam kapanmada açık olacak. Saat 10.00-16.00 saatleri arasında sayıları banka yönetimlerince belirlenecek şekilde sınırlı sayıda şube ve personel ile hizmet verecek.

Cenaze defin ve cenaze nakil işlemleri en fazla 10 kişi ve izin belgesiyle yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından yapılan son açıklamaya göre; 29 Nisan 2021 Perşembe

akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde uygulanacak tam kapanma sürecinde camiler açık olacak. Bu kapanma günlerinde camilerde cemaatle namaz kılınacak. Teravih namazı hariç Cuma ve vakit namazları camilerde kılınabilecek.

Günlük vaka sayısı 38 binin altında

26 Nisan itibariyle Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs tablosuna göre;

Türkiye’de son 24 saatte 37 bin 312 yeni koronavirüs vakası görülürken, can kaybı da 353 oldu.

Mart ayıyla birlikte vaka sayılarında hızlı bir yükseliş görülürken, en yüksek vaka sayısına 63 bin 82 ile 16 Nisan tarihinde ulaşılmıştı. Vaka sayılarının son bir haftadır önce 60 bin, ardından 50 bin ve son olarak da 40 binin altına gerilediği görülüyor.

Can kaybı ise 18 Nisan’dan bu yana 300’ün üzerinde seyrediyor.

Tam kapanma ne zaman başlıyor?

Tam kapanma bu akşam (26 Nisan 2021) saat 19:00’da başlıyor, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00’e kadar kesintisiz sürecek. Bugünden itibaren 17 günlük tam kapanmada istisnalar dışında tüm iş yerleri kapalı olacak, şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecek ve sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Tam kapanmada yasaklara uymayanlara 3 bin 150 lira idari para cezası kesilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu