Gündem

2019 Yılı Zilhicce Ayı ne zaman başlıyor?

2019 Zilhicce ayı ne zaman başlayacak, kaç gün sürecek? Hicri takvimin son ayı olan, içerisinde Kurban ve Hac ibadetlerini barındıran bu ayın önemi ve faziletleri

2019 Zilhicce ayı ne zaman başlayacak, kaç gün sürecek? Hicri takvimin son ayı olan, içerisinde Kurban ve Hac ibadetlerini barındıran bu ayın önemi ve faziletleri

Hicri takvimin son ayı (12. ay) olan Zilhicce Ayı ne zaman başlıyor ve kaç gün sürecek? İslam âlemi için Kurban ve Hac ibadetlerini barındıran bu ayın önemi ve faziletleri

Müslüman alemi açısından büyük öneme sahip olan Zilhicce ayı vatandaşların hac ve kurban ibadetlerini gerçekleştirmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Peki Zilhicce nedir? Diyanet İşleri Başkanlığının dini günler takvimine göre 2019 Zilhicce ayı ne zaman başlayacak? Bu önemli ayın faziletleri nelerdir?

2019 Zilhicce 2 Ağustos Cuma günü başlıyor. Bu ay hac ve Kurban ayıdır. Bu ayın ilk on günü oruçla geçirmek ve 10. günü kurban kesmek çok faziletlidir.

2019 yılı Diyanet İşleri Başkanlığı Hicri Takvime göre

1 Zilhicce 1440 – 02 AĞUSTOS-2019 CUMA

Zilhicce Ayı Nedir?

İslam dünyasında Hac ibadetinin ve Kurban Bayramı’nın yer aldığı ay’a Zilhicce ayı adı verilir. Zilhicce ayının 10. günü Kurban Bayramı olarak kutlanır.

Zilhicce Ayı; Hicri-kamerî ayların 12’ncisidir. Her senenin Kurban Bayramından önceki ilk dokuz günü ve Kurban bayramı günü olmak üzere tam “on gün” “leyâli-i aşere” yani on mübarek gecedir. Onuncu gün Kurban Bayramı‘nın ilk günüdür.

Zilhicce kelime anlamı olarak; sözlükte “Hac ayı” anlamına gelmektedir. Zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın Zilkadeden sonra gelen son ayıdır. Hac ayı ve Kurban ayı anlamına da gelmektedir.

Zilhicce Ayı, kurban kestiğimiz ve hac ibadetini yaptığımız mübarek bir aydır. Diğer mübarek aylar gibi Zilhicce Ayının da faziletleri çok büyüktür. Bir rivayette, Hazret-i Âdem’in tevbesi Muharrem veya Zilhicce ayında kabul edilmiştir.

2019 Zilhicce ayı ne zaman başlıyor?

Hicri aylardan Zilhicce Ayı, Hicri-kamerî ayların (12) onikincisidir. Hicri Zil-ka’de ayından sonra gelen aydır. 2019 Zilhicce Ayı Diyanet İşleri Başkanlığı Dini takvmine göre bu yıl 02 Ağustos Cuma günü başlayacak.

2 Ağustos 2019 Cuma günü başlayacak olan Zilhicce ayı 30 Ağustos 2019 Cuma günü sona erecek ve ardından Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1441 yılına girmiş olacağız.

2019 Yılı için Zilhicce Ayı 29 gün çekiyor. Zilhicce‘den sonra gelen Hicri ay ise Hicri yılbaşı ayı olan Muharrem ayıdır.

Zilhicce Ayının  8. günü Terviye Günü, 9. günü Kurban Bayramı Arefe günü, 10.günü ise Kurban Bayramı 1. günüdür. 

Zilhicce Ayı ne zaman sona erecek?

Hicri Takvime göre 1440 Zilhicce Ayı 2 Ağustos 2019 Cuma günü başlar ve 30 Ağustos 2019 Cuma günü sona erer. Zilhicce ayı bu yıl 29 gün çeker.

1 ZİLHİCCE 1440 

02 AĞUSTOS 2019 CUMA

2019 Zilhicce Ayı

Zilhicce Ayının Önemi ve Fazileti

İdrak edeceğimiz Zilhicce ayı diğer mübarek aylar gibi ahiret ticareti için gerçekten çok önemli bir mevsimdir. Zilhicce ayının değerini, önemini ve vazifelerini hadis-i şerif ve rivayetlerle nakletmeye çalışacağız.

Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem ) şöyle buyurmuştur;

“Allah katında çokça ibadet edilecek ve salih amel işlenecek günler içerisinde, Zilhicce’nin ilk on gününden daha hayırlısı yoktur.” (Buhârî)

Bu ayın önemi, fazileti ve üstünlüğü hakkında Ebu Sa’id (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah

(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Ayların efendisi Ramazan ayıdır. (Kendisinde işlenen günahların) haramlık (ve yasaklık konusunda en büyük cezalara sebep oluşu) bakımından ayların en büyüğü ise Zilhiccedir”. (Bezzar, El-Müsned, Beyhaki, Şu’abu’l-iman)

Yine Zilhicce ayı ve ilk on gününün fazileti hakkında Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Allah-u Azze ve Celle zamandan bir kısmını diğer bir kısmına karşı seçmiştir. Allah-u Teala’nın zamanlar içerisinde en sevdiği dönem haram aylardır. Allah-u Teala’nın o haram aylar içerisinde en sevdiği ay Zilhiccedir. Allah-u Teala’nın Zilhicceden en çok sevdiği ise o ayın ilk onudur.” (Beyhâki, Şu’abu’l-iman)

Hicri takvimde de Miladi takvim gibi 12 ay bulunmaktadır.

Hicri Aylar Şunlardır;

 1. Ay : Muharrem ayı
 2. Ay : Safer ayı
 3. Ay : Rebîulevvel ayı
 4. Ay : Rebîulâhir ayı
 5. Ay : Cemâziyelevvel ayı
 6. Ay : Cemâziyelâhir ayı
 7. Ay : Recep ayı
 8. Ay : Şaban ayı
 9. Ay : Ramazan ayı
 10. Ay : Şevval ayı
 11. Ay : Zilkâde ayı
 12. Ay : Zilhicce ayı

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
DMCA.com Protection Status