Kültür-Sanat

2017 Mevlana Haftası – Şeb-i Arus Töreni Ne Zaman Kutlanır?

Mevlana Haftası

Mevlana Haftası, Türk – İslam medeniyetinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı daha yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir. Mevlana Haftası kapsamında Konya’da çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir

İnsanları hoşgörüye, iyiliğe ve kardeşliğe çağıran ünlü bir tasavvuf alimi olan Mevlana’nın vuslata erişinin 744. yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler, Mevlana’yı anlama üzerine kurgulanıyor.

2017 Mevlana haftası ne zaman kutlanır? Konuyla ilgili detaylı bilgiler…

MEVLANA HAFTASI NE ZAMAN KUTLANIR?

Hz. Mevlana’nın 744. Vuslat Yıldönümü kapsamında gerçekleşecek olan Mevlana Haftası etkinlikleri 7-17 Aralık arasında düzenlenmektedir.

11 Aralık Pazartesi günü başlayan Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri (Hz. Mevlâna’nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri) 17 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek.

ŞEB-İ ARUS NEDİR?  ŞEB-İ ARUS TÖRENİ NE ZAMAN YAPILACAK?

ŞEB-İ ARUS NE DEMEK?

Şeb-i Arus; sözlük anlamı olarak “düğün gecesi” anlamına gelmektedir. Mevlana, öldüğü günü “Hakk’a vuslat” (Yaradana kavuşma) olarak saymıştır ve bu günü düğün gecesi olarak ilan etmiştir.

744 yıl önce hayata gözlerini yuman Hz. Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ağlamamayı vasiyet ediyordu.

Şeb-i Arus Töreni, Mevlevilikte “Hamdım, Piştim, Yandım” diyerek üç kelimeyle hayatını özetleyen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin ölümünü anmak için gerçekleştirilen törenlerdir. Bu törenler başta Konya olmak üzere yurdun birçok bölgesinde yapılmaktadır ve Mevlana yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir

“Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan”

 

[callout bg=”#dd1c1c” color=”#ffffff” fontsize=”32″]Mevlânâ’nın Hayatı[/callout]

 

 

[callout bg=”#dd1c1c” color=”#ffffff” fontsize=”32″]Hz. Mevlânâ Sözleri[/callout]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu