Gündem

Fitre miktarı ve 2018 Yılı Fıtır Sadakası Ne Zaman Verilecek?

2018 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen Fitre miktarı (Fıtır Sadakası) ne kadar oldu? Fıtır Sadakası ne zaman verilmesi gerekiyor?

2018 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen Fitre miktarı (Fıtır Sadakası) ne kadar oldu? Fıtır Sadakası ne zaman verilmesi gerekiyor?

2018 Yılı Fitre (Fıtır Sadakası) Miktarı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılı itibariyle fitre miktarı belli oldu. Ramazan ayında verilecek Fitre (Fıtırs Sadakası) olarak da adlandırılan Ramazan fitresi bu sene kaç TL oldu?

Ramazan ayına çok az bir zaman kala Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitesi üzerinden 2018 Fitre miktarının en az kaç TL olduğunu açıkladı.

Her sene olduğu gibi bu senede oruç fitresi en az ne kadar kaç TL olacak sorusu en çok merak edilen konu olurken Diyanet soru işaretlerini kaldırdı.

FİTRE NEDİR? 

Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip ve durumu iyi olan ve oruç tutamayacak durumda olan Müslümanların ihtiyaç sahiplerine ve yoksullara verilerek onlara bayram sevincini yaşatmak için  Ramazan ayında verdikleri yardıma Fıtır Sadakası denir. Buna Fitre de denilmektedir.

Fitre vermek büyük sevap olup kabir azabından kurtulmaya ve tutulan orucun kabul olmasına da işaret eder.

Genellikle Ramazan Bayramı gününde veya 1-2 gün öncesinde fitre verilir. Böylelikle yoksulların ihtiyaçlarını karşılaması sağlanır. Fitre vermek maddi durumu iyi olan kişilerin zorunlu olarak yapması gereken bir yardımlaşmadır. Bu yardımlaşma sayesinde ihtiyaç sahipleri bayram sevincini yaşarlar.

2018 FİTRE MİKTARI KAÇ TL?

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılki Fitre’yi belirlerken bir kişinin asgari geçim tutarına göre hesapladı. Buna göre 2018 yılı Fitre tutarı 19 TL olarak belirlendi.

Belirlenen bu miktarın, “asgari miktar” olduğu, fıtır sadakasında verilecek miktar konusunda bir üst sınır bulunmadığı ifade edildi.

 

FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, fitre vermenin bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Fitre Kimlere verilir ve Kimlere verilmez?

Fitre Sadakası; kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksullara, ihtiyaç sahiplerine, borçlu olanlara veya yolda kalmış kişilere verilen yardımlaşma sadakasıdır. Bu kişilere verilerek bayramda veya öncesinde onların kendi ihtiyaçlarını karşılanmaları sağlanır. Fitre verilen kişilerin mutluluğu ve duası veren kişi için çok hayırlıdır. Bir değil birden fazla ihtiyaç sahiplerine, yoksullara fitre verilebilir.

Fıtır sadakası veya oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi anası, babası, dede ve nineleri; çocukları, torunları ve onların çocuklarına veremez. Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

Nisap miktarına sahip olan her birey fitre vermek için yükümlüdür. Yani maddi durumu iyi olan kişilerin fitre vermesi dinimizde zorunludur. Peki, fitre nasıl hesaplanır?

Fitre vermek başlıca 4 unsurdan oluşur:

  • Buğday veya unundan: 1667 gram
  • Arpa veya unundan: 3333 gram
  • Kuru üzümden: 3333 gram
  • Kuru hurmadan: 3333 gram hesaplanarak verilir. Ancak Diyanet, her yıl asgari ücretin artması ile birlikte verilecek olan fitre fiyatlarını belirler ve kişilere sunar. Sunulan rakam fiyatları asgari tutara göre ayarlanarak her yıl değişim göstermektedir.

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
DMCA.com Protection Status