Genel

2019 Yılı Zilhicce Ayı Ne Zaman?

2019 Zilhicce ayı ne zaman başlayacak ve kaç gün sürecek? Zilhicce ayı hangi aydır? Zilhicce Ayı önemi ve faziletleri, Zilhicce Orucu hakkında

2019 Zilhicce ayı ne zaman başlayacak ve kaç gün sürecek?  Zilhicce ayı hangi aydır? Zilhicce Ayı önemi ve faziletleri, Zilhicce Orucu hakkında

Müslüman alemi açısından büyük öneme sahip olan Zilhicce ayı vatandaşların hac ve kurban ibadetlerini gerçekleştirmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Peki Zilhicce nedir? 2019 Zilhicce ayı ne zaman başlayacak? Bu önemli ayın faziletleri nelerdir?

2019 Zilhicce ayı 2 Ağustos Cuma günü başlıyor. Zilhicce ayı hac ve Kurban ayıdır. Bu ayın ilk on günü oruçla geçirmek ve 10. günü kurban kesmek çok faziletlidir.

2019 yılı Diyanet İşleri Başkanlığı Hicri Takvime göre

1 ZİLHİCCE 1440 

02 AĞUSTOS-2019 CUMA

Zilhicce Ayı Nedir?

İslam dünyasında Hac ibadetinin ve Kurban Bayramı’nın yer aldığı ay’a Zilhicce ayı adı verilir.

Zilhicce Ayı; Hicri-kamerî ayların 12’ncisidir. Her senenin Kurban Bayramından önceki ilk dokuz günü ve Kurban bayramı günü olmak üzere tam “on gün” “leyâli-i aşere” yani on mübarek gecedir. Onuncu gün Kurban Bayramı‘nın ilk günüdür.

Zilhicce kelime anlamı olarak; sözlükte “Hac ayı” anlamına gelmektedir. Zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın Zilkadeden sonra gelen son ayıdır. Hac ayı ve Kurban ayı anlamına da gelmektedir.

Zilhicce Ayı, kurban kestiğimiz ve hac ibadetini yaptığımız mübarek bir aydır. Diğer mübarek aylar gibi Zilhicce Ayının da faziletleri çok büyüktür. Bir rivayette, Hazret-i Âdem’in tevbesi Muharrem veya Zilhicce ayında kabul edilmiştir.

2019 Zilhicce ayı ne zaman başlıyor?

Hicri aylardan Zilhicce Ayı, Hicri-kamerî ayların onikincisidir. Hicri Zil-ka’de ayından sonra gelen aydır. 2019 Zilhicce Ayı Diyanet İşleri Başkanlığı Dini takvmine göre bu yıl 02 Ağustos Cuma günü başlayacak.

1 ZİLHİCCE 1440 

02 AĞUSTOS 2019 CUMA

Zilhicce Ayının Önemi ve Faziletleri

İdrak edeceğimiz Zilhicce ayı diğer mübarek aylar gibi ahiret ticareti için gerçekten çok önemli bir mevsimdir. Zilhicce ayının değerini, önemini ve vazifelerini hadis-i şerif ve rivayetlerle nakletmeye çalışacağız.

Zilhicce ayının üstünlüğü hakkında Ebu Sa’id (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Ayların efendisi Ramazan ayıdır. (Kendisinde işlenen günahların) haramlık (ve yasaklık konusunda en büyük cezalara sebep oluşu) bakımından ayların en büyüğü ise Zilhiccedir”. (Bezzar, El-Müsned, Beyhaki, Şu’abu’l-iman)

Yine Zilhicce ayı ve ilk on gününün fazileti hakkında Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Allah-u Azze ve Celle zamandan bir kısmını diğer bir kısmına karşı seçmiştir. Allah-u Teala’nın zamanlar içerisinde en sevdiği dönem haram aylardır. Allah-u Teala’nın o haram aylar içerisinde en sevdiği ay Zilhiccedir. Allah-u Teala’nın Zilhicceden en çok sevdiği ise o ayın ilk onudur.” (Beyhâki, Şu’abu’l-iman)

 

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu