Nükteler

Nukteler.com

Web sitemizde Özgün içerikleri ziyaret edebilir, Kategoriler içerisinde merak ettiğiniz konuları inceyebilirsiniz.

Yazı  ve Gönderi bölümlerinde yaptığınız yorumlar Yöneticiler Tarafından onaylanarak Yayınlanmaktadır.

“İstiğfara Devam Eden kimse, Her Sıkıntıdan Kurtulur, Ummadığı yerden Rızıklanır.”

 

 

 

 

Küfür iki kısımdır. Bir kısmı, bilmediği için inkâr eder; ikincisi, bildiği halde inkâr eder. Bu da, birkaç şubedir. Birincisi, bilir, lâkin kabul etmez. İkincisi, yakîni var, lâkin itikadı yoktur. Üçüncüsü, tasdiki var, lâkin vicdanî iz’anı yoktur. (İşârâtü’l-İ’câz)

 

“Nükte” ne demek?

Yazıda, resimde sözde ve davranışta ince, derin anlam, espri.

İnce anlamlı, düşündürücü ve şakalı söz, espri.

 

Nükte veya epigram, her türlü konuda yazılmış kısa manzumelere verilen addır. Ancak epigramlar daha çok kısa ve özlü eleştiriler için kullanılmıştır. Epigramlar, kısa, keskin zekâ ürünü ve düşündürücü ifadelerdir.

Epigram kelimesi Yunanca ἐπίγραμμα epigramma yani “yazıt” kökünden gelmektedir. Yazın tarihinde iki bin yıllık bir geçmişleri vardır. Doğu edebiyatlarının temelini oluşturan selâse-i lisâniyye’de (Arapça, Türkçe, Farsça) bu terim nükte olarak karşılık bulmuştur.

Nükteler yalnızca manzume olarak yazılmamıştır. Nasrettin Hoca fıkralarında olduğu gibi Doğu edebiyatlarına ait birçok mensur nükte örnekleri de vardır. Nükte, Arapçada: ince manalı, zarif ve şakalı söz anlamına gelir. Nükte, fıkra ve şaka kavramlarıyla bağlantılı olup aynı şeyi ifade etmez. Yalnızca bazı fıkra ve şakalar nüktelidir.

 

Nükte kelimesinin ingilizcesi

n. wit, witticism, epigram, mot, sally, salt
Köken: Arapça

yüreğe değen nükteler, komik nükteler, nükteler ne demek, nükteler kitabı, güzel nükteli sözler, islam büyüklerinden nükteler, hazır cevaplar kitabı,

arka-kapak

2017 Nükteler - Nukteler.com Nükteler | Gizlilik Politikası

Powered by keepvid themefull earn money