Gündem

İlk cemre ne zaman düşer? 2019 Cemre tarihleri

İlk cemre düştü mü? 2019 İlk cemre ne zaman ve nereye düşecek? Cemre ne zaman düşer?

Bahar ayının müjdecisi olan ilk Cemre 2019 yılında ne zaman düşecek? Sıcaklıkların başlamasını ifade eden cemre nedir? İlk Cemre ne zaman düşer? İlk cemre nereye düşüyor?

Cemre Nedir?

Baharın müjdecisi ve sıcaklıkların başlamasını ifade eden cemre Arapça ‘kor’ yani ateş anlamına gelir ve ısınmayı ve sıcaklığın artmasını ifade eder. Cemre, toplum inanışına göre ilkbahar ayının başlangıcı kabul edilerek 7’şer gün arayla önce havaya, daha sonra suya ve toprağa düşer.

Cemre Ne Demek?

Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Osmanlı zamanında Divan şairleri ise cemre düşme zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

İşte, 2019 yılı cemre tarihleri…

İlk Cemre Ne zaman Düşecek?

2019 yılı içerisinde ilk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşeceği tahmin edilmektedir. Takvim yapraklarında ise 20 Şubat 2019 tarihinde ilk cemrenin havaya düşeceği belirtilir.

Halk inanışına göre cemre; ilk havaya düşüyor. İkinci cemre ise bir hafta sonra suya düşüyor. Bir diğer hafta ise son cemre toprağa düşüyor. Halk takvimine göre, ilk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat tarihlerinde suya, üçüncü cemre ise 5-6 Mart 2019 tarihlerinde toprağa düşecek.

İkinci Cemre Ne zaman Düşecek?

2019 yılı ikinci cemre 26-27 Şubat’ta suya düşmesi beklenmektedir. Takvim yapraklarında ise 27 Şubat 2019 tarihinde ikinci cemrenin suya düşeceği belirtilir.

Üçüncü Cemre Ne zaman Düşecek?

Üçüncü cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek. Takvim yapraklarında ise 06 Mart 2019 tarihinde üçüncü cemrenin toprağa düşeceği belirtilir.

Bu sayede hava, su ve toprağın ısındığına inanılarak buzların erimesi, kırlarda çiçeklerin açması olaylarının meydana geldiğine inanılır.

Cemre düşmesi olayı yüzyıllar öncesinden itibaren halk tarafından gözlemlenmiş ve tecrübelere dayandırılmış bir olaydır.

Meteoroloji alanına göre baharın gelmesi ile birlikte sıcaklıkların artması sırası ile toprak, hava ve su şeklinde gerçekleşmektedir. Cemre düşmesi tecrübelere dayanan bir inanış olsa da bazen cemrenin düştüğü günlerde havalar soğuyabilmektedir.

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu