Genelİslam Tarihi

Muharrem Ayı’nın Önemi ve Faziletleri

Muharrem Ayı’nın Önemi ve Faziletleri

İslam aleminde Muharrem Ayı’nın önemi nedir? Hicri Yılbaşı ve Aşure günü Ne zamandır? Muharrem’in kaçıncı gününe denk geliyor?

İslam aleminde önemli bir yere sahip olan Muharrem ayı, ilahi bereketin, keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Muharrem ayı Hicri takvimin birinci ayıdır. Şehrullahi’l-Muharrem olarak anılan ay Allah’ın ayı demektir.

İbn-i Abbas R.A. den Peygamber Efendimiz buyuruyor ki

“Zilhiccenin son günü ile Muharrem’in birinci günü oruç tutan, geçmiş yılı oruçla bitirip, gelecek yıla oruçla başlamış olur. Allahü Teâlâ o kimsenin 50 yıllık günâhını affeder.”

Muharrem Ayı nedir?
Muharrem Ayı orucu nasıl tutulur?
Muharrem Ayı orucu ne zaman tutulur?
Muharrem Ayı orucunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Aşure Ayı nedir?

MUHARREM AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

MUHARREM AYI’NIN ÖNEMİ

1.HİCRİ YILBAŞI

Muharrem ayı, 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Adından da anlaşılacağı üzere, kameri yılda, güneş değil ayın hareketleri esas alınır. Hicrî tarih, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Mekke’den Medine’ye göç edişi ile başlar. Hicretin takvim başlangıcı olarak kabul edilmesi, Hz. Ömer devrinde olmuştur. Hz. Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği yıl (Miladi 622), İslâmî takvimin başlangıç yılı (Hicri 1) olarak, Muharrem ayı da bu takvimin ilk ayı olarak kabul edildi.

Hicri: 1 Muharrem 

 • “İbni Abbâs radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem aşûre gününde oruç tuttu ve oruç tutmayı tavsiye etti.”
 •  “Ebû Katâde radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e aşûre günü tutulan orucun kıymeti soruldu; o da:
  Geçmiş bir senenin günahlarına kefaret olur” buyurdu.

2. AŞURE GÜNÜ

İbni Abbas’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Hz. Peygamber Medine’ye geldiğinde, Yahudilerin Aşûre günü oruç tuttuklarını gördü. “Bu nedir?” diye sordu. “Bu hayırlı bir gündür. Bu, Allah’ın İsrail oğullarını düşmanlarından kurtardığı, bu sebeple de Musa’nın oruç tuttuğu gündür” dediler.
Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.s.), “Ben Musa’ya sizden daha lâyığım.” buyurdu ve hem kendisi bu günde oruç tuttu, hem de başkalarına oruç tutmalarını emretti.” (Buhârî,Savm, 69; II, 251; Müslim, Savm, 127; I, 795)

Ebu Katade^den Rivayete göre  Hz. Peygamber şöyle buyurdu:

“Arefe günü tutulan orucun bir sene önce ve bir sonraki günahlara kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum. Aşure günü orucunun da bir sene önceki günahlara kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum.”(Müslim, Sıyam, 196).

Abdullah b. Abbas’dan Edilen Rivayete göre:

Hz. Peygamber (asm) Aşure günü oruç tutup ve insanlara da o gün aruç tutmayı emredince, “O gün Yahudi ve Hristiyanlar tarafından büyük bir gün olarak kabul edildiğini” söylediler. Bunun üzerine Peygamberimiz:

“Gelecek yıl inşallah dokuzuncu günü (de) tutacağız.” diye buyurdu. Fakat bir yıl sonraya kavuşmadan vefat etti. Diğer bir rivayette ise,

“Eğer gelecek yıla ulaşırsam, mutlaka dokuzuncu günü(de) tutacağım.” ifadesi yer almaktadır(Müslim, Sıyam, 133-134).

Ahmed b. Hanbe’in İbn Abbas’tan naklettiğine göre, Resulullah (asm) şöyle buyurdu:

“Aşure günü orucunu tutun, fakat -Aşure gününden bir gün önce veya bir gün sonra da (9-10. veya 10-11. günü) oruç tutmak suretiyle- Yahudilere muhalefet edin.”(bk. İbn Hacer, 4/245). 

MUHARREM AYINDA ORUÇ TUTULUR MU?

Hz. İbn-i Abbas’tan rivayet edilen bir hadis-i şerîfte Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

“Her kim Muharrem ayında Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri olmak üzere üç günü (peş peşe) oruçlu olarak geçirirse, o kimseye dokuz yüz sene (nafile) ibadet etmiş sevabı yazılır.” (Safuri, Nüzhetül Mecalis: 1/156)

AŞURE GÜNÜ MUHARREMİN KAÇINCI GÜNÜDÜR?

Aşure Günü ise Muharrem’in 10. günüdür. Bugünde Cenab-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuştur. Bu günlerde oruç tutmak sevaptır.

Peygamberimiz buyuruyor ki: “Kim Zinet günü oruç tutarsa; senenin kaçırmış olduğu diğer mübarek günlerinin telafisini yapmış olur. Zinet günü Muharrem’in 10. günüdür.”

AŞURE GÜNÜN ÖNEMİ NEDİR?

Aşure paylaşmanın ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Milletimiz, asırlardır sürdürdüğü gelenekle bugün de; “farklılıkların ahenk içindeki ortak tada katkı sağlamaları”, “birlik” gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilincinde olup birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın tadına bakıp sevgiyi paylaşmaya devam etmektedir.

Milattan önce Arap, İsrail ve Fars milletleri tarafından, Muharrem ayının Aşure günü, kutsal kabul edilen ortak bir değerdir.

Aşure Gününün  değerinin ve kutsallığının nedenleri şöyledir;

 • Adem Peygamber’in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi.
 • İdris Peygamber’in göğe yükseltilmesi.
 • Nuh Peygamber’in gemisinin tufandan kurtulması.
 • Yakup Peygamber’in oğlu Hz. Yusuf’la kavuşması
 • Musa Peygamber’in Kızıldeniz’i ikiye bölmesi.
 • İsa Peygamber’in Doğumu ve ölümden kurtulup göğe yükselmesi.
 • İbrahim Peygamber’in Nemrut’un ateşinden kurtulduğu gün.
 • Musa Peygamber’in kavmini Firavunun şerrinden kurtardığı gün.
 • Yunus Peygamber’in balığın karnından kurtulduğu gün.
 • Eyüp Peygamber’in dertlerine şifa bulduğu gün.

Aşure gününün içinde yer aldığı Muharrem Ayı’nda, Hz. Peygamber (sav)’in torunu Hz. Hüseyin’in ve çoğu Ehli-i Beyt mensubu 70’den fazla insanın siyasi olaylar uğruna Kerbela’da şehit edilmesi nedeniyle Müslümanların hafızasında büyük bir acının tarihidir.

– Peygamberimiz buyuruyor ki: “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…” (Müslim, “Sıyâm”, 202)

 • MUHARREM AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?
 • AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu