Nükteler

“Nükte” ne demek?

Yazıda, resimde sözde ve davranışta ince, derin anlam, espri.

İnce anlamlı, düşündürücü ve şakalı söz, espri.

 

Nükte veya epigram, her türlü konuda yazılmış kısa manzumelere verilen addır. Ancak epigramlar daha çok kısa ve özlü eleştiriler için kullanılmıştır. Epigramlar, kısa, keskin zekâ ürünü ve düşündürücü ifadelerdir.

Epigram kelimesi Yunanca ἐπίγραμμα epigramma yani “yazıt” kökünden gelmektedir. Yazın tarihinde iki bin yıllık bir geçmişleri vardır. Doğu edebiyatlarının temelini oluşturan selâse-i lisâniyye’de (Arapça, Türkçe, Farsça) bu terim nükte olarak karşılık bulmuştur.

Nükteler yalnızca manzume olarak yazılmamıştır. Nasrettin Hoca fıkralarında olduğu gibi Doğu edebiyatlarına ait birçok mensur nükte örnekleri de vardır. Nükte, Arapçada: ince manalı, zarif ve şakalı söz anlamına gelir. Nükte, fıkra ve şaka kavramlarıyla bağlantılı olup aynı şeyi ifade etmez. Yalnızca bazı fıkra ve şakalar nüktelidir.

 

Nükte kelimesinin ingilizcesi

n. wit, witticism, epigram, mot, sally, salt
Köken: Arapça

yüreğe değen nükteler, komik nükteler, nükteler ne demek, nükteler kitabı, güzel nükteli sözler, islam büyüklerinden nükteler, hazır cevaplar kitabı, latif nükteler oku, anlamlı nukteler, atatürk nükteleri, aşk nükteleri, cesitli nukteler, dini nukteler, edebiyat nükteleri, en guzel nukteler, fuzuli nükteleri, güzel nukteler, kisa nukteler, komik nukteler, Latif nukteler, latif nükteler, latif nükteler oku, latif nükteler pdf, latif nükteler sinek bahsi, namaz nükteleri, necip fazıl’dan nükteler, nefi nükteleri,
nükte, nükte ne demek, nükte ne demek tdk, nükte ne demek vikipedi, nükte nedir,
nükte nedir kısaca, nükte nedir sözlük anlamı, nükte yapmak, nükteler, nükteler ne demek, nükteler ve sözler, osmanli nukteleri, osmanlica nukteler, osmanlı nükteleri,  peygamberimizin nükteleri, ramazan nukteleri, ramazan nükteleri, tarihi nukteler, çeşitli nükteler, şairlerden nükteler, şairlerin nükteleri

Başa dön tuşu