GenelPeygamberler

Kutlu Doğum Haftası’nın tarihi değişti – 2017 Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman?

Kutlu Doğum Haftası

KUTLU DOĞUM HAFTASI NEDİR?
Kutlu Doğum Haftası, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında başlatılan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenerek Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum tarihinin miladi olarak doğum günü olan 20 Nisan’ın içinde geçen haftaya denir.

Mevlid gecesi ise 13.yy’dan beri kutlanmaktadır. Kutlu doğum haftasında Hz. Muhammed (s.a.v) yad edilir ve kendisine salavat okunur. Bu hafta da anma etkinlikleri yapılır.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Kutlu Doğum Haftası’yla ilgili açıklamada bulundu. Bu yıla kadar miladi takvime göre sabit bir günde farklı etkinlikliklerle anılan Kutlu Doğum Haftası’nın tarihi değişti.

Kutlu Doğum Haftası ne zaman kutlanacak?

Yeniden gündeme gelen Kutlu Doğum Haftası nedir?

kutlu_dogum_haftasi_degisti_2017

Kutlu doğum haftası tarihi için ‘son dakika’ karar açıklandı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kutlu doğum haftası etkinliklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kutlu Doğum Haftası bu yıl 29 Kasım haftasında kutlanacak. Tarih Mevlid Kandili’ne göre belirlenecek.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Yeryüzünü teşrifleriyle insanlığın istikbalini aydınlatan, hicretiyle medeniyet kuran Hz. Peygamberin (SAV) doğum günü Mevlid-i Nebi (12 Rebiulevvel), hicretle başlayan medeniyet inşasını daha iyi anlamak adına bir hafta boyunca yurt içinde ve yurt dışında önemli etkinlikler ve özellikle gençlerimize yönelik programlarla ihya edilecektir” dedi.

“Hz. Peygamber ve Güven Toplumu”

kutlu_dogum_haftasi_degisti

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu