Esmaül Hüsna

La ilahe illallah

La ilahe illallah nedir? La ilahe illallah anlamı ve La ilahe illallah zikrinin fazileti nelerdir? La ilahe illallah Arapça ve Türkçe yazılışı

La ilahe illallah nedir? La ilahe illallah anlamı ve La ilahe illallah zikrinin fazileti nelerdir? La ilahe illallah Arapça ve Türkçe yazılışı, Lâ ilâhe illallah ne demek? Anlamı nedir? Lâ ilâhe illallah Arapça ve Türkçesi, Lâ ilâhe illallah Zikri, fazileti ve sırları

Lâ İlâhe İllallah

“Lâ İlâhe İllallah” ifadesi, Kelime-i Tevhid olarak da bilinir. Kelime-i tevhid anlam olarak ise “Allah’ı bir kılmak, eşi ve ortağı olmadığına şahit olmak” anlamına gelmektedir.

Kelime-i Tevhid “Lâ ilahe illallah” sözünden ibarettir ve “Allah’tan başka ilah yoktur.” anlamına gelir.

Lâ İlâhe İllallah Kelime Kelime Anlamı Kısaca

لاَ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ 

lâ = yok
ilâhe = ilah
illallah = ancak Allah (var)  anlamına gelir.

Burada ilah, kendisine yönelinen, kendisinden istenilen, kendisine sığınılan, güç sahibi gibi anlamlarına gelmektedir.

“La ilahe illallah kelimesi ‘Allah’tan başka ibadet edilmeye layık kimse yoktur’ manasına gelir. Bu ifade Kur-an’ın birçok yerinde olanca açıklığı ile vurgulanmıştır.” (El Câmiu li Ahkâmi’l Kur-ân: 3/495)

Rasûlullah ﷺ şöyle buyurmuştur:

İmân, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Hayâ da imândandır. [Buhârî, Îmân, 3; Müslim, Îmân, 57, 58] 

Kelime-i Tevhid

Kelime-i Tevhid Peygamber Efendimiz’den sonra Müslüman olan her kimsenin bilmesi ve kalben de inanması gereken tevhid ve iman inancıdır. Lâ ilahe illallah sözünden sonra Muhammedün Resulullah ifadesi eklenir.

“Lâ ilahe illallah Muhammedün Resulullah” 

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ مُحَمَّدُ الرَّسُولُ اللهْ

Anlamı: “Allah’tan başka ilah yoktur. Hz. Muhammed (aleyhissalatü vesselam) da Onun Resulüdür” demektir. Tecvide göre okununca “Muhammedür-resulullah” denir.

Risale-i Nur’dan

Mektubat / Yirminci Mektup / Birinci Makam

BİRİNCİ KELİME

  لاَ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ da şöyle bir müjde var ki:

Hadsiz hâcâta müptelâ, nihayetsiz a’dânın hücumuna hedef olan ruh-u insanî şu kelimede öyle bir nokta-i istimdad bulur ki, bütün hâcâtını temin edecek bir hazine-i rahmet kapısını ona açar. Ve öyle bir nokta-i istinad bulur ki, bütün a’dâsının şerrinden emin edecek bir kudret-i mutlakanın sahibi olan kendi Mâbudunu ve Hâlıkını bildirir ve tanıttırır, sahibini gösterir, maliki kim olduğunu irâe eder. Ve o irâe ile, kalbi vahşet-i mutlakadan ve ruhu hüzn-ü elîmden kurtarıp, ebedî bir ferahı, daimî bir süruru temin eder.

“Lâ ilâhe illâllah” Zikrinin Faziletleri

Kelime-i Şehadet Anlamı ve Faziletleri

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu